Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Koronawirus. Światowe zadłużenie wciąż rośnie

11
Podziel się

W pierwszym kwartale 2021 roku na całym świecie obserwować można było wzrost zadłużenia. Państwa do takiej polityki skłaniała rosnąca rentowność, a także różne pakiety pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa.

Koronawirus. Światowe zadłużenie wciąż rośnie
Koronawirus. Światowe zadłużenie rośnie (zdj. ilustracyjne). (Pexels)
bDScQetN

O sprawie informuje wtorkowa "Rzeczpospolita", która powołuje się na dane agencji Bloomberg i podaje, że państwa zwiększyły w pierwszym kwartale w 2021 roku emisje zadłużenia o 50 proc., jeżeli porównać dane z tymi za analogiczny okres rok wcześniej. Dane Bloomberga obejmują okres do 25 marca.

Tylko USA i Japonia wyemitowały papiery za - odpowiednio - 4,1 bilionów dolarów i 1,7 bilionów dolarów. To o ok. 50 proc. więcej, niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Rekordzistą są jednak Niderlandy, które zwiększyły wielkość emisji długu z 27 miliardów dolarów do 222 miliardów dolarów. To wzrost o ponad 800 proc.

bDScQetP
Zobacz także: Biznes apeluje do rządu. Marnujemy czas podczas lockdownu?

A co z Polską? Nasz kraj znalazł się w grupie państw, które w ostatnim kwartale zmniejszyły emisję zadłużenia.

bDScQetV

Rosnące zadłużenie państw świata to skutek przede wszystkim wdrażanych przez nie programów pomocowych - tłumaczy "Rp". Wraz z emisją długu rosła także rentowność, np. rentowność amerykańskich obligacje dziesięcioletnich wzrosła z ok. 0,9 proc. na początku roku do 1,77 proc. na koniec marca.

"Rp" zwraca uwagę, że wzrost rentowności był odczuwalny na wielu rynkach na świecie. Zazwyczaj jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku Stanów Zjednoczonych. Dla przykładu: w przypadku polskich obligacji dziesięcioletnich rentowność w pierwszym kwartale wzrosła z 1,2 proc. do 1,57 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScQeuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Jan
6 dni temu
" Światowe zadłużenie wciąż rośnie". - A u kogo ten świat tak się zadłuża , u kosmitów czy eskimosów ?
ku...wy
6 dni temu
Banki centralne , korporacje i Państwa przejmą naszą wolność za anulowanie długów, które sami wykreowali.
midab
6 dni temu
A czy ktoś może mi wyjaśnić u kogo te państwa się zadłużają?
bDScQeur
Firefox
5 dni temu
Czy ja dobrze doczytałem? Nasz kraj zmniejszył zadłużenie? Balcerowicz musi wrócić!
Ghf
5 dni temu
Odpowiedź jest banalnie prosta państwa zadluzaja się u rodschildow ponieważ większość banków należy do nich i to oni wywołują kryzysy wojny itp itd