Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koleje Mazowieckie dostały ofertę. Prąd droższy o 80 proc.

98
Podziel się

80 proc. więcej za megawatogodzinę - taką stawkę na przyszły rok zaproponowała Kolejom Mazowieckim PKP Energetyka. To oznacza, że przewoźnik musiałby zapłacić rocznie aż o 71 mln zł.

Kolejami Mazowieckimi rocznie przemieszcza się ponad 60 mln pasażerów
Kolejami Mazowieckimi rocznie przemieszcza się ponad 60 mln pasażerów (Wikimedia Commons CC BY-SA)
bDzESrUB

O ofercie dla Kolei Mazowieckich poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. "Kto ma dołożyć 71 mln zł do kosztów energii trakcyjnej? Albo o ile trzeba podnieść ceny biletów?" - pyta polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Odpowiemy - biorąc pod uwagę, że w 2017 roku Koleje Mazowieckie przewiozły 62 mln Polaków, to każdy z nich musiałby zapłacić o około 1,2 zł więcej. Ale nie w tym rzecz.

bDzESrUD

Wracając do samej oferty, to Koleje Mazowieckie wskazują, że nowe ceny energii przedstawione przez PKP Energetyka "są nie do zaakceptowania".

Przewoźnik wskazuje, że nowa cena jednej megawatogodziny to 470,22 zł. To o 80 proc. drożej w stosunku do tego, co obowiązuje dziś.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen prądu

bDzESrUJ

W 2018 roku na energię trakcyjną spółka powinna wydać około 104,5 mln zł. Jeśli zużycie w przyszłym roku będzie podobne, to koszt wzrośnie o 37 mln zł. I to przy założeniu, że nowy cennik zacznie obowiązywać od września.

Jeśli wyższe ceny miałyby obowiązywać przez pełne 12 miesięcy, to Koleje Mazowieckie muszą liczyć się ze wzrostem kosztów o 71 mln zł.

Inna kwestia, że w komentarzach pod wpisem Struzika wielu internautów zauważa, że to za rządów PO-PSL spółka PKP Energetyka została sprywatyzowana. "Bezczelna manipulacja Spółka PKP Energetyka jest spółką prywatną, pod kontrolą zagranicznego kapitału. Została sprywatyzowana za rządów PO-PSL (2015 r.)" - skomentował jeden z internautów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzESrUK
bDzESrVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Kw
2 lata temu
Proszę, proszę zaczyna się. Nie ma akcji bez reakcji. A ta podwyżka to zabezpieczenie firmy przed podwyżkami Tchórzewskiego. PO nie ma tu nic do rzeczy. Zaczyna się odbijać czkawką likwidowanie przez PiS EO ( energii odnawialnej) i stawianie na węgiel. Nie myślcie , że to koniec teraz pora na piekarzy, masarzy, taksówkarzy, transportowców, PKS, PKP, wytwórców żywności ( po wodzie, prąd) i cena końcowa w sklepie przy kasie przyprawi o zawał Kowalskiego.
Mój
2 lata temu
to jest niedorzeczne! jak można z roku na rok podnieść ceny energii o 80%??? przecież to jest chore!
Polak
2 lata temu
I jak wam podoba się ta Zmiana Partii PIS -Dobra czy Kiepska ,aby do wyborów Panie Prezesie.
bDzESrVf
Myślcie przy ...
2 lata temu
Macie to na co głosowaliście..... Dostaniecie 500+ a zabiorą Wam 2000 + na wszystkich podwyźkach.....
Mietek folk
2 lata temu
Powyciągać stare lokomotywy spalinowe i na węgiel przeciw wungla mamy pod dostatkiem
...
Następna strona