Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
HP udowodnił, że jesteśmy republiką bananową

HP udowodnił, że jesteśmy republiką bananową

Po raz kolejny mamy dowód, w jakim koszyku państw jesteśmy. HP korumpowało Rosjan, Meksykanów i nas. Nasza gospodarka, nasze urzędy, są tak samo postrzegane jak w tamtych krajach. Możemy sobie na naszym podwórku snuć wizje o naszej potędze, zielonej wyspie, znaczeniu w Unii Europejskiej, ale taka sytuacja, jak z HP, uświadamia, że jesteśmy republiką bananową.

Wystarczy do nas przyjechać z walizką dolarów oraz wiedzą, komu ją wręczyć i już można zarabiać kokosy. Takie przekonanie nie mogło się wziąć znikąd. Gdy czytamy o korupcji na Wschodzie - w Rosji, na Ukrainie - oburzamy się, jak to możliwe. To nie cywilizowane! A tymczasem globalne koncerny nie widzą różnicy - tak samo działają w Rosji, jak i w Polsce. Smarują i jadą.

Najgorsze jest to, że nie specjalnie mamy prawo się oburzać. Moglibyśmy nie czuć się jak bananowa republika, gdyby nasze służby zapobiegły wręczaniu łapówek, a jeszcze lepiej, gdyby HP nie znalazł chętnych do wzięcia. Tymczasem HP udowodnił, że działamy - w temacie korupcji - tak samo, jak Rosjanie.

Za łapówki zdobywali kontrakty i zarabiali. Sposób działania się sprawdził, choć oczywiście nie do końca - plan zapewne nie zakładał upublicznienia procederu i jeszcze publicznego przyznania się do winy. I tu właśnie jest kwestia ważna dla wizerunku Polski - dobrze, że sprawa wyszła na jaw, bo to oznacza, że wkraczamy na ścieżkę normalności i wykrywamy (to my wykryliśmy, czy Amerykanie?) oraz tępimy korupcję. A może jednak ten skandal daje światu kolejny dowód na to, że jesteśmy republiką bananową i wystarczy wręczona pod stołem walizka dolarów, aby zawrzeć intratny kontrakt z Rzeczpospolitą?

Czytaj więcej w Money.pl

 

Autor komentarza jest zastępcą redaktora naczelnego Money.pl

hp, korupcja, cba
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
lukasz.duran@gmail.com
212.106.167.* 2014-04-10 21:59
A ile judaszowych srebrników dostała Hanna Suchocka i Aleksander Kwaśniewski za podpisanie i ratyfikację konkordatu który i tak okazał się nieważny?
obsrewator durni
5.184.237.* 2014-04-10 21:00
W Hp pracowali jedynie bardziej rzutcy i wyluzowani w działaniu. Pozostałe firmy teleinformatyczne robią to ostrożnie przez faktury pośrednio z podmiotami które są rejestrowane na osoby z rodziny byłych czy obecnych szefów resortów w danej chwili kontraktujacych zlecenia na miliony.....
Prosty mechanizm i prawie legalny. Ci są nieco mądrzejsi, bo dumnie z hp nie wykazali za grosz rozumu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
głos 2014
81.210.106.* 2014-04-10 11:03
To żadna rewelacja.Przecież rząd Tuska i jego PRL-owskie metody rządzenia od dawna są wyśmiewane na Zachodzie.Przypadek Sawickiej,sedziego Tuleji czy syna premiera to igła w stogu siana.Siły demokratyczne na razie nie mają szans na zdobycie władzy.Media też są w posiadaniu postkomunistów.Ale Polacy będący zwolennikami cywilizacji Zachodniej muszą nieść oświaty kaganiec i mieć nadzieję na zmianę.
Zobacz więcej komentarzy (17)