Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Konkurs prezesa ZUS bez prezesa. Zakład "rozdał" nagrody

9
Podziel się:

ZUS zorganizował i rozstrzygnął konkurs Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozdał nawet nagrody. Problem jednak w tym, że ZUS nie ma prezesa od dwóch miesięcy.

Konkurs prezesa ZUS bez prezesa. Zakład "rozdał" nagrody
Kontrowersje wokół konkursu prezesa ZUS (PAP)

Choć 9 marca minęły dwa miesiące od odwołania przez premiera prezes ZUS, to rząd wciąż oficjalnie nie wskazał następcy prof. Gertrudy Uścińskiej. Wewnątrz koalicji rządzącej trwa rozgrywka wokół tej sprawy. Zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Lewica, z której wywodzi się minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chcą mieć wpływ na obsadzenie tej kluczowej inwestycji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Według informacji money.pl w wyścigu o fotel prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych liczą się już tylko dwa nazwiska: prof. Agnieszki Chłoń-Domińczak, byłej podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz prorektorki ds. nauki i dyrektorki Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Drugi jest dr Tomasz Lasocki, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej Donald Tusk nie zgodził się na żadną z osób zaproponowanych przez Lewicę.

Nazwisko następcy prof. Uścińskiej mieliśmy poznać w lutym, jest marzec a instytucja nadal funkcjonuje bez prezesa. Tymczasem ZUS postanowił zorganizować konkurs prezesa ZUS na najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktoranckie, poruszające tematykę związaną z obszarem ubezpieczeń społecznych - informuje "Fakt".

Jak czytamy w dzienniku, "Konkurs Prezesa ZUS" jest organizowany już po raz trzeci i ma na celu docenić najbardziej wartościowe prace naukowe, które podejmują się problematyki związanej z ubezpieczeniami społecznymi. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o przyznaniu jednej nagrody głównej oraz pięciu wyróżnień.

ZUS wybrał najlepsze prace naukowe

Najwyższe laury przypadły pracy doktorskiej autorstwa Andrzeja Sołdka, zatytułowanej "Strategie inwestycyjne cyklu życia w zarządzaniu oszczędnościami emerytalnymi".

"Praca ta zgłębia istotne kwestie badawcze, które są związane zarówno z teorią, jak i z praktyką tworzenia systemów zabezpieczenia emerytalnego. Szczególnie innowacyjne jest uwzględnienie w niej problematyki kapitału ludzkiego w kontekście optymalnych strategii inwestycyjnych dla portfeli oszczędności emerytalnych" - tak ZUS uzasadnia przyznanie nagrody w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie.

ZUS zabrał głos ws. konkursu. "Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa normalnie i realizuje zadania zaplanowane kilka miesięcy temu. Urząd posiada zarząd i Radę Nadzorczą. Obecnie prezesa ZUS zastępuje jeden z członków czteroosobowego zarządu, co jest zgodne z regulaminem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - wyjaśnia w stanowisku przesłanym do money.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Dodaje, że "po odejściu prof. Gertrudy Uścińskiej rolę przewodniczącej objął jeden z członków zarządu". "Na rozstrzygnięciu konkursu zależało przede wszystkim uczestnikom i ich promotorom. Przedwczesne zakończenie przedsięwzięcia byłoby naszym zdaniem nie fair wobec osób, które się zgłosiły" - tłumaczy Żebrowski.

W konkursie wyróżnione zostały również prace innych autorów. Do grona laureatów dołączyli: Katarzyna Szlachta-Kisiel, autorka pracy pt. "Procedura postępowania przedsądowego w sprawach emerytalno-rentowych powszechnego systemu ubezpieczeń", Marek Kaczmarczyk, który napisał pracę pt. "Najnowsze orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w kwestii zabezpieczenia społecznego", Aleksandra Ciężkowska, autorka pracy pt. "Pozycja kobiet w polskim systemie emerytalnym", Ewelina Stawarz, która poruszyła w swojej pracy temat pt. "Luka emerytalna a stosunek młodych Polaków do oszczędzania na cele emerytalne" oraz Julia Podobińska, której praca nosi tytuł "Postawy pokoleń X oraz Z wobec odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Miks
2 miesiące temu
Blokada
ZUS okrada pr...
2 miesiące temu
ZUS okrada pracowników z podwyżek. W lutym 2024 r. sygnatariusze ZUS ogłosili pracownikom o "powrocie" stażowego, tylko, że za staż w zusie, czyli znowu doceniać będą długoletnich pracowników zusu, a ci którzy mają staż z poza zus nie dostaną nic. Co więcej całe stażowe wypłacane będzie z puli, która była przeznaczona na 20% podwyżki dla pracowników. Chwalą się tym w emailu do pracowników, że stażowe możliwe będzie ze środków na podwyżki, i że 50% zatrudnionych dostanie 20% podwyżki a reszta po 200 może 250 złotych.
zniesmaczony ...
2 miesiące temu
chcą mieć wpływ na obsadzenie tej kluczowej inwestycji? może instytucji? Nawet przepisywanie po Fakcie idzie niektórym ciężko, byleby wklepać, a czy ma sens - kogo to obchodzi...
Immortal Man
2 miesiące temu
Można opierać się na ZUS-ie na starość, ale można angażować się w Nieśmiertelnych Ludzi przygotowujących ludzkość na przejście świadomości z ciała biologicznego ( mózg ) do struktury bardziej trwałej. Nie nastąpi to szybko. Jednak religia ta dość dobrze w swoich dogmatach rozwiązuje problemy jednej kopii świadomości, połączenia duszy ze świadomością w momencie przejścia do nowej siedziby czy łączenie się świadomości ( co nie jest możliwe w przypadku biologicznych nośników naszego JA ). Głównym sukcesem tej religii jest uzyskanie doczesnej nieśmiertelności dla człowieka i to bez utraty np. przytomności i samoświadomości w momencie przejścia. Dużo operacji mózgu wykonuje się bezboleśnie ( mózg nie odczuwa bólu jeśli dotyczy to jego samego w przeciwieństwie do odczuwania bólu reszty ciała ) i przy nieprzerwanej świadomości pacjenta ( nawet jeśli usuwa mus się ogromne obszary mózgu - traci tylko pewne umiejętności, ale świadomość swego JA pozostaje nienaruszona - co według Nieśmiertelnych wskazuje na niezbyt wygórowane wymagania co do komplikacji struktury, która przejmie świadomość ). Co jeszcze ciekawsze dusza ludzka podąży za świadomością, a nie za ciałem, co jest zgodne z głównymi zasadami większości starych religii. Tak więc wydaje się, że rozwój techniki, wiedzy o mózgu pozwoli niebawem na zmapowanie części mózgu odpowiedzialnej za naszą świadomości i otworzy drogę doczesnej nieśmiertelności ... Nieśmiertelni mają zadbać o jedną kopię naszego JA, unormowania prawne i promocję wszelkich technologii umożliwiających osiągnięcie tego w bezpieczny i dobry sposób. Wydaje się, że mają środki ( bo na ich stronach internetowych - trudno tam trafić ) nie proszą o wsparcie, co mnie mocno zaskoczyło.
Kat złodziei
2 miesiące temu
Zavto 2000npln na miesiąc mają przedsiębiorcy mikro firemek. Cieszą się oni bardzo ,normalnie gymba pełna szczęścia jak widzą skrót ZUS vo miesiąc i płatnika!