Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kopalnia Piekary kończy pracę. Nie ma czego wydobywać

44
Podziel się

Udostępnione złoże węgla się wyczerpało. Kopalnia Ruch Piekary kończy wydobycie. Górnicy znajdą pracę w bytomskiej części kopalni.

Kopalnia Ruch Piekary kończy wydobycie. Udostępnione złoże węgla wyczerpane.
Kopalnia Ruch Piekary kończy wydobycie. Udostępnione złoże węgla wyczerpane. (Fotolia)
bEgvnYgl

Wraz z końcem stycznia Ruch Piekary kończy wydobycie - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Kopalnia działa od 1954 roku. W ostatnich latach połączona została z bytomską kopalnią Bobrek. Właścicielem jest Węglokoks Kraj - spółka z grupy katowickiego Węglokoksu - wskazuje PAP.

Łącznie Piekary i Borek wydobywały 2,5 mln ton węgla rocznie. Jednak badania geologiczne wskazały, że dostępne złoża Piekar są na wyczerpaniu. Węgiel występuje jeszcze "wyspowo" na różnych pokładach. Jak ocenili eksperci, czerpanie z tych złóż byłoby bardzo trudne lub w ogóle niemożliwe.

bEgvnYgn

Od ponad roku kopalnia wstrzymała zatrudnianie nowych pracowników, część odeszła na emeryturę, uszczuplając dodatkowo załogę. Pozostali z 1,2-tysięcznej załogi ma znaleźć zatrudnienie w bytomskiej części kopalni - podaje PAP.

Zobacz także: Steinhoff diagnozuje sytuację górnictwa. "Byłem w rządzie, który mówił prawdę górnikom"

"Plan jest taki, aby pewna część załogi ruchu Piekary pracowała na rzecz SRK. Będą najbardziej kompetentni, ponieważ znają zakład. Mamy zamiar stawać do przetargów i pozyskiwać zamówienia. Jeśli je wygramy, to uda nam się efektywnie zagospodarować na rok lub dwa kolejnych pracowników. Po tym czasie wrócą do pracy w kopalni Bobrek"– poinformował PAP prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

bEgvnYgt

Pełna likwidacja zamykanej kopalni potrwa do końca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bEgvnYgO
KOMENTARZE
(44)
Tomi
rok temu
No nie opłaca się polski węgiel bo jak? Dam przykład; na kopalnie jest narzucone 36 podatków, urząd górniczy bierze kolosalne pieniądze za atesty wszystkiego począwszy od śruby po najcięższe maszyny które są atestowane w fabrykach i spełniają normy górnicze. Przykładowo śruba atestowana - cena 2 zł. Z atestem urzędu górniczego - 5 zł. Dlaczego? Bo władze urzędu mają z tego kasę. Jeżdżą drogimi autami i mają drogie wille, a społeczeństwo ... Dokopać górników. Jest jeszcze podatek klimatyczny który jest bzdurą narzuconą przez UE. I tu właśnie idą miliardy i umorzenia, tak naprawdę pchamy kieszenie władzy i UE a dostaje się gornikom
Piekarzanin
rok temu
Bobrek też się kończy bo nie ma zgody żeby fedrować pod miechowicami. Piekary można było uratować ale zlikwidowali nie te kopalnie co mieli. Tacy są partyjni fachowcy!!! Zlikwidowali Andaluzja a mieli zlikwidować Juliana czyli Piekary!!!
esterka
rok temu
Towarzyszki i Towarzysze,Bismarck, miał racje
bEgvnYgP
oo0
rok temu
a morawiecki pisowiec woli i tak sprowadzac brudny NAJGORSZY sort węgla z rosji. a wy POALCY dalej głosujcie na pisowski syf, DRAMAT
Sęk
rok temu
Kopalnie węglowe to relikt poprzedniego systemu. Należy czym prędzej je zamknąć, a nie dotować z kieszeni podatników.
...
Następna strona