Trwa ładowanie...
bDAngGER

Notowania

Kontrole – Wszystkie wiadomości

169
19.01.2021 15:01

WIDEO
 / 
Codziennie kontrola i 30 tys. zł kary. To może czekać zbuntowane firmy

Sanepid nie musi przeprowadzać tylko jednorazowej kontroli w łamiącej obostrzenia firmie. Inspektorzy mogą do niej przychodzić w zasadzie codziennie. Potwierdza to w programie "Newsroom" Krzysztof Saczka, p.o. szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - To nie jest żadna nasza akcja, to jest reakcja na działania przedsiębiorców - mówi. Gość programu przypomina jednocześnie, że głośny wyrok sądu w Opolu w sprawie fryzjera łamiącego obostrzenia jeszcze nie jest prawomocny. I to bynajmniej nie koniec tej historii. - Główny Inspektorat Sanitarny złożył w tej sprawie skargę kasacyjną i mamy odczucie, że przedstawiliśmy w niej trafne argumenty - podkreśla Krzysztof Saczka. I dodawał, że GIS zamierza odwoływać się od wszystkich podobnych wyroków sądów.

349
12.01.2021 6:47

KAS
 / 
Fiskus szykuje nalot na firmy. Posypią się mandaty

Jak podaje "Puls Biznesu", Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła akcję kontroli przedsiębiorców. Nie odpuści nawet tym, którzy zawiesili działalności.

21
09.01.2021 14:11

PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY
 / 
Inspekcja ostro ruszyła. Na celowniku kosmetyczki czy cukiernie

Od 1 lipca do 30 listopada 2020 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 15% więcej kontroli niż w analogicznym okresie 2019 roku. Ostatnio największą aktywnością w tym zakresie wykazali się inspektorzy w woj. mazowieckim, śląskim oraz pomorskim. Najczęściej podejmowane działania dotyczyły kwestii BHP. W statystykach odnotowano też o prawie 12% mniej wydanych decyzji w zakresie BHP i płacowych. Z kolei liczba mandatów spadła o blisko 30%.

16.12.2020 16:25

KONTROLE
 / 
Koronawirus. Czesi sprawdzą, czy zagraniczni narciarze mają negatywny test

Chcesz pojeździć na nartach w Czechach? Będziesz musiał mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Od piątku nasi sąsiedzi otwierają ośrodki narciarskie i tego dnia też rozpoczną się kontrole zagranicznych narciarzy.

23
24.11.2020 16:40

WIGILIA
 / 
Policja będzie sprawdzać galerie? Ciarka: póki co stawiamy na edukację

Rząd otwiera galerie handlowe, mają działać pod rygorem reżimu sanitarnego. Czy policja będzie kontrolowała zachowania klientów? - Od samego początku stanu epidemii w Polsce wspieramy inspekcję sanitarną. Oczywiście w sytuacjach, gdy trzeba kontrolować określone miejsca, gdzie są ograniczenia w zakresie przebywania osób, my to robimy - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. - To nie jest nasze główne zadanie, bo nikt nas nie zwolni ze ścigania przestępców, podejmowania interwencji. Jednak społeczeństwo tak z nami współpracuje, że tam, gdzie przepisy sanitarne są nieprzestrzegane, ludzie potrafią zadzwonić i nas poinformować. Gdy podobna sytuacja będzie miała miejsce w galeriach, my też przyjedziemy i będziemy reagować na każde zgłoszenie. Cały czas też edukujemy, ministerstwo zdrowia też codziennie przekazuje informacje. Tak naprawdę nie wiemy, jak te przepisy będą wyglądały. Na razie nie planujemy jakichś nadzwyczajnych działań, ale nie możemy też ich wykluczyć. Na dzisiaj skupiamy się na tym, aby ludzie skupiali się nad zdrowym rozsądkiem i edukujemy - podkreślił. Pytany o kolacje wigilijne i to, czy policja będzie kontrolowała Polaków, odparł, że funkcjonariusze sami z siebie chodzić po domach nie będą, ale jeśli otrzymają zgłoszenie, to będą musieli zainterweniować.

bDAngGET
40
10.10.2020 8:17

URZĄD SKARBOWY KONTROLA
 / 
Fiskus nie odpuści. Dotąd nie było kontroli. Teraz zaczyna nadrabiać

O prawie 20 proc. spadła liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych, a o niemal 50 proc. – zatwierdzonych kontroli podatkowych.

1
07.09.2020 7:12

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Baltic Pipe - jak zmieni rynek gazu w Polsce?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o nowy gazociąg, który ma połączyć Polskę z Danią i Norwegią. Gościem będzie Piotr Gwizd, prezes POLMAX S.A. W drugiej części o domowych kontrolach pracowników przez Państwową Inspekcję Pracy mówi prawnik Piotr Walczak. Zapraszamy od 9.15.

62
20.08.2020 14:31

KONTROLE
 / 
Koronawirus. Inspekcja Pracy sprawdzi, jak urzędy przystosowały się do restrykcji

Choć urzędy przyjmują petentów już do kilku miesięcy, to jednak wciąż obowiązuje szereg restrykcji sanitarnych. Mają one na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia się koronawirusem. Dlatego też Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) sprawdzi, jak przystosowały się do nich państwowe placówki.

22
17.08.2020 15:56

KONTROLE
 / 
Składki na ZUS. Nie tylko Zakład sprawdza, czy podatnik je płaci

Samorządowe jednostki organizacyjne muszą mieć się na baczności. Ich terminowość w opłacaniu składek sprawdza nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale także regionalne izby obrachunkowe. Mogą też pociągnąć do odpowiedzialności dyrektora jednostki.

bDAngGEZ
1
30.07.2020 17:02

WAKACJE
 / 
Kontrole kurortów. UOKiK rozprawia się z naciągaczami

UOKiK walczy z naciągaczami w wakacyjnych kurortach. - Co roku mamy z tym do czynienia. Od początku lipca nie zajmujemy się już kontrolą żywności, barów i restauracji. Jeżeli chodzi o hotele, pensjonaty czy usługi turystyczne, skargi dalej do nas trafiają. Informujemy o tym między innymi policję, namawiamy też do tego turystów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Musimy być ostrożni, szczególnie przy ofertach, do których jesteśmy namawiani przez telefon. Gdy pojawiają się dziwne lokalizacje czy ktoś dzwoni z numeru zastrzeżonego, nie odbierajmy, bo to najczęściej oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - dodał.

10
30.07.2020 12:50

ZDROWIE
 / 
Koronawirus na weselach. Należy się spodziewać kontroli policji i sanepidu

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie specjalnych kontroli na przyjęciach w związku z doniesieniami o przypadkach zachorowania na COVID-19 po weselach. Wśród powodów wymienia się m.in. łamanie zasad ochrony przed zarażeniem koronawirusem.

77
07.07.2020 12:09

KORONAWIRUS
 / 
Tarcza antykryzysowa. ZUS zapowiada kontrole firm, które otrzymały wsparcie

Jak tylko unormuje się sytuacja związana z zagrożeniem epidemicznym, to ZUS (wraz z Krajową Administracją Skarbową) sprawdzi, czy przedsiębiorcy spełniali warunki do wsparcia z tzw. tarczy antykryzysowej. Zdaniem ekspertów ci, którzy mgliste przesłanki zinterpretowali na własną korzyść, mogą spać spokojnie.

121
02.07.2020 10:55

WIDEO
 / 
Tarcza finansowa do weryfikacji. PFR zapowiada kontrole firm

O pomoc z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich firm można starać się tylko do końca lipca. Po tym czasie pozostanie już tylko możliwość wsparcia tych największych. - Wtedy trzeba będzie się zastanowić nad działaniem bardziej punktowym i wsparciem poszczególnych sektorów - twierdzi w programie "Money. To Się Liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR wypłacił już ponad 55 mld zł ponad 300 tysiącom firm. - Mamy też 300 wniosków od dużych przedsiębiorstw - podkreślił. Gość programu "Money. To Się Liczy" zapowiedział, że w najbliższym czasie PFR będzie kontrolował zasadność przyznawania środków. - Musimy zweryfikować czy pieniądze publiczne trafiły do firm, które tej pomocy potrzebowały - mówi Borys. Przykład? Weryfikacja zeznań podatkowych PIT, które w tym roku spłynęły do urzędów skarbowych później niż zwykle. - Jeśli tam pojawią się jakieś wątpliwości, to będziemy się kontaktować bezpośrednio z tymi firmami - powiedział Paweł Borys.

bDAngGFa
252
25.03.2020 16:27

PIP
 / 
Skargi pracowników na warunki pracy. Inspekcja pracy będzie kontrolować

- Poprosiłem GIS, aby wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy wydał zarządzenie w tej sprawie, aby można było wyegzekwować zalecenia pracy zdalnej, tam gdzie można. Tam, gdzie nie można, żeby środki bezpieczeństwa były zachowane. Myślę, że dziś i jutro te zalecenia zostaną wydane i wtedy PIP będzie mogła pewne zachowania kontrolować. My możemy zalecać, nie możemy w sposób bezpośredni ingerować w każde stanowisko pracy. Do tej pory oprócz Włoch żadne państwo nie wprowadziło tak daleko idących działań - powiedział Wirtualnej Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

234
20.03.2020 14:52

WIDEO
 / 
Mniej kontroli ZUS. "To nie tak, że w ogóle ich nie ma"

- Rzeczywiście w tym okresie mniej jest osobistych wizyt kontrolerów u płatników składek - mówi w specjalnym programie Wirtualnej Polski i money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Przestrzega jednak przedsiębiorców. - To nie jest tak, że my w ogóle nie prowadzimy kontroli - mówi szefowa Zakładu. Jak dodaje, kontrolerzy skupiają się na analizie dokumentów i systemów. - Przechodzimy na działanie zdalne, ale to nie znaczy, że przestaliśmy kontrolować - mówi prof. Uścińska.

185
10.03.2020 13:39

ZDROWIE
 / 
Koronawirus w Polsce. Przejechałem przez granicę. Pierwsza kontrola po 40 minutach

Polska chroni się przed koronawirusem, wprowadzając m.in. kontrole na granicach. Pojechałem zobaczyć, jak wyglądają. - Dzisiaj cisza i spokój, ale przez noc sprawdziliśmy 25 autokarów - opowiadają funkcjonariusze. Na ewentualnych zarażonych na granicy czekają specjalne służby, karetki i wielki namiot. - Ale na razie czysto - słyszymy.

141
10.02.2020 8:09

KONTROLE
 / 
Skarbówka poszerzy kontrolę. Sprawdzi podatnika nawet za granicą

Resort finansów planuje nadać nowe uprawnienia fiskusowi, będzie wymieniał informacje o podatnikach z innymi krajami. Wszystko dla szerszego uszczelnienia podatkowego. Do pierwszej wymiany informacji ma dojść jeszcze w tym roku.

522
02.02.2020 16:55

KONTROLE
 / 
Francuska inspekcja gnębi polskie firmy. "Za najmniejsze przewinienia stosuje się najsurowsze kary"

Nie ma rejestracji? To znaczy, że pracujesz na czarno. Tak teraz we Francji podchodzi się do delegowania pracowników. Polscy przedsiębiorcy odczuwają to na własnej skórze. - W Polsce miałem dwie kontrole w ciągu 12 lat, a we Francji 14 razy w ciągu roku – mówi pan Wojciech.