Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kopalnia Turów wciąż działa. 420 mln zł kary za niewykonanie decyzji TSUE

51
Podziel się:

Polsce grożą wielomilionowe kary za niewstrzymanie wydobycia węgla z kopalni Turów. Czeski rząd będzie wnioskował o nałożenie jej za każdy dzień zwłoki.

Kopalnia Turów wciąż działa. 420 mln zł kary za niewykonanie decyzji TSUE
Kopalnia w Turowie wciąż działa (Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Anna Uciechowska)

Wpierw 200 mln zł w ramach ugody z Czechami, a teraz kary za niewykonanie decyzji TSUE o natychmiastowym wstrzymaniu prac w kopalni Turów. Czesi domagają się bowiem 5 mln euro (czyli około 20 mln zł) za każdy dzień działania kopalni po 21 maja.

Czeski minister środowiska Richard Brabec miał zapowiedzieć, że taki wniosek powinien zostać złożony już w najbliższych dniach.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało

Z każdą kolejną dobą bilans ten rośnie. W sumie już 420 mln zł grozi Polsce - wylicza dziennik "Fakt".

Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym Polska nie wykona decyzji Trybunału.

To zdenerwowało stronę czeską, z którą polski rząd negocjował wycofanie skargi z TSUE. W ramach tych ustaleń Polska ma poczynić inwestycje, które mają zniwelować skutki działania kopalni po stronie czeskiej.

Jednak działająca kopalnia jest dla Polski sprawą niezwykle istotną. Zapewnia bowiem węgiel dla pobliskiej elektrowni, która z kolei jest kluczowa dla polskiej energetyki. Zaspokaja ona nawet 10 proc. naszego zapotrzebowania na energię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Tyngers
3 lata temu
Czechy od 1958 roku nie zrealizowały umowy wzajemnego przekazania fragmentów terytoriów granicznych. Polska przekazała 1205,90 hektarów (ha), a Czesi 837,46 ha. Polska od 63 lat domaga się wydania pozostałych 368,44 ha. Czesi zwlekają, nie traktując nas poważnie. Wytypowali jedynie 132 ha do wymiany. Na poziomie rządowym rozwiązaniem mogłoby być przekazanie Polsce terenów objętych wpływem kopalni w ramach wydania pozostałych 368,44 ha. Na poziomie obywatelskim zacznijmy bojkot czeskich towarów: zamiast Skody Toyota lub KIA, zamiast czeskiego piwa polskie, zamiast wycieczki do Pragi wizyta w Bratysławie, Budapeszcie.
PawelUrbanski
3 lata temu
Jeśli na Polskę zostanie nałożona taka kara, to Polska powinna ustąpić i zamknąć kopalnię, bo za te pieniądze, to można kupić węgiel w Australii lub w Mozambiku. Pozostałe pokłady węgla brunatnego w Turowie należy całkowicie wypalić na miejscu, aby zrobić miejsce na zbiornik retencyjny.
ads
3 lata temu
Regulują ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. W Polsce nie ma faceta z takimi jajami, jakie miała brytyjska premier Tacher, która pozamykała brytyjskie kopalnie. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1, odbił do 3). Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
Artur
3 lata temu
To raptem 5,5 Sasina :)
4r4r4
3 lata temu
ciekaw czy PIS to zapłaci, bo na pewni zapłacą POLACY !!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona