Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Koncesja dla TVN 24. Eksperci komentują decyzję KRRiT

8
Podziel się:

TVN 24 z koncesją. Po wielu miesiącach KRRiT podjęła decyzję, ale opatrzyła ją swoją własną uchwałą. Medioznawcy są zaskoczeni zachowaniem członków Rady. - To jest próba wyjścia z twarzą przez najbardziej zatwardziałych zwolenników Lex TVN – mówi prof. Maciej Mrozowski.

Koncesja dla TVN 24. Eksperci komentują decyzję KRRiT
TVN 24 z nową koncesją. KRRIT podjęła decyzję (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

TVN 24 ostatecznie otrzymał rekoncesję. Sprawa ciągnęła się od wielu miesięcy, a decyzja KRRiT została wydana dosłownie za pięć dwunasta. W międzyczasie stacja uzyskała koncesję holenderską, dzięki której, nawet w przypadku braku zgody KRRiT, stacja mogłaby nadawać nadal w Polsce.

KRRiT opatrzyła decyzję uchwałą

Swoją decyzję Rada opatrzyła uchwałą-komentarzem, w której zwraca się do premiera o zmiany w prawie dotyczące własności nadawców oraz domaga się wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który miały sprawdzić zgodność Ustawy o radiofonii i telewizji z Konstytucją.

Medioznawcy nie są zaskoczeni decyzją KRRiT, ale zaskakująca jest sama uchwała. – Ustawa o radiofonii i telewizji nie wymaga od KRRiT, aby uszczegółowiła albo modyfikowała przepisy tej ustawy. Jest to uzurpacja pewnej władzy tworzenia prawa. KRRiT może wydawać rozporządzenia wykonawcze i regulujące, ale w ramach ustawy. To jest próba wyjścia z twarzą przez najbardziej zatwardziałych zwolenników Lex TVN. Nie można uchwałą zmusić do zmiany własności – komentuje decyzję KRRiT medioznawca i prawnik prof. Maciej Mrozowski.

Zobacz także: III edycja Nagród money.pl. Kapituła zdecydowała

Eksperci: Koncesja dla TVN 24 jest zgodna z obowiązującym prawem

- Rada podjęła decyzję, że odnowienie koncesji jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym. To jest ważne. Koncesja obowiązuje przez 10 lat i jest bezwarunkowa. Uchwała jest wyrazem oczekiwań Rady wobec przyszłego i hipotetycznego stanu prawnego, w ramach którego koncesja nie mogłaby zostać przyznana. Uchwała nie ma silnego oparcia w ustawie – komentuje medioznawca prof. Tadeusz Kowalski. Tadeusz Kowalski jest również zdania, że KRRiT próbuje "ratować twarz przed swoim środowiskiem politycznym".

 Tadeusz Kowalski: Jeżeli Rada ma wątpliwości do co koncesji, to powinna jej odmówić

- Jeżeli Rada ma wątpliwości do co koncesji, to powinna jej odmówić. Taka decyzja podlega kontroli sądowej. KRRiT tego nie zrobiła, bo członkowie byli świadomi tego, że Sąd Administracyjny mógłby uchylić negatywną decyzję – podsumowuje uchwałę KRRiT Tadeusz Kowalski.

Wciąż nie wiadomo, co z pozostałymi kanałami TVN. Strona rządowa wciąż ma asa w rękawie, w postaci projektu Lex TVN, czyli ustawy, które miałaby wymusić zmiany własnościowe w Discovery, właścicielowi TVN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
nbhgt
3 lata temu
niech juz maja sobie tą koncesję ale żeby tylko tym podjudzaniem politycznym i prowokacjami nie doprowadzili do jakiejś wojny lub izolacji polski od Uni , bo tam są zbyt duże rozgrywki polityczne w tych telewizjach. Najlepiej jak będą podawać suche fakty a nie bawić się w polityke i stresować ludzi, słyszycie - musicie byc bardziej programem informacyjnym a nie politycznym - bo doprowadzicie do problemów, trzeba sie dostosować do ludzi i kraju w który się żyje a nie na siłe robic po zagranicznemu, moze ludzie, którzy tu są nie chcą pouczania i wyższości bogatych rozpieszonych krajów
Zdzislawa9
3 lata temu
Co do stanu prawnego,jednym ze skutecznych rozwiązań sprawy jest 1/właściciel tvn weźmie ślub z obywatelką RP - ze swoją kobietą i już...po sprawie???
michoo
3 lata temu
Genialny umysł strategiczny Kaczyńskiego od dłuższego czasu ponosi same klęski. Może ktoś przypomnieć jakąś jego ostatnią udaną, skuteczną intrygę?
victor
3 lata temu
Czy raczej reality show?
victor
3 lata temu
...to by znaczylo, ze TVN uprawia pseudonakowa rozrywke zwana polityka.