Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kontrole na granicy ze Słowacją. MSWiA zamierza je przedłużyć o 20 dni

15
Podziel się:

W piątek kończy się pierwszy okres, na który została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy ze Słowacją - przypomoina MSWiA. Mariusz Kamiński zapowiedział, że rząd przedłuży je do 2 listopada.

Kontrole na granicy ze Słowacją. MSWiA zamierza je przedłużyć o 20 dni
Tymczasowo przywrócono punkty kontrolne na granicy ze Slowacją na kierunku wjazdowym do Polski. Na zdjęciu przejście graniczne Chocholow - Sucha Hora. (East News, Pawel Murzyn)

Przedłużymy tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją o następne 20 dni, do 2 listopada - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński w Jedynce Polskiego Radia.

- Jutro kończy się pierwszy okres, na który została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy ze Słowacją - powiedział w czwartek w Jedynce Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Protest przed pokazem filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland

Wchodzimy w drugi etap

Dzisiaj ogłosimy komunikat, że do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona. Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura. Dziś też poinformujemy Komisję Europejską, że wchodzimy w drugi etap i przedłużamy tymczasową kontrolę. (...). Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę - stwierdził Kamiński.

Podkreślił, że te kontrole pokazały skalę zjawiska. "Po formalnym wdrożeniu decyzji rozpoczęliśmy intensywne kontrole. Ujawniliśmy około 550 nielegalnych imigrantów. To pokazało nam, że sprawa jest poważna, że ten szlak bałkański, jego jedna z odnóg rzeczywiście funkcjonuje" - wskazał szef MSWiA.

Zaznaczył, że tylko w ostatnich dniach zatrzymano 156 imigrantów, a polscy funkcjonariusze skontrolowali około 30 tys. pojazdów, głównie busów, czy autokarów bo w ten sposób przewożono duże ilości imigrantów w kierunku Europy Zachodniej.

Szlak południowy

- My wprowadziliśmy tymczasową kontrolę. Naszym wzorem, również służby czeskie wprowadziły tymczasową kontrole na granicy ze Słowacją. Tam liczba imigrantów ujawnionych w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła aż o 100 procent, więc był to szlak efektywny. Wydaje się, że zablokowaliśmy na pewien czas ten szlak, tak jak skutecznie zablokowaliśmy szlak białoruski, który tak naprawdę nigdy nie powstał, mimo intencji Łukaszenki i Putina (...) Wedle naszych informacji nielegalni przemytnicy koncentrują się teraz na Austrii, więc myślę, że władze austriackie powinny się zmobilizować i powinny, również od strony Austrii skutecznie blokować ten ruch imigrantów - powiedział Kamiński.

Jak zapowiedział minister, projekt zmieniający rozporządzenie MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną został opublikowany w czwartek. Zakłada, że "kontrolę graniczną osób, przywróconą tymczasowo na okres, o którym mowa w ust. 1, przedłuża się na okres od dnia 14 października 2023 r. do dnia 2 listopada 2023 r.".

Gdzie są kontrole

Kontrola na granicy ze Słowacją obowiązuje od północy w środę (4 października. Granicę można przekraczać przez 8 przejść drogowych i 3 kolejowe oraz 11 pieszych, nie wolno w innych miejscach - np. na górskich szlakach w Tatrach.

Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany jest dowód lub paszport.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
MirekEm
6 miesięcy temu
Bo zamiast pilnować granic, kontrolują samochody, zamiast policji.
Piotr
7 miesięcy temu
dlaczego policja i żołnierze nie sprawdzają pojazdów, a my budujemy barykady na drogach, które komplikują życie zwykłych ludzi?
Manfred
7 miesięcy temu
pisowcy nie chcą wpuścić tych kolesi co im wizy sprzedali?
Twój nick
7 miesięcy temu
Tymczasem kaminski cofa się w rozwoju, poruszając się na czworaka
Twój nick
7 miesięcy temu
Tymczasem kaminski cofa się w rozwoju, poruszając się na czworaka