Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Kolej oraz GDDKiA dostaną 1,2 mld zł. Pieniądze pójdą na dworce oraz drogi

0
Podziel się:

Zwartych osiem umów między PKP SA, PKP PLK i GDDKiA a Centrum Unijnych Projektów Transportowych pozwoli na dofinansowanie infrastruktury w Polsce kwotą 1,2 mld zł. Łączna wartość projektów to prawie 1,8 mld zł.

Jerzy Kwieciński od 9 stycznia 2018 roku jest ministrem inwestycji i rozwoju
Jerzy Kwieciński od 9 stycznia 2018 roku jest ministrem inwestycji i rozwoju (PAP, Marcin Obara)

PKP SA, PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zostaną dofinansowane kowtą 1,2 mld zł - podało Ministerstwo Infrastruktury. Pieniądze będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Na co pójdą te pieniądze? "Środki unijne zostaną przeznaczone na modernizację i budowę 55 dworców, usprawnienie ruchu na linii kolejowej Trzebinia - Oświęcim - Czechowice-Dziedzice oraz poprawę stanu informacji pasażerskiej na sieci zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Unia Europejska dofinansuje także budowę obwodnicy Bolkowa i jej powiązanie z drogą ekspresową S3" - informuje resort.

Jak dotąd z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na największe inwestycje infrastrukturalne trafiło już 91,3 mld zł.

Jak informuje ministerstwo, Polska tym samym zagospodarowała blisko 80 proc. funduszy w tym programie.

- Wartość obecnie realizowanych inwestycji kolejowych w ramach programu to ponad 21 mld zł. Dotychczas podpisane umowy oznaczają, że finansowanie unijne obejmie budowę lub modernizację prawie 900 km linii kolejowych oraz zakup lub ulepszenie ponad 500 pojazdów kolejowych, np. wagonów i lokomotyw. To, że inwestycje w kolej mają sens widać w coraz lepszych danych dotyczących liczby pasażerów i ilości przewiezionych towarów - skomentował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Pięć z ośmiu podpisanych umów to inwestycje dworcowe PKP SA o łącznej wartości ponad 460 mln zł. Unia Europejska dofinansuje je kwotą ponad 313 mln zł z POIiŚ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)