Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Koniec snów o polskim grafenie? Wkroczyła ABW, 5 osób zatrzymanych

298
Podziel się:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ściga byłych członków zarządu spółki, która miała opracować technologie produkcji grafenu. Udziałowcami spółki były państwowe firmy. Na razie zatrzymano 5 osób.

Prokuratura podejrzewa, że szkody mogą sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych.
Prokuratura podejrzewa, że szkody mogą sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych. (PAP)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 15 lipca 2020 r. 5 osób – byłych członków zarządu spółki działającej w branży nanotechnologii, której udziałowcami były spółki Skarbu Państwa. Taką informację podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, śledztwo było nadzorowane przez Wydział do spraw Wojskowych. Może to wskazywać na fakt, że chodzi o spółkę z udziałem państwowych firm zbrojeniowych. Prokuratura nie podaje jednak, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6353965591259265v">Ogniwa fotowoltaiczne z polskim grafenem wyprodukują do 50 proc. więcej energii elektrycznej</a>

Wiadomo tylko, że przedmiotem działalności spółki było doprowadzenie do skomercjalizowania wyników prac badawczych i naukowych związanych z produkcją i wykorzystaniem grafemu. Prace te były realizowane przez państwowy instytut badawczy i w ramach ścisłej współpracy z tym instytutem miało dojść do opracowania technologii umożliwiających wdrożenie produkcji grafenu na skalę przemysłową. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu.

Podejrzanym, jako osobom odpowiedzialnym za prowadzenie spraw majątkowych spółki, zarzucono popełnienie w okresie od 2013 do 2016 r. szeregu przestępstw "związanych z zawieraniem niekorzystnych i sprzecznych z interesem spółki umów". Spółka miała na tym stracić 2 miliony złotych. Prokuratura nie wyklucza, że ostateczna wartość strat poniesionych przez objętą postępowaniem spółkę sięgać będzie kilkudziesięciu milionów złotych.

Zatrzymania miały miejsce na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedzib podmiotów gospodarczych, zabezpieczyli sprzęt i obszerną dokumentację.

Podejrzanych nie aresztowano. Mają policyjny dozór, zakazu kontaktów, zastosowano także poręczenia majątkowe.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(298)
adam
2 lata temu
I POLSKI SEN GRAFENOWY SIE SKOŃCZYŁ... brawo
ip123
3 lata temu
Kiedy i komu sprzedano lub oddano prawa i technologię produkcji grafenu? Czy nie byli to amerykańskie firmy :coś za nic?
kombinat glup...
3 lata temu
Polnische Wirtschaft zawsze zywa. Produkcja glupoty za to idzie wam najlepiej na swiecie.
dumny PIS-oma...
3 lata temu
...tak 2 mln złotych strat .... co to jest przy 2 miliardach na TVP - to są straty !!!!
izik
3 lata temu
jesteśmy jedynie światową potęgą w produkcji głupoty
...
Następna strona