Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koniec snów o polskim grafenie? Wkroczyła ABW, 5 osób zatrzymanych

298
Podziel się

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ściga byłych członków zarządu spółki, która miała opracować technologie produkcji grafenu. Udziałowcami spółki były państwowe firmy. Na razie zatrzymano 5 osób.

Prokuratura podejrzewa, że szkody mogą sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych.
Prokuratura podejrzewa, że szkody mogą sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych. (PAP)
bEhcojVh

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 15 lipca 2020 r. 5 osób – byłych członków zarządu spółki działającej w branży nanotechnologii, której udziałowcami były spółki Skarbu Państwa. Taką informację podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, śledztwo było nadzorowane przez Wydział do spraw Wojskowych. Może to wskazywać na fakt, że chodzi o spółkę z udziałem państwowych firm zbrojeniowych. Prokuratura nie podaje jednak, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6353965591259265v">Ogniwa fotowoltaiczne z polskim grafenem wyprodukują do 50 proc. więcej energii elektrycznej</a>

Wiadomo tylko, że przedmiotem działalności spółki było doprowadzenie do skomercjalizowania wyników prac badawczych i naukowych związanych z produkcją i wykorzystaniem grafemu. Prace te były realizowane przez państwowy instytut badawczy i w ramach ścisłej współpracy z tym instytutem miało dojść do opracowania technologii umożliwiających wdrożenie produkcji grafenu na skalę przemysłową. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu.

bEhcojVj

Podejrzanym, jako osobom odpowiedzialnym za prowadzenie spraw majątkowych spółki, zarzucono popełnienie w okresie od 2013 do 2016 r. szeregu przestępstw "związanych z zawieraniem niekorzystnych i sprzecznych z interesem spółki umów". Spółka miała na tym stracić 2 miliony złotych. Prokuratura nie wyklucza, że ostateczna wartość strat poniesionych przez objętą postępowaniem spółkę sięgać będzie kilkudziesięciu milionów złotych.

Zatrzymania miały miejsce na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedzib podmiotów gospodarczych, zabezpieczyli sprzęt i obszerną dokumentację.

bEhcojVp

Podejrzanych nie aresztowano. Mają policyjny dozór, zakazu kontaktów, zastosowano także poręczenia majątkowe.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEhcojVK
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(298)
adam
6 miesięcy temu
I POLSKI SEN GRAFENOWY SIE SKOŃCZYŁ... brawo
ip123
11 miesięcy temu
Kiedy i komu sprzedano lub oddano prawa i technologię produkcji grafenu? Czy nie byli to amerykańskie firmy :coś za nic?
kombinat glup...
11 miesięcy temu
Polnische Wirtschaft zawsze zywa. Produkcja glupoty za to idzie wam najlepiej na swiecie.
bEhcojVL
dumny PIS-oma...
11 miesięcy temu
...tak 2 mln złotych strat .... co to jest przy 2 miliardach na TVP - to są straty !!!!
izik
11 miesięcy temu
jesteśmy jedynie światową potęgą w produkcji głupoty
...
Następna strona