Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

KRRiT w końcu podjęła decyzję. TVN24 ma koncesję

12
Podziel się:

Przeciwnicy przedłużenia koncesji dla TVN24 w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ulegli. Stacja w końcu dowiedziała się, że może dalej nadawać. Koncesja na nadawanie programu kończyła się 26 września.

KRRiT w końcu podjęła decyzję. TVN24 ma koncesję
Stacja TVN odpowiedziała na anonimowy list pracowników. Na zdjęciu siedziba stacji TVN w Warszawie (East News)

Kilkanaście minut po godzinie 19 rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazała, że członkowie Rady przedłużyli koncesję stacji TVN24 i może ona nadal nadawać po 26 września. To termin, w którym koncesja traciła ważność.

Nadal nie wiadomo, co z pozostałymi kanałami TVN. Przed decyzją o przedłużeniu koncesji TVN24 KRRiT wydała uchwałę. Chce nią wymusić, by amerykański właściciel TVN24 sprzedał większościowe udziały.

Rada zwraca się m.in. do premiera o zmiany w prawie dotyczące własności nadawców oraz domaga się wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Miałby on dotyczyć oceny przepisów ustawy o radiofonii i telewizji z Konstytucją.

W przyjętej uchwale czytamy, że według KRRiT "podmiot z siedzibą w Polsce, który jest zależny od podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" nie jest uprawniony do koncesji, ale "mając na względzie dotychczasową praktykę stosowania prawa i wątpliwości interpretacyjne" należy najpierw wezwać taki podmiot do usunięcia naruszeń w tym zakresie.

Zobacz także: Dlaczego KRRiT dalej przeciąga decyzję ws. TVN24? Sellin: nie umiem odpowiedzieć

"Ponadto nie jest uprawniony do uzyskania koncesji podmiot, który jest zależny od podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez dysponowanie pośrednio albo bezpośrednio przez ten zagraniczny podmiot ponad 49 proc. głosów w zgromadzeniu wspólników lub w walnym zgromadzeniu, nawet jeśli jednocześnie dany podmiot z siedzibą w Polsce jest zależny od podmiotu z siedzibą w kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uchwale.

Teoretycznie oznacza to, że Sejm nie musi przyjmować ustawy anty-TVN, aby KRRiT nie nadała stacji koncesji. Ustawa utknęła w Sejmie. Mimo wszystko większość komentatorów i prawników nie za bardzo rozumie jak należy stosować uchwałę - która de facto nie ma mocy wiążącej.

- Ta uchwała jest efektem wielomiesięcznym analiz przeprowadzonych w ramach postępowania koncesyjnego dla programu informacyjnego TVN24. Uchwała o numerze 230/2021 jest uchwałą w sprawie podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizji w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego - przekazała przed głosowaniem Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

Pytana przez dziennikarzy, jaka jest zbieżność pomiędzy procesem koncesyjnym a podjętą uchwałą, stwierdziła, że "jest zasadnicza, ponieważ bez tej uchwały Krajowa Rada (Radiofonii i Telewizji - red.) nie będzie głosować w sprawie o koncesję".

Uchwała teoretycznie zmierza w stronę wymuszenia zmiany właściciela stacji, bez konieczności nowelizacji ustawy medialnej. KRRiT przyjęła ją jednogłośnie. Rzeczniczka Rady przekazała, że uchwała była niezbędna dla podjęcia decyzji w sprawie koncesji dla TVN24.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
awakener
2 lata temu
Jak widać podobnych dyslektyków i przygłupów z których TVN24 od lat robi sobie drwiny - nie brakuje nam w kraju, co widać tu po ilości paluchów skierowanych w dół
awakener
2 lata temu
Brawo TVN24 !!! Możecie dalej bezkarnie opluwać polski Rząd i mieć głęboko w odbycie Polską Rację Stanu. Niechaj więc dalej przyłazi do waszej stacji tubylcze politykierstwo by mogło się lansować.., Wy zaś dalej róbcie z nich i Polski pośmiewisko na całą Europę.
Moje zdanie
2 lata temu
A wstyd i smród pozostał ... po co to było?
Twój Nick
2 lata temu
Twój Nick przed chwilą Wstali z Kolan i się w głowę uderzyli... A wstyd na cały świat pozostał. Dyplomacja naszą zachowuje się jak słoń w składzie porcelany wychodzi brak wiedzy kompetencji i znajomości prawa na każdym kroku
Twój Nick
2 lata temu
Wstał z Kolan i się w głowę uderzyli... A wstyd ba cały świat pozostał. Dyplomacja naszą zachowuje się hak dłoń w składzie porcelany wychodzi brak wiedzy kompetencji i znajomości prawa na każdym kroku