Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Koniec gehenny mieszkańców. Przełomowy wyrok ws. uciążliwych lokatorek

44
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zdecydował, że uciążliwe lokatorki muszą przymusowo sprzedać mieszkanie. Uwzględnił pozew spółdzielni mieszkaniowej, do której od lat lokatorzy bloku składali skargi na warunki higieniczne i sanitarne, panujące w bloku. Jedna z lokatorek od lat znosiła do mieszkania śmieci. Mieszkańcy skarżyli się na smród i wszechobecne insekty.

Koniec gehenny mieszkańców. Przełomowy wyrok ws. uciążliwych lokatorek
Walka z uciażliwymi lokatorami to zmora wielu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - zdjęcie ilustracyjne (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Pozew do sądu złożyła Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Domagała się w nim nakazu sprzedaży (w drodze licytacji, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości) mieszkania o powierzchni 48 metrów kwadr. Dwie pozwane kobiety mają spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu w jednym z bloków przy ul. Kozłowej.

Zepsute jedzenie na balkonie

"Jedna z tych pań "rażąco i uporczywie" wykracza przeciwko porządkowi domowemu, co sprawia że korzystanie z innych mieszkań jest bardzo uciążliwe i niekomfortowe" - napisała spółdzielnia w pozwie.

Lokatorzy od 2008 r. skarżyli się na fatalne warunki higieniczne i sanitarne, które były spowodowane znoszeniem do mieszkania śmieci przez uciążliwą mieszkankę. Zgłaszali też przypadki składowania na balkonie zepsutego jedzenia. Podkreślali, że czują się zagrożeni, boją się też o swoje zdrowie.

Spółdzielnia reagowała na skargi. W 2011 i 2015 roku przeprowadzane były akcje opróżniania mieszkania z rzeczy (głównie ubrań), które lokatorka znosiła tam, również ze śmietników. Przeprowadzono też deratyzację i dezynsekcję.

Latem 2019 roku spółdzielnia złożyła pozew. W lipcu ub. roku Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił to powództwo i nakazał sprzedaż mieszkania w drodze licytacji. Sąd odwołał się do zapisów prawa o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawy o własności lokali, które mówią o sytuacji, gdy lokator rażąco i uporczywie wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu lub - poprzez swoje niewłaściwe zachowanie - czyni korzystanie z innych lokali uciążliwym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szkodniki w spiżarni. Nie tylko mole uprzykrzają ludziom życie

W takiej sytuacji wspólnota mieszkaniowa (w tym przypadku spółdzielnia) może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Lokatorki odwołały się od tego wyroku, chciały oddalenia powództwa, ewentualnie uchylenia wyroku, spółdzielnia chciała jego utrzymania. Zwracały uwagę, że nie można obecnie mówić o uciążliwości ich działania, bo - jak twierdzą - od co najmniej trzech lat w mieszkaniu jest utrzymywany porządek, nie są tam gromadzone odpady, a korzystanie przez nie z lokalu nie jest uciążliwe dla sąsiadów.

Pani, która była we wtorek w sądzie apelacyjnym mówiła, że korzysta z opieki psychiatryczno-psychologicznej, w związku z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Przyznała, że od dwóch lat nie mieszka w mieszkaniu przy ul. Kozłowej, a gdzie indziej. Przed sądem apelacyjnym mówiła, że przez ten czas tam nie była, ale - na co wskazał sąd - nie reaguje też na monity ze spółdzielni, np. w związku z dorocznymi kontrolami instalacji.

Pełnomocnik spółdzielni Jowita Grochowska powiedziała w sądzie, że "sprzedaż mieszkania jest jedyną opcją". Tłumaczyła, że uciążliwości dla sąsiadów są do lat, sytuacja "jest nienormalna" i nie ma charakteru incydentalnego. Dodała, że pracownicy spółdzielni nie są dopuszczani do corocznych przeglądów, a ich brak jest również zagrożeniem dla lokatorów.

Sąd apelację lokatorek oddalił, wyrok utrzymał i nakazał sprzedaż mieszkania. To przełom, bo często sądy, rozstrzygając tego typu spory, ograniczają się do zezwolenia spółdzielni na wejście do mieszkania i przeprowadzenie gruntownego sprzątania. A to przeważnie problemu nie rozwiązuje.

Notatka służbowa: "pani nie współpracuje ze spółdzielnią"

Sędzia Grażyna Wołosowicz mówiła, że zastosowane przepisy są wyrazem ochrony właścicieli lokali, którzy "nie są w stanie funkcjonować, z uwagi na niewłaściwe zachowanie innego właściciela lokalu". Odnosząc się do argumentu lokatorki, że od 2019 roku leczy się z powodu zaburzeń psychicznych, sędzia mówiła, że nie wpłynęło to jednak na sytuację sąsiadów. Przypominała, że pierwsze skargi pojawiły się w 2008 roku.

- Z notatek urzędowych złożonych do akt we wrześniu tego roku wynika, że pani nie współpracuje ze spółdzielnią, nie zezwala administracji na przeprowadzenie obowiązkowych przeglądów instalacji (...), co grozi niebezpieczeństwem dla pozostałych mieszkańców bloku - mówiła sędzia. Powiedziała też, że mieszkańcy wciąż czują nieprzyjemny zapach, sąsiadka zmuszona jest mieć stale otwarte okno.

- Wszystko to powoduje, że korzystanie z sąsiednich lokali jest bardzo uciążliwe - dodała sędzia Wołosowicz. Odnosząc się do przepisów mówiła, że działanie nie musi być zawinione. W tym przypadku fakt, że lokatorka leczy się psychiatrycznie, nie ma wpływu na ocenę sytuacji. Orzeczenie jest prawomocne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Asia
10 miesięcy temu
Prawo własności powinno być bezwzględnie respektowane i tyle. Wolnoć Tomku w swoim domku. Sąsiadom zawsze coś przeszkadza. Niech każdy sprząta u siebie!
Ech
2 lata temu
Od 2008 roku horror tych ludzi trwał, kobieta jak widać nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, nikt jej nie ubezwlasnowolnil .... Co za kraj
Waleria74
2 lata temu
A co zrobic w sytuacji gdy sąsiadzi traktują klatkę schodową jak przedłużenie mieszkania i pozwala tam przebywac swojej niepełnosprawnej córce? Macie jakies rady?
b.b
2 lata temu
14 lat robactwa i smrodu. Nie wszyscy mogą mieszkać w bloku. Niektórzy wymagają specjalnej opieki. Tylko dlaczego sprawy oczywiste tak długo trwają.
Obywatel
2 lata temu
To się nazywa nieudolność i bezradność PAŃSTWA.
...
Następna strona