Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
żłobki
11.08.2020 09:14

Koronawirus. Dziecko z podwyższoną temperaturą w żłobku, pracownicy bezradni

Pracownicy żłobków nie mają wytycznych, co zrobić, jeżeli rodzic przyprowadzi dziecko z podwyższoną temperaturą. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do tego, że żłobki staną się ogniskami koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Koronawirus w Polsce. Żłobki nie mają wytycznych, jak reagować, gdy dziecko będzie miało objawy COViD-19 (zdj. ilustracyjne).

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie precyzują, jakie objawy oraz wysokość temperatury mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem - alarmuje "Gazeta Wyborcza". W wytycznych GIS z 2 lipca zawarto zapis, że do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w podstawówkach itp. uczęszczać może "wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną".

Krakowska "Wyborcza" informuje, że dyrektorzy placówek samorządowych w stolicy Małopolski przyjęli własne wytyczne. Ustalili, że do żłobków mogą być przyjmowane wyłącznie te dzieci, których temperatura jest poniżej 37 stopni Celsjusza. Tłumaczą przy tym, że opierali się na poprzednich wytycznych GIS.

Jednak rodzice znaleźli sposób na obejście tego zabezpieczenia. Zgłaszają się na telekonsultacje, po których otrzymują potwierdzenie, że podwyższona temperatura u malucha jest np. efektem ząbkowania, a dziecko może uczęszczać do żłobka.

Zobacz też: Policja i GIS sprawdzą, czy nosimy maseczki. "Pewnie posypią się mandaty"

W rozmowie z gazetą dyrektorzy placówek wskazują, że nie mają pewności, czy w takim przypadku mogą respektować swoje wewnętrzne wytyczne, czy też muszą ulec i przyjąć takie dziecko do żłobka.

- Dyrektorzy żłobków nie są od podważania opinii lekarza - mówi wprost "GW" rzecznik GIS Jan Bodnar. Jednocześnie GIS nie zamierza tworzyć wytycznych co do przyjmowania dzieci do żłobków, a zapytany o to resort zdrowia odsyła do GIS. A dyrektorzy obawiają się, że placówki staną się kolejnymi ogniskami koronawirusa SARS-CoV-2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2020

777Wielu rodziców przyprowadza do żłobków i przedszkoli chore dzieci. Faszerują je przed wyjściem z domu lekami przeciwgorączkowymi, szybko zostawiają w … Czytaj całość

11-08-2020

ISLANIE PRZYJMOWAĆ, TAK JAK U NAS W PRZEDSZKOLU, JAK KTÓRYŚ MA WIĘCEJ NIŻ 37 TO JEST ODSYŁANY DO DOMU BEZ PRAWA WEJŚCIA NA TEREN I BEZ DYSKUSJI!!!!!

11-08-2020

ZuzaTemperaturę może podwyższyć stres, ząbkowanie, upał na dworze, odwodnienie i wiele innych czynników. Ludzie wyluzujcie z tą paniką

Rozwiń komentarze (74)