Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. MKS
|

Koronawirus. Przyszłość w czarnych barwach. Co czwartej firmie wystarczy sił na trzy miesiące lockdownu

24
Podziel się

Co czwarta mikro-, mała i średnia firma deklaruje, że da radę przetrwać kolejny lockdown maksymalnie trzy miesiące. Najczęściej przyszłość w czarnych barwach widzą transport i usługi. Wielu przedsiębiorców nie czeka już na dalszy rozwój wypadków: rośnie liczba wyrejestrowanych firm.

Koronawirus. Przyszłość w czarnych barwach. Co czwartej firmie wystarczy sił na trzy miesiące lockdownu
(Pixabay)
bDJdDqgR

Różne powody zadecydują o tym, że kolejne wprowadzane regularnie obostrzenia okażą się dla firm większym problemem niż te wiosenne. Niepewność dotycząca tego, jak często wprowadzane będą restrykcje (czy to "nowa rzeczywistość" na najbliższe kwartały) i fakt, że firmy miały ledwie kilka miesięcy w miarę normalnej pracy spowoduje, że jesienny lockdown dla wielu okaże się uderzeniem, po którym już się nie podniosą.

A teraz na liczbach: co czwarta mikro-, mała i średnia firma deklaruje, że da radę przetrwać kolejny lockdown maksymalnie trzy miesiące - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, o którym pisze PAP.

Najczęściej przyszłość w czarnych barwach widzą transport i usługi.

bDJdDqgT
Zobacz także: Obostrzenia. "Sezon bożonarodzeniowy już jest przegrany"

Ponownie wprowadzane obostrzenia, na razie do 29 listopada, nie pozostaną bez wpływu na kondycję przedsiębiorstw. Do miesiąca swoje możliwości przetrwania kolejnego lockdownu szacuje 4 proc. spośród mikro, małych i średnich firm, 7 proc. mówi, że da radę przeżyć dwa miesiące, a 17 proc., że maksymalnie trzy.

bDJdDqgZ

Przedsiębiorstwa transportowe najrzadziej (6 proc.) wskazują też, że nie grozi im niestabilność finansowa. Najczarniejsze perspektywy, czyli wytrzymałość co najwyżej na miesiąc kryzysu, to też spostrzeżenia branży transportowej i usługowej - odpowiednio: 8 proc. i 6 proc. wskazań.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, komentując dla PAP wyniki badań, zwrócił uwagę, że co czwarty przedsiębiorca nie potrafi przewidzieć jak długo jest w stanie wytrwać i czy mu się to uda. "W badaniu przeprowadzanym pół roku wcześniej mówiło tak 8 proc. ankietowanych" – dodał.

Firmy zamykają się szybciej niż rok temu

Grzelczak powołując się na dane GUS, podkreślił, że z jednej strony w ostatnim czasie zwiększa się liczba nowych firm, ale z drugiej, zamyka się ich znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu. Na koniec września 2020 r. do rejestru REGON wpisanych było 4,62 mln podmiotów gospodarki narodowej.

bDJdDqha

W porównaniu do poprzedniego miesiąca dał się zauważyć wzrost o 18,9 proc. liczby podmiotów nowo zarejestrowanych, ale w tym samym czasie wyrejestrowało się o 50,3 proc. więcej przedsiębiorstw niż przed miesiącem.

Co dziesiąte przedsiębiorstwo z rejestru REGON miała na koniec września zawieszoną działalność; największy wzrost liczby takich przypadków odnotowano wśród firm zajmujących się zakwaterowaniem lub gastronomią (41,5 proc.).

Jednocześnie prawie dwie trzecie respondentów badania zadeklarowało, że ma oszczędności (niewielkie – 41 proc., spore 17 proc.), które "z pewnością pozwolą im z większą pewnością mierzyć się z kryzysową sytuacją". Co trzecia firma nie ma takiego luksusu.

Najlepszą rezerwą finansową mogą wykazać się firmy średnie, wśród których "liczące się oszczędności" ma 25 proc. W przypadku małych firm większą poduszką finansową dysponuje 15 proc., a wśród mikro - 13 proc. Z kolei 29 proc. mikroprzedsiębiorstw deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności.

bDJdDqhb

Badanie przeprowadziła firma Research&Grow techniką CATI, na grupie 500 firm MŚP 14-21 września 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJdDqhu
przedsiębiorcy
Źródło:
KOMENTARZE
(24)
Damian
4 miesiące temu
Ja już nawet nie czekałem na drugie zamknięcie i ich pseudo pomoc. Zamknąłem kawiarnię i nara. U mnie problem był większy. Prowadziłem kawiarnię w kinie i najwiecej zarabiałem na przekąskach. Ale wprowadzono durny zapis, sanepid go nie wyjaśnił i wprowadzono zakaz wnoszenia czego kolwiek na salę. Do tego ludzie bali się wchodzić do samej kawiarni i lipa. Póki było ciepło to jeszcze wychodziło na zero. A we wrześniu już lipa i nie czekałem na to co zrobią. Teraz mam inne plany ale to trochę potrwa. Najgorsze jest to, że planowałem rozszerzyć działalność i już w lutym poczyniłem kilka inwestycji w tym kierunku. Więc jak zamykali to zero oszczędności i podatki do zapłaty. Tak to jest jak amatorzy podejmują decyzje. Wykończą gospodarkę a przynajmniej jej sporą część.
Kapitan
4 miesiące temu
Opętał was strach, chyba filmy katastroficzne zrobiły dobrą robotę, kupcie Wit c w płynie i do pracy i normalnego życia. Boicie się że umrzecie na kowid 0,001% szansy dla zdrowej osoby, a nie boicie się 30% bezrobocia i zamieszek z powodu biedy...
Ryś w potrzas...
4 miesiące temu
Standardy systemu bolońskiego już doprowadziły do produkcji ćwierćinteligentów zadufanych w swoich bezmyślnie wysiedzianych dyplomach wartych mniej niż poprzednia matura. Tak, że upadek jest tylko kwestią czasu. Sztuczny lockdown tylko przyśpiesza degenerację.
bDJdDqhv
Uokik
4 miesiące temu
Będą tracić etaty, możliwość budowy domów, mieszkań. Gdy upadnie budownictwo, a powoli kroczy do upadku, a dziś młodzi wkład własny, oprocentowanie lichwiarskie. Czas by był bat na zyski lichwy, u banksterow żadnej konkurencji, zmowa cenowa
Monia
4 miesiące temu
Dawno trzeba było wyrejestrować firmę, ale kto wierzył rządowi to stracił dorobek swojego życia
...
Następna strona