Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Oto argumenty, za wyrzuceniem Grecji z Eurolandu

0
Podziel się:

Bez względu na wynik wyborów, reform i tak nie będzie - pisze Łukasz Pałka.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Jeszcze kilka miesięcy temu żaden z polityków nie brał poważnie postulatów, by Grecja jak najszybciej opuściła strefę euro. Teraz taki scenariusz jest już niemal pewny. A im szybciej się zrealizuje, tym lepiej dla wszystkich.

Greckie partie nie porozumiały się w sprawie utworzenia nowego rządu. Tym samym Grecję czekają nowe wybory. Trzeba sobie jednak uświadomić to, że bez względu na ich wynik i ewentualne nowe obietnice, reform oszczędnościowych w tym kraju i tak nie będzie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/172/m125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/grecja;powinna;wyleciec;ze;strefy;euro,254,0,1021694.html) *Grecja powinna wylecieć ze strefy euro * Łukasz Pałka wymienia powody, dla których kraj, nie zasługuje na pomoc. Czas również, by europejscy politycy - z Angelą Merkel na czele - których polityka w sprawie europejskiego kryzysu poniosła w ostatnich dniach sromotną klęskę, także przestali się łudzić, że Grecy są w stanie cokolwiek konstruktywnego zdziałać. Takiej możliwości nie ma i dopóki Unia Europejska będzie bronić Grecji, to pieniądze podatników będą _ lądować w błocie _.

Na początku lutego znany grecki ekonomista Costas Azariadis w szczerym wywiadzie dla Money.pl stwierdził, że na żadne reformy w Grecji nie ma szans, bo nie pozwoli na nie społeczeństwo, a we wszystkim chodzi o _ grę na czas _. Dodał również, że wyjście ze strefy euro byłoby dla Grecji najlepszym rozwiązaniem, bo wówczas ten kraj zostałby zmuszony do reform, które po wprowadzeniu drachmy byłyby również łatwiejsze do przeprowadzenia. Wówczas _ ze świecą _ trzeba było szukać polityków i ekonomistów, którzy oficjalnie podzieliliby taki pogląd. Teraz - przy zaakceptowaniu wszystkich negatywnych konsekwencji takiego scenariusza - muszą przyznać, że innego wyjścia i tak nie ma.

A jeżeli tak, to czas rozprawić się z kilkoma przesądami, które powstały wokół sprawy Grecji. Po pierwsze: strefa straci swoją wiarygodność, pozbywając się Grecji. Nieprawda. W sprawie Grecji strefa euro już dawno straciła wiarygodność, wpuszczając ten kraj do wspólnoty. Bo przecież nie jest tajemnicą, że Grecy kłamali w sprawie stanu swoich finansów publicznych, by wejść do Eurolandu. Pozbycie się Grecji będzie więc powrotem do punktu wyjścia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/172/m125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/rostowski;niech;ich;nie;broni;nie;chcemy;za;to;placic,45,0,916525.html) *Rostowski niech ich nie broni. Nie chcemy za to płacić * Bankructwo Grecji byłoby zbawienne dla euro - pisze Łukasz Pałka. Po drugie: Grecja może wywołać _ efekt domina _ w innych gospodarkach strefy euro. Zgoda, tylko pozostaje pytanie, co w tej sytuacji zmienia trzymanie Grecji we wspólnocie _ na siłę _ i _ pompowanie _ w nią pieniędzy podatników, nie oczekując w zamian radykalnych reform? Nie zmienia nic, a tylko opóźnia to co nieuniknione, stwarzając jeszcze większe zagrożenie dla europejskiej gospodarki. Zamiast _ chuchać i dmuchać _ na Greków politycy powinni skupić się właśnie na planie, jak takiego _ efektu domina _ uniknąć. Bo obecność bądź nieobecność Grecji w Eurolandzie w tym kontekście i
tak nie ma żadnego znaczenia.

Po trzecie: Po wyjściu Grecji ze strefy euro czeka nas panika na rynkach. Być może krótkotrwała, ale jakże oczyszczająca. Obecnie temat Grecji już mało czym potrafi zaskoczyć, ale jednocześnie wprawia rynek w duży niepokój. To niezdrowa sytuacja. A warto pamiętać, że inwestorzy mają krótką pamięć i szybko powrócą do zakupów akcji. Jeżeli z kolei chodzi o panikę wywołaną stratami instytucji finansowych po greckim bankructwie, to warto pamiętać, że zagraniczni inwestorzy i tak nawet teraz mają szansę odzyskać zaledwie 30 procent zainwestowanych w Grecji środków. I bolesna prawda jest taka, że nawet te pieniądze można już spisać na straty, a banki miały dużo czasu, żeby się na taki scenariusz przygotować.

Wyjście Grecji ze strefy euro, bo nie mam wątpliwości - że prędzej czy później do niego dojdzie - będzie ogromnym sprawdzianem dla europejskich instytucji i całej strefy euro. Chodzi o to, by pokazać rynkom, że taki krok wzmocni strefę euro i pozwoli jej szybciej uporać się kryzysem. A im dłużej Grecja będzie sztucznie _ trzymana pod kroplówką _ z pieniędzy podatników, tym trudniej będzie to zrobić.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji w Money.pl
Taką decyzję podjęli greccy politycy - _ Po dzisiejszym spotkaniu stało się oczywiste, że żądają oni, by SYRIZA stała się wspólniczką przestępstwa _
Kłamał. W Grecji nadal bez porozumienia _ To wstyd, oszczerstwo i kłamstwo _ - tak zareagowała na oświadczenie Tsiprasa partia Demokratycznej Lewicy.
Grecy nie mają co się łudzić. Niemcy na to nie pozwolą Prezes Bundesbanku stwierdził, że wyjście ze strefy euro będzie miało dla Grecji większe konsekwencje niż dla reszty Eurolandu.
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)