Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.03.2020 08:05

Koronawirus w Polsce. Minister edukacji mówi, co dalej z nauką w szkołach

- 92 proc. polskich szkół już realizuje lub jest gotowa do prowadzenia nauczania na odległość - powiedział na antenie Polskiego Radia minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jak tłumaczył, na razie nie ma planów przesunięcia terminów egzaminów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
- Zgodnie z zapowiedzią, jesteśmy gotowi opublikować rozporządzenie, w którym precyzujemy nauczanie na odległość - mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem polskich szkół ministerstwo edukacji zaleciło nauczycielom przygotowanie zajęć zdalnych.

- Według danych, które zebraliśmy z kuratoriów, w 92 proc. szkół odbywa się jakaś forma edukacji na odległość. Nauczyciele odpowiedzieli na apele, że ta przerwa to nie są kolejne ferie - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, który był gościem "Sygnałów Dnia".

Jak mówił minister, część nauczycieli stara się regularnie prowadzić lekcje, ale taka forma edukacji nie ma jeszcze swojego odzwierciedlenia w przepisach, dlatego nauczyciele nie mogą stawiać ocen.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

- Zgodnie z zapowiedzią, jesteśmy gotowi opublikować rozporządzenie, w którym precyzujemy nauczanie na odległość w taki sposób, żeby nauczyciel mógł wymagać od uczniów pewnych rzeczy i weryfikować wiedzę - powiedział Piontkowski.

Do tej pory ministerstwo jedynie zachęcało nauczycieli do prowadzenia zdalnych lekcji. Po wejściu w życie rozporządzenia, nad którym pracuje resort, szkoły będą miały taki obowiązek. Jak twierdzi minister, szkoły są na to gotowe, a "przytłaczająca większość" nauczycieli i uczniów ma do tego odpowiedni sprzęt.

Jak mówił szef resortu edukacji, na razie decyzja o przesunięciu terminów egzaminów jeszcze nie zapadła. Dwutygodniowa przerwa w nauce, zdaniem ministra, tego nie wymaga.

- Wydaje się raczej pewne, że moment braku nauki w szkołach zostanie przedłużony. Ale przedłużenie nawet do Wielkanocy nie spowoduje konieczności przesunięcia egzaminu - powiedział minister. - Arkusze są już w zasadzie gotowe, jeśli, ze względu na przerwę, uznamy, że niektóre pytania trzeba zmienić, to taką decyzję podejmiemy - dodał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: gospodarka, wiadomości, edukacja, koronawirus w Polsce
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2020

RozumTo co mówi minister jest kompletnie oderwane od rzeczywistości. Nikt nie został poinformowany ani przeszkolony jak to robić. Pracuję 33 lata, obecnie … Czytaj całość

20-03-2020

Zadowolony rodzicTylko dlaczego znów jest hejt na nauczycieli? Każdy z rodziców decydując się na dziecko wiedział co siez tą decyzja wiąże. Gdy nagle przychodzi nam … Czytaj całość

20-03-2020

NiktJak zwykle fala hejtu na nauczycieli. Co by nie zrobili jest źle. Brawo że niektórzy zorientowali się że mają dzieci i trzeba dopilnować zadanych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (771)