Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kopalnia Turów. Czechy chcą kary dla Polski

125
Podziel się:

5 mln euro za każdy dzień działania kopalni Turów pomimo decyzji TSUE. Czesi domagają się ostrych działań w związku z naruszeniem decyzji i dalszym wydobyciem.

Kopalnia Turów. Czechy chcą kary dla Polski
Kopalnia Turów (Wikimedia Commons)

Zgodnie z postanowieniem TSUE z 25 maja Polska miała z natychmiastowym skutkiem wstrzymać wydobycie w kopalnie Turów. Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym polska nie wykona decyzji Trybunału.

To zdenerwowało stronę czeską, z którą polski rząd negocjował wycofanie skargi z TSUE.

Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Czeska Rada Ministrów nakazała Pełnomocnikowi Rządu ds. Reprezentacji Republiki Czeskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE Martinowi Smolkowi zaproponowanie kary w wysokości 5 mln euro dziennie dla Polski - informuje za dziennikiem "Ceskie Noviny" "Gazeta Wyborcza".

Czeski minister środowiska Richard Brabec miał zapowiedzieć, że wniosek powinien zostać złożony w najbliższych dniach.

Jednak działająca kopalnia jest dla Polski sprawą niezwykle istotną. Zapewnia bowiem węgiel dla pobliskiej elektrowni, która z kolei jest kluczowa dla polskiej energetyki. Zaspokaja ona nawet 10 proc. naszego zapotrzebowania na energię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(125)
Merlin
11 miesięcy temu
Jeżeli ktoś uważa że Czesi lubią Polaków to jest głupi, rodacy Józefa Szwejka nigdy nas nie lubili. Więc nie dziwcie się że interweniują w sprawie Turowa. Gdyby to była niemiecka kopalnia to wszystko było by ok.czesi zawsze byli lizusami Niemców a polecenie pana jest najważniejsze.
umberto
11 miesięcy temu
czesi to ten naród, którego jeden obywatel zginął podczas II wojny światowe,j jak mu szlaban na łeb spadł gdy niemcom otwierał wrota do kraju?
peter
11 miesięcy temu
rząd miał wiele lat na zareagowanie na sytuację Turowa, sprawa obniżenia wód gruntowych nie jest znana od wczoraj. Zamiast się dogadać wcześniej, lekceważony rząd czeski musiał ukręcić bata w TSUE. niestety rząd działa tylko doraźnie - zarówno tutaj jak i w sprawie sojuszu amerykańskiego obudził się z ręką w nocniku. Mierni ale wierni - to dewiza obecnej władzy, nikt nie myśli długofalowo
Zbyszek
11 miesięcy temu
Polska tak bardzo się przejmuje i pomaga w kłopotach innym a oni i tak nas sprzedadzą za miskę soczewicy
Adam
11 miesięcy temu
Czesi grają z Niemcami przeciwko Polsce,a najgorsze jest to że ten cały zdrajca Tusk im w tym pomaga z całą tą zgrają pseudo eurodeputowanych z byłych komunistów i PO.
...
Następna strona