Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Koronawirus. Ognisko zakażeń w domu seniora

12
Podziel się:

U 21 osób z domu seniora w Czarnym Dunajcu pod Nowym Targiem wykryto koronawirusa. Na razie nikt nie został hospitalizowany.

Koronawirus. Ognisko zakażeń w domu seniora
Do tej pory jedynie sześciokrotnie przekroczono w Polsce granicę 30 tysięcy testów na dobę. (Getty Images)

Minionej doby potwierdzono 711 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej przypadków odnotowano w woj. małopolskim - 112. Gwałtowny wzrost liczby zakażeń to wynik wykrycia ogniska koronawirusa w domu seniora w Czarnym Dunajcu.

- 15 września placówka otrzymała informację, że jeden z podopiecznych miał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Zlecono badania, zostały wykonane 19 września. Przebadano wszystkich pensjonariuszy i pracowników obsługi, łącznie 32 osoby - mówi w rozmowie z money.pl Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody wielkopolskiego.

Zobacz także: Wiceminister zdrowia: "Jest możliwe, że zakażeń będzie więcej"

- Na razie żadna z tych osób nie została hospitalizowana. W izolacji przebywają 34 osoby, 32 objęto nadzorem epidemiologicznym - mówi w rozmowie z money.pl Dominika Łatak-Glonek z małopolskiego sanepidu.

Wśród osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem, 14 to pensjonariusze domu, a 7 to jego pracownicy.

W domu seniora w Czarnym Dunajcu mieszkają osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, szczególnie narażone na ryzyko.

Jak informuje rzeczniczka wojewody małopolskiego, na razie wszyscy mieszkańcy czują się dobrze, nikt nie ma gorączki. Na razie wszyscy zakażeni przebywają w placówce.

- Jesteśmy cały czas w kontakcie z placówką, jeśli będzie ona potrzebowała jakiejś pomocy, np. środków ochrony, to będziemy ją zapewniać - mówi Joanna Paździo. - Cały czas monitorujemy sytuację, zbieramy raporty i na tej podstawie będziemy oceniać ryzyko i planować kolejne działania.

Jak wynika z danych resortu zdrowia, najmniej zakażeń wykryto w woj. lubuskim - 8 przypadków.

Resort podał też, że w ciągu ostatniej doby zmarło 18 osób. Wśród nich była jedna osoba, która nie miała chorób współistniejących.

Koronawirus w Polsce. Dużo testów, mało trafień

W podanych przez resort zdrowia danych zwraca uwagę także liczba wykonanych testów. Ministerstwo informuje, że w ciągu minionej doby wykonano ich znacznie więcej, niż dzień wcześniej - 22,5 tys. W poniedziałek resort informował o 12,2 tys. Jednocześnie liczba potwierdzonych zachorowań była większa - 749 tys.

Również w "rekordową" dobę, kiedy potwierdzono aż 1002 przypadki zakażenia, liczba testów była mniejsza. Resort informował, że przeprowadzono "ponad 20 tys." badań.

W poniedziałek odsetek testów z pozytywnym wynikiem przekroczył 6 proc. 19 września, kiedy padł rekord - ok. 5 proc. Z kolei we wtorek był już w granicach średniej, czyli 3,16 proc.

Testów nadal mało

Do tej pory jedynie sześciokrotnie przekroczono w Polsce granicę 30 tysięcy testów na dobę. Jak podaje resort zdrowia od początku pandemii wykonano w sumie 3 155 718 testów. Ponieważ niektóre osoby bada się po kilka razy, można przyjąć, że przebadano niecałe 3 mln osób.

To wciąż jeden z najniższych wyników w Europie.

W Polsce wykonuje się ok. 0,46 testów na 1000 mieszkańców. W Europie mniej robi się tylko w Bułgarii – 0,43. Wynik poniżej 1 testu na tysiąc osób jest w Europie ewenementem – dotyczy tylko 4 krajów (Bułgarii, Polski, Włoch i Słowacji). W Danii do tej pory przetestowano prawie 8,4 osoby na tysiąc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
trzźwy
3 lata temu
Mafia rotszyldowska planująca wymordowanie aż 6 miliardów ludzi obecnie zmusza rządy do terroryzowania obywateli szkodliwymi dla zdrowia maseczkami i innymi bezdennnie głupimi nakazami i zakazami !
Radek
3 lata temu
To chyba żart - 21 zakażonych i nikt w szpitalu... komedia normalnie. Nic tylko się zamknąć w domu ze strachu.
Ssm
3 lata temu
Zapałki + senior = pożar
zostały zołzy
3 lata temu
Protestanci masowo palili czarownice i od tej pory mają spokój. :)))
skania
3 lata temu
jak do tej pory nic im nie jest to zakładam, że już nie będzie więc cała ta nagonka medialna jaki ten wirus jest groźny jest już śmieszna.