Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Koleje Dolnośląskie ogłoszą kolejny przetarg na nowe pociągi. Zmiana decyzji po fali krytyki

8
Podziel się:

Koleje Dolnośląskie ogłoszą kolejny przetarg na składy pociągów. Pierwszy spółka unieważniła, gdyż oferty w nim złożone przekraczały zakładane przez spółkę szacunki. Decyzja, która skutkowałaby utratą 85-milionowej dotacji, wywołała falę krytyki.

Koleje Dolnośląskie zdecydowały się ogłosić drugi przetarg na dostawę 11 składów elektrycznych i spalinowych
Koleje Dolnośląskie zdecydowały się ogłosić drugi przetarg na dostawę 11 składów elektrycznych i spalinowych (East News, FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA)

Decyzja Kolei Dolnośląskich o rezygnacji z zakupu 11 składów pociągów spotkała się z negatywną oceną organizacji wspierających rozwój kolei i aktywistów. Jak donosi wrocławska "Gazeta Wyborcza", która o sprawie napisała jako pierwsza, po tej fali krytyki Michał Nowakowski, rzecznik marszałka, poinformował, że KD nie rezygnują z zakupu nowych pociągów.

- Spółka przygotowuje się do nowego przetargu. A obecny przetarg unieważniono z racjonalnego powodu, bowiem najtańszy zestaw ofert był droższy od kwoty, którą KD mogły przeznaczyć na to zamówienie, aż o ponad 40 mln złotych! To nie są grosze – powiedział.

Portal Rynek Kolejowy poddaje w wątpliwość, czy ogłoszenie nowego przetargu cokolwiek zmieni.

Zobacz także: Obejrzyj: Miasto-symbol odzyska połączenia kolejowe. Decyzja o wariancie inwestycje jeszcze w tym roku

- Czy kolejny przetarg doprowadzi do obniżki cen? Należy bardzo w to wątpić. Przypomnijmy, że już w ostatnim konkursie ofert wydłużono terminy dostaw pociągów i niektóre parametry, które w założeniu miały sprawić, że będzie taniej niż w poprzednim przetargu. Co z tego, skoro wzrosły ceny na rynku producentów części – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Ris
5 lata temu
Wpierw proszę rządu o solidne wyremontowane istniejących linii a następnie utrzymanie.
Żyd z Ukrainy
5 lata temu
A gdzie ten od zegarków ?
Yes
5 lata temu
Tylko nie z Pesy bo się psują
wyka
5 lata temu
a gdzie pendolino?
Adam
5 lata temu
To standard w przetargach , jakiś urzędnik z sufitu bierze cenę nie uwzględnia czasu tym samym inflacji i wychodzi cena która w żaden sposób nie pasuje do rzeczywistości . Cena nie może być podstawowym warunkiem wygrania przetargu . Piszą , mówią to wszyscy tylko urzędnicy nie rozumieją . Żeby było dobrze musi kosztować . Anglicy mówią ,że są zbyt biednym krajem by kupować tanie rzeczy