Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Michał Dworczyk padł ofiarą hakerów. Oto jak bronić się przed phishingiem

4
Podziel się:

Michał Dworczyk, szef KPRM, potwierdził, że doszło do włamania na skrzynki mailowe jego i żony oraz ich konta w mediach społecznościowych. Najprawdopodobniej doszło tu do phishingu, najbardziej podstawowej metody wyłudzeń danych. Oto na co zwracać uwagę i jak się przed tym bronić.

Michał Dworczyk padł ofiarą hakerów. Oto jak bronić się przed phishingiem
Michał Dworczyk to szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień (PAP, Radek Pietruszka)

- Pragnę podkreślić, że w skrzynce mailowej, będącej przedmiotem ataku hakerskiego, nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny, lub ściśle tajny - informuje Dworczyk za pośrednictwem Twittera. Szef KRPM wskazał przy okazji, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych jego żony, zostało sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści.

Do sieci wyciekło m.in. CV płk. Konrada Korpowskiego, obecnego dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Oprócz prywatnej skrzynki szefa KPRM włamano się także na pocztę jego żony, oraz na konta w mediach społecznościowych małżonków. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju działania często zakrojone są na dezinformację, i część publikowanych dokumentów może być preparowana bądź modyfikowana. Niezależnie od powyższego, najprawdopodobniej do incydentu przyczynił się phishing, jedna z najbardziej podstawowych metod wyłudzeń danych.

Zobacz także: Atak hakerski na skrzynkę szefa KPRM Michała Dworczyka. Joanna Scheuring-Wielgus "przerażona"

Phishing - co to dokładnie jest?

To nie pierwszy i nie ostatni raz, gdy o phishingu robi się głośno za sprawą ataku na znanego polityka. Wcześniej ofiarami hakerów stawali się inni przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy. Między październikiem 2020 r. a styczniem 2021 r. hakerzy przejęli między innymi konta należące do Marleny Maląg, Marka Suskiego, Joanny Borowiak czy Iwony Michałek.

Phishing to metoda hakerska, która ma na celu wyłudzenie od nas informacji osobistych, takich jak hasła i numery kart kredytowych, ubezpieczeń i kont bankowych. Sposoby na to są bardzo różne. Wśród najpopularniejszych wymienia się wysyłanie fałszywych e-maili lub przekierowywanie na fałszywe strony internetowe.

Jak alarmują eksperci Avast Antivirus, wiadomości związane z phishingiem wydają się pochodzić od legalnych organizacji, takich jak PayPal, UPS, agencji rządowych lub banku. Z e-maila dowiadujemy się, że jesteśmy proszeni np. o aktualizację, zatwierdzenie lub potwierdzenie jakiejś informacji. Następnie zostajemy przekierowani na fałszywą stronę, gdzie najczęściej pojawia się przed nami pusty formularz z danymi do wypełnienia.

Jak bronić się przed phishingiem?

Sposobów jest kilka. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie udostępniaj innym osobom swoich haseł i loginów. Warto również za każdym razem weryfikować wiadomości e-mail, zanim otworzymy jakikolwiek załącznik lub klikniemy w jakiś link.

Istotną kwestią jest także sprawdzenie danych nadawcy wiadomości. Zdarza się, że adresy mailowe, którymi posługują się oszuści, mogą się różnić od tych autentycznych drobnymi szczegółami - np. w postaci literówki. I na końcu - zawsze warto stosować się do zasady ograniczonego zaufania w internecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Biegły Inform...
3 lata temu
Prawdopobieństwo Dworczyk podawał takie same hasło jak w innych witrynach internetowych a to ułatwia prace hakera w infiltracji w sieci w przejmowaniu wrażliwych danych jak bankowość internetowa. Warto włączyć opcje 2FA co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika w sieci online
CukierKawa
3 lata temu
Michał Dworczyk, szef KPRM, założył prywatną skrzynkę na wp i tam rozpisywał się o sprawach ważnych dla kraju... ale to SŁABE.... Przezorność nakazywałaby korzystanie z własnego zabezpieczonego serwera. O powinnościach kontrwywiadu w tej kwestii nie wspomnę... ktoś bierze za swoją pracę pieniądze.... nawet wojskowi meldowali szefowi KPRM na jego konto na wirtualnej... a wszystko zależało od hasła jakie Pan Dworczyk sobie ustalił. Pocieszające jest to, że nie założył konta na pudelku.... To byłby obciach roku. Patrząc jednak na to, widać, że Polska nie jest wartym zaufania sojusznikiem. Tajemnice, plany, meldunki mogą wyciekać od nas na własne życzenie naszych włodarzy.... Nikt nie będzie się chciał bawić z nami w poważne sprawy... bo możemy coś chcąc nie chcąc wypaplać...
OPserVator
3 lata temu
Hmm, czemu sądzicie że padł ofiarą? Według mnie to agent zaczęło się robić ciepło koło niego i taki prosty ruch niby cymbała informatycznego ma go uchronić od odpowiedzialności. Ten niewiarygodny typ powinien zostać natychmiast zdymisjonowany i odsunięty od pełnionych obowiązków. Powinien zostać izolowany. Nie wierzcie że jest ofiarą własnej głupoty? To najlepsza linia obrony. To agent z dostępem to tajemnic państwowych a przejecie dostępu do poczty to najlepsze wytłumaczenie niekontrolowanego wycieku informacji.
hmmm
3 lata temu
inteligenty człowiek by się zabezpieczył i nie używał prywatnej skrzynki mejlowej ??