Notowania

Koniec łupkowego El Dorado. Sejm likwiduje podatek, który miał przynieść krocie dla budżetu

Rewolucja łupkowa w Polsce upadła nim na dobre się rozpoczęła. Likwiduje podatek, który miał zapewnić budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z wydobycia gazu łupkowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wiertnia Kosakowo w poszukiwaniu gazu łupkowego. (Fot: Stanislaw Kowalczuk/East News)

Podatek węglowodorowy ma zostać zlikwidowany zdecydowali posłowie na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu - informuje Polska Agencja Prasowa.

Miał on obowiązywać od 2020 roku i przynosić zyski dla kasy państwa z wydobycia w Polsce gazu łupkowego. Uchwalona w lipcu 2014 roku ustawa obciążała wydobycie ropy i gazu tzw. rentą surowcową wysokości 40 proc.

W ramach tej specjalnej daniny wchodził podatek węglowodorowy, którego stawka miała wynosić od 0 do 25 proc oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin - wskazuje PAP.

Mimo obiecujących badań złóż i wstępnych odwiertów wydobycie gazu łupkowego w Polsce okazało się nieopłacalne. Rozwój tej dziedziny nie nastąpią. Stąd konieczność dostosowania prawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gaz łupkowy, gaz, podatki, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

emeryt.A pamiętacie Państwo jak Tusk piał w telewizji z zachwytu nad tym gazem jakim to teraz bogatym państwem będzie Polska jak dorwiemy się do tego gazu . … Czytaj całość

12-09-2019

Waldek WaldekTo teraz jak zniosą podatek, to warto będzie wydobywać ten gaz.

12-09-2019

maniekTeraz czas na gaz głupkowy

Rozwiń komentarze (11)