Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i z Litwą. Sprawdzi cię patrol

28
Podziel się:

Kontrole sanitarne, które od lutego prowadzone są na granicach z Czechami i Słowacją, teraz obowiązują także na granicach z Niemcami i Litwą. Od wtorku zmieniają się zasady kwarantanny granicznej.

Kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i z Litwą. Sprawdzi cię patrol
Przejście graniczne Słubice-Frankfurt (Adobe Stock, wb77)

To efekt nowego rozporządzenia rządu, zgodnie z którym wszyscy podróżujący do Polski - każdego rodzaju transportem - podlegać będą obowiązkowej kwarantannie. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni m.in. negatywny test na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Test nie zwolni z kwarantanny podróżujących z kraju spoza strefy Schengen, w którym go wykonają.

Dotychczas na kwarantannę kierowano osoby przekraczające polską granicę stanowiącą granicę zewnętrzną UE oraz przekraczające granicę wewnętrzną UE podróżujące transportem zbiorowym.

Pod koniec lutego na granicy z Czechami i ze Słowacją wprowadzono kontrolę sanitarną - patrole m.in. Straży Granicznej sprawdzały, czy przekraczający granicę, również indywidualnym transportem i pieszo, mają test. Dla Polaków i mieszkających w Polsce cudzoziemców test był podstawą do zwolnienia z kwarantanny, dla pozostałych - posiadanie go było obowiązkowe.

Podobnie ma to wyglądać na granicy z Niemcami i Litwą. - Będą na tych granicach patrole, które będą sprawdzały, czy osoby przekraczające te granice spełniają wymogi, które zostały przedstawione, czyli czy posiadają aktualne badania. Jeżeli nie posiadają - w tej sytuacji będzie również weryfikacja i wpisanie do systemu, jeżeli chodzi o kwarantannę - mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller w poniedziałek tłumaczył też, że wyjątki od obowiązkowej kwarantanny przewidziane dla przyjezdnych z Czech i ze Słowacji będą utrzymane również w przypadku pozostałych granic wewnętrznych. Chodzi o pracowników transgranicznych, kierowców zawodowych, studentów.

Z obowiązkowej kwarantanny, jak dodaje PAP, wyłączone zostaną również osoby zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE i ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy.

Zobacz także: Diagności laboratoryjni chcą wyrównania zarobków. "Bez nas leczenie nie istnieje"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
TakJest
3 lata temu
Dlaczego testy w Polsce są takie drogie ? Odp: Bo wykonujące je laboratoria są w zmowie cenowej.
Ordnung
3 lata temu
W Niemczech koszt testu antygenowego w sklepie (Mueller,Lidl,Netto) to 4,95 EURO . Poza tym każdy mieszkaniec może wykonać BEZPŁATNIE taki test 1 RAZ W TYGODNIU ( są centra pobierania wymazów ) i wynik gotowy po 20 min. A co w PL? Naciąganie ludzi na testy za ciężkie pieniądze . Żałość ogarnia co tu się dzieje .
Lekarz
3 lata temu
Przecież taki test nie ma żadnej wartości! Chory może być w okresie utajonym! Przy wszystkich chorobach zakaźnych obowiązuje kwarantanna (tylko przy COVID nie - dlaczego?). To podstawa epidemilogii!!!
szkodagadac
3 lata temu
nierozumiem, dlaczego krajami rzadza....... nie chce nazywac po imieniu...
Takie sa fakt...
3 lata temu
To rozporządzenia są nielegalne!
...
Następna strona