Notowania

alior bank
24.10.2019 07:45

Kontrola w Alior Bank. KNF sprawdza, czy nie doszło do nadużyć

Gdy kapitalizacja Alior Banku spadła o 3 mld zł, na równe nogi stanęła Komisja Nadzoru Finansowego. Oddelegowała 30 urzędników, którzy od 2 tygodni szczegółowo analizują najważniejsze umowy zawarte przez bank z kluczowymi klientami korporacyjnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Od połowy października w Alior Banku trwa wnikliwa kontrola KNF. (Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Alior Bank nie ma szczęścia przy doborze klientów korporacyjnych, z którymi zawiera wielomilionowe kontrakty.

Przykładem niech będzie Neckermann, z którym Alior Bank podpisał umowę "o strategicznym partnerstwie" zaledwie na trzy miesiące przed tym, jak biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość, ciągnąc za sobą Neckermanna. Czy było to dla Alior Banku dużym zaskoczeniem? Cóż, dla branży turystycznej nie było, więc trudno powiedzieć, co uśpiło czujność bankowców. O tej – oraz innych "spektakularnych wpadkach giełdowych" pisze "Puls Biznesu" przy okazji trwającej od ponad dwóch tygodni kontroli, jaką w Banku prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego.

W kontrolę zaangażowanych jest 30 urzędników, którzy analizują m.in. prawidłowość zarządzania ryzykiem i tworzenia rezerw w segmencie kredytów korporacyjnych. "Kontrolerzy przyglądają się 50 największym ekspozycjom banku w obszarze klienta biznesowego" – twierdzi źródło "PB".

Obejrzyj: Ludwik Sobolewski:"KNF to pole minowe"

Do budzących wątpliwość działań Alior Banku należy również jego udział w restrukturyzacji Ruchu, na której bank mógł stracić nawet 87,5 mln zł. Akurat tą współpracą zainteresował się nie tylko KNF, lecz również krakowska prokuratura. Śledczy sprawdzają, czy udzielenie finansowania Ruchowi i jego późniejsze utrzymywanie przez władze Aliora nie wypełniło znamion tzw. karalnej niegospodarności.

Z kolei katowicka prokuratura ma wątpliwości co do zaangażowania Alior Banku w finansowanie znajdujących się w restrukturyzacji Zakładów Mięsnych Henryk Kania. O ból głowy - poniewczasie - bankowców przyprawiają również nietrafione decyzje w sprawie firmy paliwowej Onico. A to wszystko i tak najbardziej jaskrawe i medialne przypadki wątpliwych ruchów biznesowych Alior Banku. Efekt: spadek kapitalizacji banku o 3 mld zł, z 8 mld do około5 mld zł.

Wyniki kontroli KNF będą więc dla bankowców z pewnością cenną wskazówką na przyszłość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: alior bank, zakłady mięsne henryk kania, knf, thomas cook, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

FishTak to jest gdy jesteś tak dobry jak Twój wynik sprzedażowy w bieżącym miesiącu. Liczy się tylko wynik w korpobankach. To czasami odbiera logiczne … Czytaj całość

24-10-2019

skumbrie w tomacie!"O ból głowy - poniewczasie - bankowców przyprawiają również nietrafione decyzje..." Tak się kończą pisowskie tzw. "repolonizacje"! … Czytaj całość

24-10-2019

PitaBank podejrzany o oszustwo na szkodę klientów w aferze funduszy inwestycyjnych W investments. To tworzy przecenę wartości.

Rozwiń komentarze (15)