Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Koniec świadczeń dla Ukraińców? Rząd: przepisy po prostu wygasną

Podziel się:

Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku - powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, w Polsat News. Odniósł się do kwestii świadczeń dla uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Koniec świadczeń dla Ukraińców? Rząd: przepisy po prostu wygasną
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że przepisy o wsparciu dla Ukraińców "po prostu wygasną" (GETTY, NurPhoto)

W programie "Gość Wydarzeń" poseł Artur Dziambor, kandydujący do Sejmu z list Trzeciej Drogi, stwierdził, że rząd prowadził wsparcie socjalne dla Ukraińców w Polsce "bez pomyślunku". Do tej kwestii odniósł się rzecznik rządu.

- Myślę, że te przepisy nie zostaną przedłużone w dużej mierze. Tak mi się wydaje w tej chwili. (...) Teraz konflikt jest bardziej znany, wiemy jakie są linie sporu i jakie są możliwości pomocy międzynarodowej, cała społeczność międzynarodowa powinna się w szerszym zakresie zaangażować i tyle - dodał.

Pamiętajmy o tym, że przepisy mają charakter czasowy i one wygasają na początku przyszłego roku. Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku. W tej chwili nie ma decyzji o przedłużeniu rzeczy, które są w ustawie - podkreślił Müller.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gen. Skrzypczak: to klucz do zwycięstwa Ukraińców

Kryzys zbożowy kładzie się cieniem na relacjach polsko-ukraińskich

Kością niezgody w relacjach polsko-ukraińskich jest kryzys zbożowy. Polska wprowadziła embargo na wwóz do naszego kraju zboża i produktów rolnych z Ukrainy. Nie dotyczy to towarów przewożonych w tranzycie np. do zachodnioeuropejskich portów morskich.

Choć Komisja Europejska zniosła unijne embargo, Polska wraz z Czechami i Słowacją postanowiły je przedłużyć. Władze w Kijowie zapowiedziały zaskarżenie tych jednostronnych decyzji do Światowej Organizacji Handlu.

- Wspieramy Ukrainę przed napaścią rosyjską. To jest również kwestia naszego bezpieczeństwa. (...) Ale nie może być tak, że gdy są zagrożone nasze interesy gospodarcze czy rolne, że my się będziemy w jakiś sposób cofać przed taką presją moralną czy jakiegoś innego rodzaju, prawną. Podtrzymujemy swoje stanowisko. Skarga do WTO nie robi na nas wrażenia. Nie mamy zamiaru się cofać z tego embarga - dodał rzecznik rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl