Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Koleje Mazowieckie dostały ofertę. Prąd droższy o 80 proc.

98
Podziel się:

80 proc. więcej za megawatogodzinę - taką stawkę na przyszły rok zaproponowała Kolejom Mazowieckim PKP Energetyka. To oznacza, że przewoźnik musiałby zapłacić rocznie aż o 71 mln zł.

Kolejami Mazowieckimi rocznie przemieszcza się ponad 60 mln pasażerów
Kolejami Mazowieckimi rocznie przemieszcza się ponad 60 mln pasażerów (Wikimedia Commons CC BY-SA)

O ofercie dla Kolei Mazowieckich poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. "Kto ma dołożyć 71 mln zł do kosztów energii trakcyjnej? Albo o ile trzeba podnieść ceny biletów?" - pyta polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Odpowiemy - biorąc pod uwagę, że w 2017 roku Koleje Mazowieckie przewiozły 62 mln Polaków, to każdy z nich musiałby zapłacić o około 1,2 zł więcej. Ale nie w tym rzecz.

Wracając do samej oferty, to Koleje Mazowieckie wskazują, że nowe ceny energii przedstawione przez PKP Energetyka "są nie do zaakceptowania".

Przewoźnik wskazuje, że nowa cena jednej megawatogodziny to 470,22 zł. To o 80 proc. drożej w stosunku do tego, co obowiązuje dziś.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen prądu

W 2018 roku na energię trakcyjną spółka powinna wydać około 104,5 mln zł. Jeśli zużycie w przyszłym roku będzie podobne, to koszt wzrośnie o 37 mln zł. I to przy założeniu, że nowy cennik zacznie obowiązywać od września.

Jeśli wyższe ceny miałyby obowiązywać przez pełne 12 miesięcy, to Koleje Mazowieckie muszą liczyć się ze wzrostem kosztów o 71 mln zł.

Inna kwestia, że w komentarzach pod wpisem Struzika wielu internautów zauważa, że to za rządów PO-PSL spółka PKP Energetyka została sprywatyzowana. "Bezczelna manipulacja Spółka PKP Energetyka jest spółką prywatną, pod kontrolą zagranicznego kapitału. Została sprywatyzowana za rządów PO-PSL (2015 r.)" - skomentował jeden z internautów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Marcin
3 lata temu
A kiedy w końcu prezesi tych spółek przestaną zarabiać kolosalne sumy? Tam oszczędności się nie szuka!
Jeeee
3 lata temu
No to podwyżkę biletów mamy zagwarantowaną!!! Dzie.....kuuuuuuuuuuuu........jeee........myyyyyyyyyyy
Gregor
3 lata temu
A czemu prąd drozeje? Bo wydobycie wegla drozeje bo prad drozeje:-) a paliwo drozeje bo transport paliwa drozeje bo paliwo jest drogie:-)
Pamiętliwy
3 lata temu
Niech media powiedza kto sprywatyzowal pkp energetyka w 2015...prywatny właściciel dyktuje ceny
Patriota
3 lata temu
Ja lubię podwyżki, polski narodowy smog, kościół katolicki, który mówi mi jak mam myśleć i żyć, nie cierpię wolności i demokracji. Nic mnie nie przekona, że białe jest białe.
...
Następna strona