Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Podatek od najbogatszych to zwykłe zdzierstwo

0
Podziel się:

Łukasz Pałka zastanawia się, jak rozwiązać problem haraczu, który rujnuje budżety.

Podatek od najbogatszych to zwykłe zdzierstwo

To, że ktoś jest bogatszy, nie oznacza od razu, że ma oddawać część swoich pieniędzy na rzecz tych, którzy bardzo często nie potrafią nimi dobrze zarządzać. Dlatego podatek zwany _ janosikowym _ musi zostać albo zlikwidowany albo gruntownie zmieniony.

Jeden z ciekawszych absurdów z urzędniczej rzeczywistości: Mazowsze musiało zaciągnąć 1,5 miliarda złotych kredytów, aby móc prowadzić zaplanowane inwestycje tylko dlatego, że pieniądze, które mogłyby załatać tę dziurę, zostały wyssane przez tzw. _ janosikowe _. Warto również zwrócić uwagę, że w 2010 roku Mazowsze oddało biedniejszym gminom aż około 60 procent swoich dochodów podatkowych. Przy całym zrozumieniu potrzeby pomocy biedniejszym taką skalę podatku można uznać za zwykłe _ zdzierstwo _.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Trybunał Konstytucyjny nie zajął się wczoraj tematem _ janosikowego _ i odroczył wydanie decyzji odnoszącej się do tego, czy podatek jest sprawiedliwy czy też nie. Sprawa jest o tyle ciekawa, że wyrok TK pokaże wreszcie, na jaką skalę i czy w ogóle bogate regiony powinny pomagać tym słabszym.

Autorzy wniosku do TK, czyli władze Warszawy i Krakowa, stwierdzili między innymi, że nie może być tak, iż wpłaty od bogatszych regionów są nagrodą za niedbalstwo dla tych, którzy nie potrafią gospodarować pieniędzmi. I trudno się z taką argumentacją nie zgodzić. Bo niby dlaczego wszyscy z założenia mają mieć po równo?

Od dawna wiadomo, że poszczególne regiony Polski rozwijają się w zróżnicowanym tempie. Dlatego z pewnością jakaś forma pomocy biedniejszym powinna funkcjonować. Jak zawsze pozostaje tylko pytanie o rozwiązania szczegółowe.

O nich można oczywiście dyskutować. Z pewnością jednak nie może to być _ janosikowe _ w obecnej formie. Dobrym rozwiązaniem mogłoby się okazać na przykład przydzielanie środków na konkretne inwestycje w potrzebujących regionach, po wcześniejszym rozpisaniu konkursów. Wówczas władze samorządowe, które dzisiaj tylko czekają na pieniądze i krytykują Mazowsze za sprzeciwianie się _ janosikowemu _, miałyby przynajmniej szansę, żeby wykazać się swoją zaradnością. Bo przecież nie ma nic za darmo.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja sędziów w sprawie janosikowego Chodzi o orzeczenie, czy zgodne z konstytucją są przepisy zobowiązujące niektóre gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu do wpłat do budżetu na rzecz biedniejszych samorządów.
Doprowadzają ich na skraj bankructwa Przepisy ustawy o finansowaniu samorządów zaskarżyły samorządy Warszawy i Krakowa.
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)