Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kolejny punkt zapalny na mapie świata. To może być zarzewie konfliktu między mocarstwami

76
Podziel się:

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej. Bogaty, demokratyczny i strategicznie położony u wybrzeży Chin Tajwan od dawna jest najbardziej niestabilną kwestią między USA a Chinami. To może być zarzewie kolejnego konfliktu między mocarstwami. Kryzys mógłby zakłócić produkcję chipów i w konsekwencji zachwiać całym światowym przemysłem.

Kolejny punkt zapalny na mapie świata. To może być zarzewie konfliktu między mocarstwami
Joe Biden oświadczył, że byłby skłonny użyć siły w obronie Tajwanu przed Chinami (East News, AP)

Przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do pokojowego rozwiązania kwestii związanych z Tajwanem - poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.

Główny sekretarz rządu w Tokio Hirokazu Matsuno odmówił komentarza podczas konferencji prasowej na temat wcześniejszych uwag amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, który oświadczył, że byłby skłonny użyć siły w obronie Tajwanu przed Chinami.

Matsuno powiedział jednak, że stanowisko obu krajów w sprawie Tajwanu nie uległo zmianie, powołując się na poniedziałkowe spotkanie liderów obu państw.

Dla Pekinu to część Chin

Władze w Pekinie uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i pragną przejąć nad nim kontrolę, nie wykluczając przy tym możliwości inwazji zbrojnej. Chiny utraciły kontrolę nad tą wyspą w XIX wieku na rzecz Japonii.

Od lat sprawą nierozstrzygniętą była kwestia, kto faktycznie jest właścicielem wyspy. Prezydent Xi Jinping uważa Tajwan za utracone terytorium swojego kraju. Natomiast USA coraz częściej mówią o niepodległości Tajwanu.

Tajwan na drodze do niepodległości

A czego chcą sami mieszkańcy wyspy. Jak przypomina Bloomberg, sondaże ujawniają stale rosnący udział Tajwańczyków opowiadających się za niepodległością. To również, jak zauważają analitycy, może prowokować Chiny do interwencji.

Blisko jedna trzecia populacji popiera natychmiastową lub ostateczną niezależność (badanie z września 2021). Opowiadający się za zjednoczeniem z kontynentem spadły do ​​mniej niż 10 proc. - donosi Bloomberg.

Twierdza demokracji

Stany Zjednoczone, podobnie jak zdecydowana większość państw świata, nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są postrzegane jako jego największy sojusznik i dostawca broni.

Jak przypomina Bloomberg, dla Stanów Zjednoczonych i Japonii Tajwan jest ważną twierdzą w ciągu archipelagów. Przez lata powstrzymał ekspansję Chin w regionie i chronił szlaki handlowe.

Poza tym Tajwan prosperował pod ochroną Amerykanów, z czasem stał się kluczowym dostawcą półprzewodników i innych towarów high-tech.

Jak pisaliśmy w money.pl, firma TSMC, znajdująca się na terenie tej niewielkiej wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, produkuje około 90 proc. najbardziej skomplikowanych technologicznie chipów na świecie, w tym tych, które można znaleźć w iPhone'ach i innych markowych produktach Apple. Monopol w tym trudnym biznesie nadaje TSMC i Tajwanowi olbrzymie geopolityczne znaczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Amerykańskie wojsko na Morzu Południowochińskim

USA nie zgadzają się również na jednostronną zmianę status quo, a prawo wewnętrzne obliguje je do udzielenia Tajwanowi pomocy w przypadku samoobrony. Waszyngton od lat stosuje zasadę "strategicznej niejednoznaczności" i nie określił wprost, czy wyśle wojska do obrony Tajwanu w razie chińskiej agresji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(76)
Wyjaśniam
2 lata temu
Ta lewacka pokraka doprowadzi do 3 wojny światowej ale jego też dosięgną
oto
2 lata temu
Utrzymywanie tych fabryk przy granicy Chin to 10 razy większe zagrożenie dla świata niż branie ropy od faszystowskiej Rosji.
sens
2 lata temu
Czyli nie da się gdzie indziej produkować czipów? Serio?
Europ
2 lata temu
Jankesi wprowadzili demokrację w Iraku, Libii, Afganistanie....TAKIE jajca......zginęło w tych krajach co najmniej 2 MILIONY ludzi i co czy Bush stanął przed TRYBUNAŁEM!!!!!!! W Afganistanie każdego dnia po wycofaniu się DEMOKRACJI amerykańskiej około 2 tyś. osób tj dzieci i kobiet z GūŁODU!!!!!!!!!!! Żydzi w Palestynie do Arabów strzelają jak do królików.....i nikt nie protestuje bi to żydzi....Spytajcie się GOSCI. jak na Prezydenta UKRAINY można było wybrać ŻYDA!!!!!!!!!! I się dziwią że wywoła wojnę....ruskie Ukraińców cofną do czasów średniowiecza!!!!!!!!! bez względu na straty !!!!!!!!!TAKA PRAWDA!!!!!!!!!!
Grek
2 lata temu
W wolnym kraju wolne media tworzą wolni dziennikarze. W zamorskim terytorium zależnym media tworzą lektorzy Pentagonu. Szajba wojennej propagandy przykryła winnych krachu finansowego za który już płacicie i cele wojny za którą dopiero zapłacicie. Dzisiaj Rosja, jutro Chiny. Ukraina to tylko mięso armatnie rozgrywane przez II-ligową administrację amerykańską. Prawdziwa Ekstraklasa wygrzewa się w Kaliforni na górze złota i czeka aż ich psy łańcuchowe oczyszczą teren za wasze pieniądze.
...
Następna strona