Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Kopalnie czeskie, górnicy polscy. Niedługo nawet 2 tysiące osób straci pracę

275
Podziel się

Niedaleko za południową granicą pracuje pod ziemią ok. 2 tysięcy Polaków. Jedni dorabiają do emerytury, dla innych to podstawowe zajęcie. Niedługo stracą możliwość pracy w czeskich kopalniach, bo te zostaną po prostu zamknięte. Co się stanie z polskimi górnikami?

W Czechach pracują 2 tysiące polskich górników. Niedługo zostaną bez pracy
W Czechach pracują 2 tysiące polskich górników. Niedługo zostaną bez pracy (PAP)
bCYajHdx

- Nie wiem, co będzie, jak Czesi naprawdę zamkną kopalnie. Ja jestem na wcześniejszej emeryturze. Dostałem odprawę i podpisałem cyrograf, że na kopalnię już nie wrócę. Po prostu nie mogę, oczywiście nie w Polsce. W Czechach nikt się o to nie pyta, więc poszedłem ta do pracy - mówi nam górnik Adam, który prosi o anonimowość.

Dodaje, że górnicy decydujący się na pracę u naszych południowych sąsiadów to nie tylko emeryci, ale i zwykli młodzi ludzie.

bCYajHdz

- Na początku faktycznie byli prawie sami polscy emeryci. Ale to się od kilku lat zmienia i jest coraz więcej młodych chłopaków. Jak dostali ofertę pracy za 2,5 tys. zł na kopalni w Polsce i 4 tys. zł w Czechach, to się nie zastanawiali - mówi Adam.

Dlaczego i młodzi górnicy jadą do Czech?

Bo mimo u nas wszystko uzyskanie etatu "na grubie" nie jest specjalnie łatwe i często wymaga dojść lub znajomości. Ale z drugiej strony bez problemu można znaleźć ogłoszenia o pracy dla górników. O co więc chodzi? Przede wszystkim o formę zatrudnienia. Górnik zatrudniony bezpośrednio przez kopalnię ma o wiele lepiej niż osoba sprowadzona przez agencję pracy.

Pierwszy ma prawo do wszelkich świadczeń, deputatu węglowego, specjalnych stawek weekendowych. Jeden z węglowych menedżerów opowiada, że w jego spółce górniczej ludzie mają 16 dodatkowych przywilejów. Trzynastka, czternastka, deputat, pieniądze dla dzieci pod choinkę, kredkowe, dodatkowe dni wolne, wcześniejsze emerytury, dopłaty do urlopów.

bCYajHdF

Do tego dochodzą kilkudziesięciotysięczne odprawy dla odchodzących z pracy, spore i umarzane po kilku latach pożyczki dla młodych rodzin. Sam deputat węglowy to (w zależności od firmy) od 3 do 8 ton węgla wartego obecnie ponad 800 złotych za tonę. Czyli 2,4-6,4 tys. zł rocznie.

Osoby zatrudnione przez agencję pośrednictwa pracy zarabiają gorzej i nie mają prawa do górniczych przywilejów. W wielu przypadkach okazuje się, że lepiej będzie im pracować w Czechach, niedaleko polskiej granicy.

- Czesi po prostu płacą lepiej, ale o tak zwanych przywilejach można zapomnieć. To prywatne kopalnie. A teraz jest z nimi wielki problem. Najpierw przez długi czas nie mogliśmy jeździć do pracy, potem okazało się, że oni zamkną swoje zakłady. Ja w Polsce na kopalnię już nie mogę iść. Do tej pory mogłem sobie bardzo przyzwoicie dorobić, teraz zostanie goła emerytura - mówi Adam.

Ile zarabia w Czechach? Około 5 tys. zł miesięcznie – taka pensja netto z dwiema sobotami w miesiącu. Pracodawca zapewnia częściowe wyżywienie i lokum, ale można też dojeżdżać.

bCYajHdG

- Jedni wolą jeździć, ja mam do pracy godzinę drogi, jeździmy z kolegami we czterech. Mam rodzinę, dzieci, nie chce mi się tam nocować. Wolę własne łóżko niż tę pryczę. Ale jak ktoś jest po rozwodzie albo bardzo zależy mu na pieniądzu, to zostaje. Parę stówek na benzynie oszczędzi – mówi Paweł.

Dodaje, że pracownicy nadgraniczni mogą bez problemu przekraczać granicę, ale koronawirus staje się coraz większym zagrożeniem.

- Podobno mają sporo zakażeń na kopalniach, wśród nich są Polacy. Na razie wiadomo o kilku osobach, ale sporo ludzi wylądowało na kwarantannie i nie mogą pracować. Jest, jak jest, ale w naszych kopalniach jest ponoć jeszcze gorzej - dodaje Adam.

bCYajHdH

W Czechach działa jedna kompania wydobywcza – OKD. W jej pięciu kopalniach zatrudnionych jest ok. 8,4 tys. osób, z czego ok. 2 tys. to Polacy. Od dwóch lat jedynym udziałowcem OKD jest państwowa spółka Prisko. OKD tonie w długach, decyzję o ogłoszeniu upadłości i zamknięciu kopalń w ciągu 1-2 lat przyspieszyła pandemia koronawirusa.

Co ciekawe, polskimi górnikami w Czechach nie bardzo ma się kto zająć. Górnicze związki działające w Polsce nie mają na ich temat wiedzy. W Polsce w górnictwie pracuje ok. 83 tysięcy ludzi, z czego 77 proc. pod ziemią. Dwa tysiące pracowników w Czechach nie są więc silną grupą.

- Nikt się u nas tym tematem nie zajmuje – dowiedziałem się w górniczej "Solidarności".

bCYajHea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(275)
konkarne
2 miesiące temu
Górnik musi iść na wcześniejszą emeryturę bo nie może długo pracować w kopalni. Ale jak już jest na emeryturze to w ramach rozrywki idzie pracować do kopalni.... no ale przypominam, że robi to w ramach rozrywki... i wtedy może tam pracować dowolną ilość czasu bo rozrywka nie niszczy zdrowia... Ten system jest chory...
oAo
2 miesiące temu
Nie tylko emeryci pracują w czeskich kopalniach ale również wszelkiej maści podpadziochy których zwolniono dyscyplinarnie , najczęściej za alkohol. W górnictwie gdy podpadniesz, wiedzą o tym nie tylko na swojej ale na wszystkich kopalniach i bez znajomości nikt cię nie zatrudni.
Góral
2 miesiące temu
Ilu dyrektorów w Polsce przypada na jedną kopalnię? Deputat węglowy jest w cenie rynkowej czy u pośrednika? Czy Kowalski może kupić węgiel bezpośrednio na kopalni? Kto zajmuję się sprzedażą węgla na składach? Kto pośredniczy w zatrudnieniu ludzi na kopalniach?
bCYajHeb
ZK590
2 miesiące temu
16 przywilejów i w wieku 40+ emerytura i praca w Czechach lub w Polsce na czarno. M.in. dlatego Kowalski płaci za węgiel 800 zł a górnicy żądają zakazu importu węgla. Kolejny kwiatek w polskim zarządzaniu gospodarką
Ktos
2 miesiące temu
Wziął 100tys odprawy i płaczę ze nie może na polskich kopalniach robic? Śmiech na sali xD to po co brał? Mógł tyrać do 25 lat na dole a nie myśleć krótko w rocznie.
Najnowsze komentarze (275)
zet
2 tyg. temu
W calym tekscie czuje sie ,że praca w górnictwie to jedna wielka kombinacja i dlatego górnicy sa gotowi strajkować ,,do upadłego,,.
l45
miesiąc temu
Pgg przyjmowało fachowców, tylko do JSw trzeba mieć trochę w głowie bo są psychotesty nikt mądry teraz na grube się nie pcha, chyba że musi
ja
miesiąc temu
Najprostsze rozwąizanie spraw górnictwa w Polsce to podarowanie wszystkich kopalń Solidarności. I będzie super.
adfama
miesiąc temu
Ho nowa nacja AWSu. Za Buzka i Balcerowicza polskie PKB zmniejszało sie o ponad -2%, bezrobocie skoczyło od 25% do 75% rocznie a tutaj okazuje sie ze tego nie było, polskie PKB rosło. Bardzo wiarygodny.
Były górnik
miesiąc temu
Nie ma czego zazdrościć. Pracowałem 5 lat na dole, na pniówku w Jastrzębiu. Co dziennie to samo. Ubierasz śmierdzące gumowce, ubranie, zjeżdżasz na dół, a tam ryle już nie tacy sami jak na powierzchni, bardziej dzikie zwierzęta przypominaja. Do tego sy f, ki ł a i mogiła. Kurz, pył, brud, i najbardziej prymitywni ludzie na kuli ziemskiej. Zwolniłem się i tak za późno, pomimo, ze zarabiałem prawie 6 tyś zł, myślałem, że teraz przyjdzie mi za połowę tego pracować, ale tak się ułożył, że mam więcej nawet jak miałem.Nie polecam wrogowi tej pracy i tego towarzystwa przyg łupów.
Balon
miesiąc temu
Jakie 13? jaki dodatek do dzieci pod choinke? Jakie anulowane kredyty? !!!! Booooze skad wy to bierzecie!!! I tak sie potem napuszcza ludzi na gornikow przez takie bzdurne artykuly, i zeby nie bylo od 12 lat pracuje na kopalni,bezposrednio pod kopalnia niepod firma wiec wiem o czym pisze. Masakra
sztygar
miesiąc temu
Od kiedy to górnik dostaje 2,5 tys w Polsce za pracę ? - według artykułu tyle zarabia, co jest kłamstwem. Niech górnicy pokażą swoje pity roczne, wyjdzie prawda ile zarabiają na miesiąc jakie mają dodatki i przywileje płacowe mimo że państwo do ich wydobycia dokłada z naszych kieszenie - do każdej wypłaty górnika - część ich ma pt roczny powyżej 100 tysięcy
RSP
miesiąc temu
Super. W Polsce musieli iść na wcześniejszą emeryturę, bo górnik po 25 latach nie może pracować, ale dorabiać w czecha może.
bCYajHdT
pomorzanin
miesiąc temu
jak dlugo jeszcz beda dotowane kopalnie?
J23
miesiąc temu
KOPALNIE MAJĄ NA SIEBIE ZARABIAĆ !!!!!!!!JEŚLI NIE TO ZAMYKAĆ ....A NIE DOPŁACAĆ!!!!
Pietrek
miesiąc temu
Poczytałem o tych przywilejach i szczerze powiem że zadroszczę. 14 pensji w roku, dodatki, darmowe kredyty i jeszcze do tego umarzane. Węgla tyle leży wydłubane, że przez 50 lat nikt tego nie kupi. Nawet nie muszą wstawać do pracy, bo po co dłubać jeszcze więcej? Firmy nie generują żadnego dochodu, ale nikt nawet nie myśli poważnie o likwidacji. Kto biednemu zabroni bogato żyć?
ewa
miesiąc temu
Skoro wzięli duże pieniądze z kopalni to powinni mieć całkowity zakaz pracy w swoim zawodzie. Górnikom zawsze przewracało się w głowach. A tym, którzy jeszcze pracują w Polsce powinno się pozabierać specjalne przywileje, bo to specjalna uprzywilejowana kasta
bbbb
miesiąc temu
Proponuję aby górnicy poszli na Pragę(tę czeską, a nie warszawską) i tam niech palą opony. Skoro można w Warszawie to dlaczego nie w stolicy Czech?
miecko
miesiąc temu
do adama nie jesteś na wcześniejszej emeryturze wziąłeś pieniądze miałeś poszukać sobie innej pracy więc nie okłamuj innych
...
Następna strona