Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Kolejny wyciek z maili Dworczyka. Chodzi o wojskowy projekt

39
Podziel się:

Anonimowi hakerzy opublikowali prezentację dotyczącą rzekomo opracowywanej przez państwową firmę wyrzutni pocisków. Dokumenty mają pochodzić ze skrzynki mailowej szefa KPRM. Opatrzono je klauzulą "tajemnica przedsiębiorstwa".

Kolejny wyciek z maili Dworczyka. Chodzi o wojskowy projekt
Wyciekły dane dotyczące wyrzutni pocisków. (KPRM, KPRM)

To kolejna już odsłona publikacji materiałów po przejęciu danych logowania do prywatnego konta mailowego szefa KPRM Michała Dworczyka.

Tym razem wyciekła, rzekomo prawdziwa, prezentacja opatrzona klauzulą "tajemnica przedsiębiorstwa", dotycząca pocisku "Pirat", opracowywanego przez państwowy zakład MESKO S.A.

Opublikowana przez anonimowych hakerów prezentacja zawiera specyfikację techniczną wyrzutni oraz samego pocisku.

Zobacz także: Cyberatak na rząd. Minister Semeniuk: Zmasowany atak dezinformacji

Jak czytamy w dokumentacji, zaletami opracowywanego pocisku jest nieduża waga i daleki zasięg, w porównaniu z konkurencyjnymi produktami.

Wyrzutnia ma być obsługiwana przez dwie osoby. Pociski będzie można odpalać z ramienia, stojąc lub klęcząc. Wyrzutnię można także zamontować na trójnogu lub pojeździe.

Cała prezentacja jest opatrzona napisem "tajemnica przedsiębiorstwa", co oznacza, że nie powinna być upubliczniana. Za jej złamanie grozi odpowiedzialność karna.

Co więcej, w jednym z kolejnych maili pracownik chce umówić ministra Dworczyka z przedstawicielami producenta i tłumaczy, że "MON Piratem nie jest zainteresowany w najmniejszym stopniu".

To kolejne informacje dotyczące obronności, jakie wyciekły w aferze mailowej. Niedawno opublikowana została wymiana maili pomiędzy szefem KPRM, a jednym z pracowników.

W treści czytamy: "Załączam szybką notatkę, o którą prosiłeś". Notatka dotyczy nadzoru nad przemysłem obronnym. Jej autor przybliża Michałowi Dworczykowi, jak to wygląda na świecie i w Polsce.

"W większości państw rozwiniętych, nadzór nad państwowymi spółkami przemysłu obronnego jest sprawowany przez resorty posiadające kompetencje z zakresu ekonomii, finansów publicznych i/lub zarządzania spółkami". Ilustruje to tabela, gdzie ten model reprezentują Francja, Izrael, Norwegia, Hiszpania i Włochy.

Polski system autor notatki nazywa "nieefektywnym".

- Pragnę podkreślić, że w skrzynce mailowej, będącej przedmiotem ataku hakerskiego, nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny, lub ściśle tajny - twierdził na Twitterze Dworczyk.

Prawdopodobnie minister padł ofiarą ataku phishingowego, polegającego na wyłudzeniu danych logowania. Wśród najpopularniejszych metod takiego ataku wymienia się wysyłanie fałszywych e-maili lub przekierowywanie na fałszywe strony internetowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Do wiad. reda...
rok temu
Żeby coś miało klauzulę Tajemnica przedsiębiorstwa nie wystarczy napis na dokumencie.
Zastępowy
rok temu
Harcerz, ponoć nie kłamie, więc niech się przyzna czy to są jego maile itp.
U nich to nor...
rok temu
Oj tam oj tam. "Wielki Szpitalnik" był po prostu sobą tj. ....
Tylko się pyt...
rok temu
Czy są chętni do ginięcia za kastę totalnej władzy (Populizm i Socjalizm)? Ciemny lud niech się zgłasza.
Druh Boruch
rok temu
Włamywanie się na cudze konta to b. brzydka rzecz i wymaga potępienia. Nie ich wina, że na prywatnym koncie nieodpowiedzialne osoby przesyłają służbowe treści. Niestety, bezkarność w sieci jest iluzją i nawet harcerze o tym powinni wiedzieć.
...
Następna strona