Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

Kolejne podwyżki na A2. Nowe stawki robią wrażenie

27
Podziel się:

Kierowców czeka niemiła niespodzianka. Od 11 marca wzrosną opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na trasie z Nowego Tomyśla do Konina – poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska. Powodem jest inflacja.

Kolejne podwyżki na A2. Nowe stawki robią wrażenie
Autostrada A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego (PAP)

Od poniedziałku zdrożeją opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na trasie z Nowego Tomyśla do Konina – poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska. Stawka za przejazd każdym z trzech 50-km odcinków A2 samochodem osobowym wzrośnie z 30 zł do 32 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Przejazdy A2 drożeją. Oto przyczyny podwyżek

Spółka Autostrada Wielkopolska wyjaśnia, że zmiana cennika podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady, wysokimi stopami procentowymi oraz utrzymującym się wzrostem inflacji.

11 marca od godz. 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

  • 16 zł dla motocykli,
  • 32 zł dla pojazdów osobowych o dwóch osiach,
  • 51 zł dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

78 zł trzeba będzie zapłacić za przejazd pojazdem samochodowym o trzech osiach oraz pojazdem samochodowym o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami.

Pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami zapłacą 118 zł, zaś pojazdy ponadnormatywne - 320 zł.

Poprzednia podwyżka cen miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie stawka za przejazd każdym z trzech 50-km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem wynosi: 15 zł dla motocykla, 30 zł dla samochodów osobowych, 47 zł dla pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Na tych odcinkach A2 cennik bez zmian

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak poinformowała, że koszt przejazdu na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

Autostrada Wielkopolska S.A. ustala wysokość stawek za przejazd płatnym odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem, a Koninem na podstawie realnych kosztów utrzymania autostrady, kosztów obsługi finansowania, remontów i modernizacji oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego – podała Ciamciak. Podkreśliła, że spółka nie otrzymuje żadnego dofinansowania od strony publicznej.

- Odcinek autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl – Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską. Oznacza to, że podatnicy w żadnym stopniu nie ponoszą kosztów jej eksploatacji i utrzymania. Tylko kierowcy faktycznie korzystający z usługi płacą za przejazd" – podała Ciamciak.

Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl – Konin wynosi około 30 tysięcy pojazdów. W okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tysięcy pojazdów, a w niektórych dniach nawet 110 tysięcy aut na dobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Qwerty
4 miesiące temu
Prywatna autostrada. Kto nie chce placić, niech nią nie jeździ, tylko drogami krajowymi. Obowiązku jeżdżenia autostradami nie ma.
Pisiorek
4 miesiące temu
Jak tak czytam komentarze niektórych osób to robi się przykro jakimi amebami umysłowymi jesteście.... Naprawdę szkoda gadać i ręce opadają. Co ma rząd do autostrady, skoro jest ona prywatna a nie Państwowa i zostało to powiedziane na samym początku artykułu.
Inflacja
4 miesiące temu
Jaka znowu inflacja i wzrost cen i płac? Pierwszy przejazd płatną A2 (płatną, bo zanim została płatną to uczestniczyłem w jej budowie i wielokrotnie nią jeździłem) była w 2005r i przejazd każdym z odcinków kosztował 9 zł, ja zarabiałem wtedy na rękę 2500 zł. Teraz przejazd kosztuje 32 zł, a ja zarabiam 5000 zł. Czyli cena przejazdy w tym czasie wzrosła ponad trzykrotnie, a moje wynagrodzenie tylko dwukrotnie! Domagam się więc obniżenia ceny za przejazd o 1/3 do racjonalnego poziomu 20 zł!
Mgkrk
4 miesiące temu
Gdzie jest Urząd ochrony konsumenta?
J23
4 miesiące temu
Uśmiechnięta Polska? Nie dla Polaków
...
Następna strona