Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Kompleksom już dziękujemy. Polskie firmy mogą podbijać świat

8
Podziel się

- Moją osobistą aspiracją jest, by wreszcie w Europie Środkowo-Wschodniej pojawiła się firma, która będzie w stanie konkurować z tymi największymi – mówi Jarosław Królewski. O tym, czy spółka z kraju nad Wisłą może zmierzyć się z Microsoftem i czy sztuczna inteligencja przypomina Arnolda Schwarzeneggera prezes Synerise rozmawia z Kazimierzem Krupą.

Gościem Jarosław Królewski, prezes Synerise
Gościem Jarosław Królewski, prezes Synerise (Biznes Mówi)
bDZhDRhh

Mówi o sobie, że jest „deterministą technologicznym”. – Wierzę w dobrą stronę technologii. Że rolą informatyki jest sprawianie, by życie było łatwiejsze i ciekawsze – opowiada w programie "Biznes Mówi".

To właśnie z technologią powiązał swoje zawodowe życie.

Razem z Miłoszem Balusiem i Krzysztofem Kochmańskim sześć lat temu założyli Synerise. Firma buduje oparty na sztucznej inteligencji ekosystem i chce dostarczać firmom rozwiązania, które ułatwiają zarządzanie danymi. Dziś jest to najgłośniejszy start-up w Polsce. Rozrasta się w imponującym tempie – zatrudnia około 200 osób, a jej wartość szacowana jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Dodatkowo zgarnia jedną międzynarodową nagrodę za drugą.

bDZhDRhj
Zobacz także: Obejrzyj: Człowiek, który ratował Wisłę Kraków. Gościem Jarosław Królewski, prezes Synerise

Z największymi przy jednym stole

Królewski nie ukrywa, że mierzy wysoko.

- Założyliśmy sobie sześć lat temu, że chcemy stworzyć taką platformę, która będzie w stanie konkurować z największymi firmami na świecie – wspomina. - Moją osobistą aspiracją jest, by wreszcie w Europie Środkowo-Wschodniej pojawiła się firma, która będzie w stanie konkurować z tymi największymi – dodaje. Martwi go, że w Polsce jesteśmy tylko odbiorcami skomplikowanych usług informatycznych. - Powinniśmy podjąć rękawicę i też wejść w ten rynek – uważa.

bDZhDRhp

Zwraca uwagę, że jako kraj mamy duże zasoby intelektualne, z czego zresztą chętnie korzystają zagraniczne koncerny, zatrudniające polskich inżynierów. On jednak chciałby, żeby podobne sukcesy jak inżynierowie odnosiły całe firmy.

- Chcę pokazać, że ta polska myśl inżynierska w tych trudnych branżach może zaistnieć w formie kolektywnego myślenia. Bo tych jednostkowych sukcesów trochę jest. Indywidualnie sobie radzimy, ale w drużynie jakoś nie. Trochę jak polska reprezentacja w piłce nożnej – uśmiecha się.
Królewski jest zdania, że właśnie przykład Synerise pokazuje, że to jest możliwe.

- Bardzo wiele lat miałem kompleksy. Ale dzisiaj uważam, że nie ma najmniejszego powodu, byśmy nie mogli chodzić z podniesioną głową. Jeśli rywalizujemy w Hiszpanii z firmą izraelską, która ma 400 mln z dotacji czy z fundrisingu, a my mamy 40 mln, ale i tak wygrywamy. Czyli wygrywa intelekt, nie zawsze wygrywają pieniądze – podkreśla.

A czy te pieniądze nie są pokusą? Wszak wielkie koncerny czy fundusze inwestycyjne obracające miliardami dolarów specjalizują się w wyszukiwaniu i wykupowaniu obiecujących start-upów.

bDZhDRhq

- My z założenia jesteśmy firmą polską. Chcemy zmieniać świat i proszę mi wierzyć, że w ten sposób myśli wielu programistów. Chcemy przecierać ścieżki. Motywacją nie są wyłącznie pieniądze, chodzi o coś większego – deklaruje Jarosław Królewski. Przyznaje, że firma mogłaby znaleźć dużego inwestora. Ale z tymi największymi chce rozmawiać jak z równymi.

W poszukiwaniu sztucznej inteligencji

Zapala się, kiedy temat schodzi na technologie. Podkreśla, że to właśnie big data, czyli przetwarzanie gigantycznych ilości danych i sztuczna inteligencja będą decydowały o przewadze całych gospodarek. - Big data i sztuczna inteligencja będą kreować gospodarki krajowe, czy też światowe, będą źródłem przewagi militarnej gospodarczej, a nawet politycznej – zapewnia. - Sztuczna inteligencja sprawi, że zawody, które były rutynowe, manualne, polegające na powtarzalności przejdą do lamusa, a ludzie będą robić rzeczy bardziej ciekawe. Wyjątkowość ludzi będzie bardziej wyeksponowana kosztem rutynowych czynności, które mogą być wykonywane przez komputery – dodaje.

Jak zaznacza, tu nie chodzi o sztuczną inteligencję znaną z filmów, czyli śmiercionośnego cyborga o posturze Arnolda Schwarzeneggera. – To są pewnego rodzaju metody numeryczne, uczenie maszynowe. Prosty przykład: mamy już dziś systemy, które potrafią rozpoznać twarz. Dzięki temu praca na lotniskach jest o wiele prostsza – wyjaśnia założyciel Synerise.

bDZhDRhr

Jednym tchem wymienia inne udogodnienia: mapy, gps, asystent głosowy.

- Wykrywanie oszustw w VAT też jest dziś na całym świecie budowane na podstawie sztucznej inteligencji – wskazuje. - Jesteśmy już blisko tego, żeby ta sztuczna inteligencja była uczestnikiem naszego codziennego życia. Zresztą już korzystamy z niej na co dzień. I to jest ogromny sukces technologii: korzystamy z niej, a często tego nawet nie dostrzegamy – mówi.

Przyznaje jednak, że internet ma i swoją ciemną stronę. - Często porównuję internet i to, co można z nim zrobić, do broni biologicznej. Internet robi dużo złego, choć robi też dużo dobrego – zauważa.

Przywołuje przykład Chin. - W Chinach jest tak, że jak pan idzie na lotnisko i patrzy na rozkład lotów, to na tablicy wyświetla się pana twarz z informacją, do którego wyjścia ma pan iść. Jeżeli ma pan niski scoring, czyli na przykład zalega pan z podatkami, albo ma kłopoty z wymiarem sprawiedliwości, to może być tak, że nie wsiądzie pan do pociągu. W ostatnim roku kilkanaście milionów Chińczyków nie mogło skorzystać z pociągów z tego powodu – twierdzi szef Synerise.

bDZhDRhK
KOMENTARZE
(8)
aosetuh
rok temu
"Czyli wygrywa intelekt, nie zawsze wygrywają pieniądze – podkreśla." :))) To prawda, ale tylko w krajach, w ktorych CENI SIE INTELEKT. Czyli nie w Polsce.
Twój nick
rok temu
Cyt.: "PRZEZ WIELE LAT WALCZYŁ z kompleksami. Dziś nie ma się czego wstydzić". Błąd! Powinno być "Dziś nie ma czego się wstydzić". Polecam zapamiętać.
Uczestnik kon...
rok temu
Królewski to mitoman. Był.czas, że wszyscy zapraszali to na kongresy i konferencje. Dopóki nie spojrzeli na wyniki finansowe Synerise. Ludzik od gadania, ciężki i topory w obyciu.
bDZhDRhL
zibi34
rok temu
W naszej prasie Polska zawsze podbija świat. Jakoś tylko łupów nie widać. Dobrze, że na zachodzie nikt tych artykułów nie czyta, bo tylko pokiwaliby głową z politowaniem.
gggg
rok temu
sztuczna inteligencja przejmie kontrolę przez błędy w oprogramowaniu albo będzie tak inteligentna że przejmie kontrolę nad ludźmi ale zanim do tego dojdzie świat zaleją katastrofy Przyroda pokaże swoją moc tym bardziej ze zostało 8 lat na odbudowę jej więcej czasu nie będzie zmiany postępują szybko nie mówiąc o tym ze ludzie stracą pracę ludzie ludziom zgotowali taki los Bogacze a biedni mają tyrać na luksus Amerykanie mieli program aselon oparty na sztucznej inteligencji ale się z niego wycofali był film na ten temat