Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Ursus nie dostanie dofinansowania. Ośmiomilionowy grant wycofany

26
Podziel się:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odstąpiło od podpisania umowy z Ursusem o dofinansowanie projektu. Spółka miała dostać połowę wydatków na projekt dostawczego samochodu elektrycznego.

Sytuacja Ursusa robi się coraz trudniejsza
Sytuacja Ursusa robi się coraz trudniejsza (Wikimedia Commons CC BY-SA)

W grudniu Ursus chwalił się wygraniem projektu "Opracowanie i demonstracja innowacyjnego samochodu dostawczego o DMC 3,5 tony" w ramach konkursu Innomoto. Samochód ochrzczono kryptonimem ELVI II. Produkcja miała być "małoseryjna", a odbiorcą docelowym służby cywilne, usługi kurierskie, pocztowe czy komunalne.

Projekt i pierwszy egzemplarz miały kosztować łącznie 14,4 mln zł, z czego 8 mln zł zwróciłoby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Kilka miesięcy później sprawa jest już nieaktualna.

NCBiR oficjalnie odstąpił od podpisania umowy. Jako podstawę wskazało, że zgodnie z regulaminem konkursu "z finansowania wykluczone są przedsiębiorstwa pozostające w trudnej sytuacji w rozumieniu unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa". A Ursus ma za i przed sobą ciężkie chwile.

Spółka wskazuje, że NCBiR publikując 21 grudnia listę rankingową konkursu Innomoto znał sytuację finansową spółki i wiedział, iż od 7 listopada znajduje się w przyspieszonym postępowaniu układowym. W ocenie zarządu Ursusa restrukturyzacja spółki nie stanowi przeszkody do zawarcia i wykonania umowy.

"W związku z powyższym, Emitent podejmie prawem przewidziane działania, aby odwołać się od stanowiska NCBiR i aby ww. umowa mogła zostać zawarta" - podała spółka.

Spłata zobowiązań od przyszłego roku

Sąd wydał Ursusowi w listopadzie zgodę na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Będzie ono realizowane przez najbliższe pięć lat.

Plan zakłada działania, które maja oddłużyć spółkę poprzez m.in.: sprzedaż aktywów, zwiększenie przychodów oraz optymalizację kosztów działania i zwiększenie marżowości. Spłata zobowiązań ma się zacząć trzynaście miesięcy od rozpoczęcia wykonywania układu.

Ursus nie podał jeszcze danych za czwarty kwartał 2018. Straty trwają już jednak bardzo długo, bo od czwartego kwartału 2017. W drugim i trzecim kwartale przekraczały 20 mln zł. Wszystko przez problemy w sprzedaży ciągników. Od stycznia do końca września Ursus znalazł nabywców na zaledwie 276 sztuk, czyli o 53 proc. mniej niż rok wcześniej.

To m.in. efekt opóźnień w realizacji wniosków o dofinansowanie w ramach programu unijnego na lata 2014-2020. Ale i spadł udział Ursusa w rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
iujnln
5 lata temu
caly ursus, czy ursus bus zostal sprzedany JPmorganom..od krachu w 2008 i 1927...?to byl czarny piatek?
Wawa
5 lata temu
Po co.wpierac polskiego przedsiebiorce lepiej go.dodatkowo opodatkowac. Taki mam wspanialy rzad.
Promil
5 lata temu
Ursus to tylko nazwa i nic więcej,kiedyś to był zakład ale solidurnie rrozwalili
Warmiński...
5 lata temu
Nie dlaczego rząd ma wspierać Polski przemysl żeby się fabryki rozwijały i pracę dawały....lepiej te miliony utopić u Rydzyka niech premier powie narodowi ile już kasy przelał na konto tego szaleńca...
kilo G
5 lata temu
Morawiecki ma nową strategię , powrót do koni i furmanek. Te z Janowa nadadzą się w sam raz.
...
Następna strona