Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kolejna tura rozmów z Czechami w sprawie Turowa. Tajemnicze słowa na konferencji

17
Podziel się:

We wtorek przedstawiciele polskiej i czeskiej dyplomacji zasiedli do stołu, by rozwiązać kwestię dalszej działalności kopalni Turów. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa liczyła, że nowe władze w Czechach będą przychylniejsze stanowisku naszego państwa. - Ustaliliśmy z panią minister, że z naszych dzisiejszych rozmów nie będzie żadnego protokołu i uważamy treść za poufną - powiedziała po spotkaniu czeska minister środowiska Anna Hubaczkowa.

Kolejna tura rozmów z Czechami w sprawie Turowa. Tajemnicze słowa na konferencji
Minister środowiska Czech Anna Hubaczkowa oraz minister klimatu Anna Moskwa (PAP, Leszek Szymański)

- To było 5 owocnych i konstruktywnych godzin rozmowy - mówiła z kolei Anna Moskwa. Rozmowy były bardzo owocne i konstruktywne, dokonaliśmy końcowych ustaleń - oświadczyła. Jak zastrzegła, czeska minister "musi jeszcze dokonać uzgodnień". Wyraziła nadzieję, że te uzgodnienia "możliwie szybko się pojawią".

Hubaczkowa dodawała, że podczas rozmów poruszana była kwestia nie tylko Turowa, ale też możliwości współpracy w innych obszarach, jak ochrona środowiska. Stwierdziła też, że 5-godzinne rozmowy były "otwarte", dokładnie przeanalizowano cały projekt umowy. - Pozostały pewne miejsca, o których będziemy jeszcze rozmawiać - skomentowała.

Zobacz także: Spór o Turów. Elektrownia zawierzona opiece Matki Bożej. Prof. Belka: To aż przykre

Poprzednie, osiemnaste spotkanie polsko-czeskie w sprawie Turowa, odbyło się ponad dwa miesiące temu. 5 listopada polska minister klimatu i środowiska usłyszała, że rozmowy zostają zawieszone do czasu ukonstytuowania się w Czechach nowego rządu. Na powołanie gabinetu Petra Fiali trzeba było sporo poczekać m.in. ze względu na stan zdrowia prezydenta Milosa Zemana.

Polska gotowa na "oko za oko"?

Portal Business Insider informował, że w razie negocjacyjnego fiaska we wtorek, Polska na zarzuty w sprawie Turowa może odpowiedzieć podobnymi dotyczącymi funkcjonowania przygranicznej kopalni ČSM.

Z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze, ma wynikać, że Polacy chcą podnieść argumenty, iż kopalnia działa bez ponownych transgranicznych konsultacji środowiskowych i bez uwzględnienia uwag polskiej strony. Uwagę na to zwróciła również na Twitterze wiceprezes PGE Wanda Buk.

O ewentualnym odwecie pisaliśmy też w money.pl, opisując przypadek kopalni Jänschwalde, zabierającej wodę gminom Gubin i Brody. Kopalnię po niemieckiej stronie wykupił czeski koncern.

Polsko-czeski spór o Turów

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego ubiegłego roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia.

Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
mim
2 lata temu
Czesi w tym sporze nie maja racji, tam żadnej wody nie brakuje więc o jakiej niekompetencji mówicie, waszym zdaniem kompetentne jet przyznanie racji stronie która jej nie ma, w lutym orzeczenie TSUE ...
ldkjz
2 lata temu
Niekompetencje trzeba kryc, wchodzic mocno i ostro, granaty hukowe, bron gladkolufowa, kominiarki i duzo krzyku... Tak(n)im efekciarstwem dosc sporo niekompetencji da sie ukryc, ale nie wszystko...
kuba
2 lata temu
Ten rząd niczego dobrze nie zrobil i nie zrobi tylko ludziom mydli oczy .O jak by przy tym mogli coś ukraść to by wyszło .
QUl
2 lata temu
MOJE zdanie jest takie ŻE nasi mecenasi specjalizują się w korupcji zamiast w zawodzie gdzie trzeba zebrać i przedstawić argumenty ,nie wystarczy znać jank od kazika i sprawa ciągnie sie niczym FOZ CZY AMBR ITD
Polska
2 lata temu
Czesi z Polską nie podpiszą żadnej ugody, musimy byc na to przygotowani.Polskie władze mają za mało chęci by podać Czechów do TSUE i\, a to dlatego że TSUE to już nie są sędziowie tylko politycy Niemieccy zasiadający żeby dla nich pracować. TSUE to już nie jest sąd. Polacy muszą brnąć jak po grudach bo Czesi sobie doskonale zdają sprawę że nawet jak nie mają racji to TSUE i tak da wyrok na ich korzyść. To jest szeroka koalicja niemiecka która niszczy nasz wizerunek w UE i na świecie. Czas podjąć stosowne kroki zablokowania unijnych zapędów na tworzenie super państwa i zaczynają od nas i od Rumunów. Chcą przejąć władze w naszych krajach z sądownictwie, chcą likwidacji Parlamentów i chcą likwidacji kraju jako państwa suwerennego. Niemcy już łamią układ NATO w europie współpracując z Rosją. To jest ostatnia szansa by UE się nie rozleciała, Niemcy prą na rozpad UE to widać i dezorganizują działania NATO w europie. Czas wykurzyć ich sklepy wielkopowierzchniowe, albo porządnie opodatkować by nie wywozili z naszego kraju setki miliardów kasy z naszych kieszeni. Czas na atak bezpośredni na Niemcy bo padniemy gospodarczo. Od nas wyciągają miliardy a nam blokują kasę z unii dla nas Polaków. Te celowe działania mają jeden związek, zniszczyć nasz kraj gospodarczo.Czas zmieniać rynki zbytu na inne kraje które działają razem z nami a nie z Niemcami które sukcesywnie zubożają naszą gospodarkę na swoją m korzyść. Sprzedają nam za miliardy a nam dają zarobić grosze.Tusk i jego kumple z PE skutecznie działają na niekorzyść naszego kraju, świadomie atakują nasz kraj ,szczekają w mediach jak mogą niszcząc wizerunek Polaka.