Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budimex
17.06.2020 16:59

Kolejny rok na plusie. Budimex podsumowuje 2019 rok

Pod koniec maja Budimex opublikował skonsolidowany raport roczny za 2019 rok. Zysk netto Grupy wyniósł blisko 226 milionów zł, co daje rentowność na poziomie 3%. Firma intensywnie rozwija udział kontraktów kolejowych, który wzrósł z 2% do 17% na koniec 2019. Jednocześnie Budimex podkreśla, że w 2020 roku planuje wciąż działać we wszystkich sektorach rynku budowlanego w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Artykuł sponsorowany

Grupa Budimex to bezdyskusyjnie lider na rynku budowlanym. Wieloletnie doświadczenie, niekwestionowany potencjał i zasoby jakimi dysponuje, pozwalają firmie prowadzić rocznie blisko 300 projektów z obszarów infrastruktury: drogowej, kolejowej, użyteczności publicznej oraz przemysłowej. Wszystkie wygrywane przetargi przyczyniają się do rozwoju rodzimej gospodarki.

Nowe obwodnice i drogi szybkiego ruchu

Tylko w 2019 roku oddaliśmy kierowcom do użytku dziesiątki kilometrów dróg ekspresowych, autostrad, czy tak ważnych dla miast obwodnic, jak: 20- kilometrowy odcinek Obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1, 8-kilometrowy odcinek obwodnicy Skarżyska-Kamiennej w ciągu S7 – zakończony na 6 miesięcy przed umownym terminem, 10-kilometrowy odcinek obwodnicy Olsztyna w ciągu S51 – oddany 3 miesiące przed zakładanym terminem, 13-kilometrowy odcinek obwodnicy Suwałk, czy Trasę Niepodległości w Białymstoku – pozwalającą ominąć miasto od zachodu – mówi Dariusz Blocher, Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

Poza licznymi inwestycjami drogowymi, spółka w 2019 roku ukończyła także budowę m.in. ekologicznego biurowca .BIG dla Ghelamco oraz Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, czyli najbardziej zaawansowanego budynku użyteczności publicznej w Polsce. Poza tym bardzo ważną inwestycją drogową było w 2019 roku wybudowanie Autostradowej Obwodnicy Częstochowy (A1).

Budimex inwestuje w kolej

Jednym z obszarów, w których spółka prężnie się rozwija i upatruje perspektywy dalszych długofalowych działań jest rynek infrastruktury kolejowej. W portfelu zamówień Budimeksu na koniec 2019 roku znajdowały się kontrakty o wartości blisko 10,8 mln zł, z czego 33% wartości wszystkich zleceń stanowiły właśnie umowy kolejowe m.in. z PKP PLK. Przychody z tych zamówień były też wielokrotnie wyższe w 2019 r. niż w roku 2018, kiedy to zadania z obszaru kolejowego stanowiły 13% portfela zamówień. Spółka inwestuje zarówno w kadrę pracowniczą jak i sprzęt niezbędny do realizacji inwestycji na kolei. Ponadto aktywnie realizuje projekty badawczo-rozwojowe w ramach programu „BRIK” – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej zainicjowanego przez PKP PLK oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Aktualnie Budimex zajmuje się dwoma przedsięwzięciami – InRaNos oraz InRaVis mającymi na celu opracowanie innowacyjnych rozwiązań ograniczających hałas i drgania pochodzące z ruchu kolejowego.

Wyzwania na najbliższe lata

Choć 2019 rok Budimex uznaje za udany to nie zamierza na tym poprzestawać. Spółka planuje dalej prężnie się rozwijać i poszukiwać nowych projektów nie tylko w kraju.

- W 2020 roku nadal planujemy działać we wszystkich istotnych sektorach rynku budowlanego na obszarze Polski, jak również na rynku niemieckim oraz litewskim. Inwestycje infrastrukturalne współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej (w szczególności projekty drogowe oraz kolejowe) stwarzają nam szansę na pozyskanie nowych kontraktów. Planujemy dalszy rozwój w zakresie usług komunalnych oraz podjęcie przedsięwzięć na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego – podaje Budimex w raporcie.

Działalność w wielu sektorach i z różnymi podmiotami nie jest im obca. Dzięki otwartemu podejściu do współpracy w 2019 roku Grupa Budimex podpisała kontrakty budowlane o łącznej wartości 7 496 046 tysięcy złotych (z aneksami). Portfel zamówień budowlanych wszystkich spółek na koniec 2019 roku wyniósł 10 781 176 tysięcy złotych, co stanowi wzrost (6%) w porównaniu z końcem 2018 roku. Grupa odnotowuje także wzrost wartości wygranych przetargów. Ich wartość w roku 2019 była wyższa o 14% niż w roku 2018.

Działalność prospołeczna

Rozwój państwa poprzez budowę dróg i infrastruktury kolejowej jest niezmiernie ważny. Budimex kładzie nacisk na zrównoważony postęp zarówno gospodarczy jak i społeczny z poszanowaniem środowiska naturalnego, zasad etyki, z dbałością o satysfakcję klientów i komfort użytkowników. Od wielu lat spółka angażuje się także w realizację projektów wykonywanych w interesie publicznym. Flagowym programem jest “Strefa Rodzica. Budimex dzieciom”, który kontynuowany jest od 2012 roku. W ramach projektu tworzone są w szpitalach specjalne przestrzenie dla małych pacjentów, w których mogą spędzić czas z najbliższymi. Do tej pory uruchomiono 32 Strefy Rodzica, a w planach już są kolejne.

Artykuł sponsorowany

Źródło:
Materiał Partnera
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2020

DarekNajsolidniejsza polska firma budowlana

17-06-2020

huahhhymiliony zyskow, ktos cos tam pracuje? zwolnili kogos, zmniejszyli pensje?

18-06-2020

AleksW maju były podwyżki dla wszystkich pracownikow.

Rozwiń komentarze (3)