Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Lekarze biorą zwolnienia, żeby opiekować się dziećmi

Z powodu rygorystycznych warunków zasiłku na dziecko, wielu lekarzy wypada z grafików - pisze "Rzeczpospolita". Medycy biją na alarm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Lekarze składają wnioski o zasiłki na dzieci. (Fot: Joanna Bajkiewicz/Polska Press/East News)

Jak podaje "Rzeczpospolita", około 100 pielęgniarek i 60 lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie złożyło zaświadczenia o opiece nad dziećmi. A ponieważ przez 14-dniowy okres pobierania zasiłku nie wolno im pracować, wypadają z grafików.

– Pary lekarskie, lekarsko-pielęgniarskie czy lekarsko-ratownicze nie należą do rzadkości i jeśli jedno pracuje, drugie musi zostać z dzieckiem – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. – Gdyby rodzice mogli się nim wymieniać, lecznice by tak nie pustoszały. Zasiłek dostajemy na opiekę nad dzieckiem od godz. 8 do godz. 15 i po południu moglibyśmy pójść na dyżur. Tyle że świadczenie działa jak L4 – albo nie pracujemy w ogóle, albo nam się nie należy.

Lekarze zwracają uwagę na to, że zasiłek i dwutygodniowe zwolnienie to dla wielu z nich sposób na ucieczkę przed widmem zakażenia. Bo w części placówek medycznych zaczyna brakować sprzętu ochronnego.

Oglądaj też: Żywności nie zabraknie. Nawet we Włoszech jest dowożona

Presja i lęk przed zakażeniem są na tyle silne, że Okręgowa Izba Lekarska Uruchomiła telefon zaufania dla lekarzy. Medycy, którzy zarażą się koronawirusem, mają też otrzymać pomoc prawną i odszkodowania.

W senackim projekcie nowelizacji specustawy, dotyczącej walki z epidemią koronawirusa, znalazły się też dodatkowe zapisy wspierające lekarzy. Chodzi m.in. regularne wykonywanie testów u pracowników ochrony zdrowia oraz zapewnienie leków i wyrobów medycznych również lekarzom, którzy na codzień stykają się z osobami chorymi na Covid19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, zdrowie, lekarze, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-03-2020

ManiusLekarze, pielęgniarki,ratownicy medyczni i cała reszta obsługi szpitali sa najbardziej narażeni na wirusa a mimo to pracują wielki szacun.

16-03-2020

IrHej cwaniaki obrażający tych co pomagają chorym. Na koronowirusa nie ma leków wiec idźcie do szpitali zakaźnych pomoc chorym jako wolontariusze. … Czytaj całość

16-03-2020

OlgaLekarze/pielęgniarki/ratownicy medyczni to ludzie - nie maszyny - mają rodziny i w związku z tym, też obowiązki, w szczególności wobec własnych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (549)