Trwa ładowanie...
bDfBvzRx

Notowania

Koronawirus W Polsce – Wszystkie wiadomości

108
23.10.2020 19:51

KORONAWIRUS W POLSCE
 / 
Koronawirus w Polsce i na świecie. Niemcy biją rekordy i wciąż są w lepszej sytuacji niż my

Niemcy liczą na szczepionkę przeciwko koronawirusowi na wiosnę 2021 roku. Czesi nie wprowadzają lockdownu, choć sugerują obywatelom, by siedzieli w domu. Bo pójść i tak nie ma już gdzie. A Słowacy tuż przy granicy z Polską zaczynają masowe testowanie obywateli. Ci, którzy się nie zgodzą, na ulice mogą wyjść w środku nocy. Sprawdzamy, jak Polska radzi sobie z wirusem na tle Europy.

1
23.10.2020 17:31

KRYZYS
 / 
Gastronomia tylko na wynos. Restauracje nie podniosły się jeszcze po pierwszym lockdownie

Drugi lockdown restauracje przetrwają maksymalnie do Bożego Narodzenia - uważa restaurator Maciej Żakowski. Dodaje, że liczy na tzw. tarczę gastronomiczną. Jednocześnie nie ma złudzeń i mówi wprost: zwolnienia z ZUS-u i postojowe nie wystarczą.

1
23.10.2020 14:56

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus w Polsce. Ekspert podpowiada rządowi

- Najpilniejsze są 3 elementy: odbudować śledzenie kontaktów przez sanepid, udrożnić laboratoria i stworzyć realną bazę wolnych łóżek - mówi w programie "Newsroom" dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. epidemii COVID-19. Jego zdaniem na tych obszarach powinien się obecnie skupić rząd. Twierdzi bowiem, że sanepid nie jest w stanie śledzić kontaktów osób zakażonych, ani tym bardziej przebadać próbek w szybkim czasie. Dziś chorzy czekają na wynik nawet po 3-5 dni. Niezależnie od wspomnianych obszarów powinno się odbywać nieustanne szkolenie personelu medycznego. Problemów jest jednak znacznie więcej. - W tej chwili lekarze jeżdżą do marketów budowlanych i wybierają folię, z których tworzą śluzy na drzwi. Czy tak powinno być? - pyta dr Grzesiowski.

230
23.10.2020 12:40

KORONAWIRUS
 / 
Nowe obostrzenia dla gastronomii. Karol Okrasa: pozostaje nam minimalizowanie strat

- Zakładam, że ktoś, kto podejmuje taką decyzję, ma dowody na to, że tak powinno być - mówi money.pl Karol Okrasa. Komentuje w ten sposób nowe obostrzenia ograniczające funkcjonowanie gastronomii.

35
23.10.2020 11:20

OBOSTRZENIA
 / 
Cała Polska czerwoną strefą. Rząd ogłasza restrykcje

Nowe obostrzenia dotkną edukacji, gastronomii, czy osób starszych. Mateusz Morawiecki na konferencji ogłosił, że jeżeli obecne restrykcje nie ograniczą transmisji koronawirusa, to możliwe są dalsze ograniczenia. - Wierzę, że gospodarka będzie pracować szybciej niż wiosną - powiedział premier.

bDfBvzRz
16
22.10.2020 17:58

MEDYCYNA
 / 
Koronawirus. Sejm przyjął ustawę upraszczającą zatrudnienie lekarzy spoza UE

Lekarze specjaliści, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską, w będą mogli być zatrudnieni nad Wisłą w trybie uproszczonym. To zakłada ustawa, którą przyjął w czwartek Sejm. Lekarzy pracujących przy COVID-19 czekają również podwyżki. Nad nowymi przepisami pochylą się teraz senatorowie.

617
22.10.2020 13:58

GOSPODARKA
 / 
Nowe obostrzenia w grze. Bary i restauracje będą skracać godziny pracy

Zmiany w strefach, zmiany w szkołach i zmiany dla biznesu. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczył wprowadzenia nowych obostrzeń. Jak wynika z informacji money.pl, na stole jest właśnie mocniejsze skrócenie godzin działania barów i restauracji.

177
22.10.2020 12:21

HANDEL
 / 
Premier chce nowych obostrzeń, Polacy chcą handlu w niedziele

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia, które mają "wyrządzić jak najmniej szkód gospodarce". Z badania dla money.pl wynika tymczasem, że Polacy chcieliby teraz powrotu handlu w niedziele. Przynajmniej czasowo.

91
21.10.2020 20:56

SZKOŁA
 / 
Koronawirus. Rodzice i nauczyciele będą karani za brak maseczki u ucznia?

Mandat dla rodziców, których dziecko nie będzie miało maseczki? Rząd rozważa taki pomysł - informuje portal Prawo.pl. Być może karani w podobny sposób będą również nauczyciele.

bDfBvzRF
1.2K
21.10.2020 18:48

GOSPODARKA
 / 
Nowa mapa restrykcji namiesza. Polska wielką "czerwoną strefą"

Zaledwie 70 powiatów z 380 - tylko tyle miejsc w tej chwili mogłoby pozostać w "strefie żółtej". Cała reszta Polski świeci się za to na czerwono i do "czerwonej strefy" musiałaby trafić. W czwartek Ministerstwo Zdrowia ogłosi aktualizację listy miejsc z podwyższonym rygorem sanitarnym. Decyzja jest już niemal podjęta - premier Mateusz Morawiecki chce, by cała Polska była jedną strefą.

572
21.10.2020 13:47

SŁUŻBA ZDROWIA
 / 
Przed nami "trzecia fala" pandemii. Najstraszniejsza, bo nieznana

Niewiele osób myśli dziś o "trzeciej fali" pandemii. A ta nadejdzie, będzie wyjątkowo bolesna i kosztowna. Może trwać latami i pochłonie miliardy złotych. Mowa bowiem o kosztach, zarówno materialnych, jak i społecznych, leczenia tych, którzy zostali uznani za ozdrowieńców, ale zostali również z innymi, ciężkimi chorobami.

407
21.10.2020 11:47

PANDEMIA
 / 
Koronawirus w Polsce znów rekordowy. Takiej sytuacji nie było od początku epidemii

Rekord dnia, rekord tygodnia, rekord miesiąca. Ze słowem "rekord" powinniśmy się oswajać. Od początku miesiąca służby wykryły zakażenia u ponad 111 tys. zakażonych. A ostatnia doba to ponad 10 tys. wykrytych infekcji.

232
20.10.2020 16:13

SŁUŻBA ZDROWIA
 / 
Szpital na Stadionie Narodowym. "Przygotowujemy się na czarny scenariusz"

- Nie ma obawy o to, co stanie się z firmami, które mają swoją siedzibę na stadionie, bo obiekt został tak zaprojektowany, że w różnych jego częściach mogą niezależnie być prowadzone różne działalności - powiedział w programie "Newsroom” dr Artur Zaczański, koordynator szpitala na Stadionie Narodowym. – Nie mieszają się drogi, nie krzyżują, są wytyczone tak, byśmy jako szpital mogli funkcjonować w jednej części i nie zaburzać reszty. Zadaniem tego szpitala będzie przede wszystkim odciążenie profesjonalnych, wysokospecjalistycznych placówek, które teraz są przeciążone. To będzie szpital bez izby przyjęć, on będzie przejmował pacjentów, którzy zostali już wstępnie zaopatrzeni. Przygotowujemy się też na czarny scenariusz, zakładający spore przeciążenie systemu i dlatego na stadionie znajdą się również łóżka OIOM-owe.

bDfBvzRG
219
20.10.2020 15:38

MINISTER ZDROWIA
 / 
Szpitale polowe w Polsce. Minister zdrowia: powstaje plan dla każdego województwa

- W tej chwili opracowujemy dla każdego województwa plan powołania przynajmniej jednego szpitala polowego – powiedział w programie "Newsroom” Adam Niedzielski, minister zdrowia. – W województwie mazowieckim planowane są dwa takie szpitale, zatem docelowa liczba dla całej Polski to 17. Wykorzystujemy do tego duże obiekty: hale, sale widowiskowe, ale także budynki, które maja infrastrukturę szpitalną bo np. kiedyś szpitalami były. Przy planowaniu musimy pamiętać, że tam musi działać m.in. intensywna terapia, a to oznacza duże obciążenie sieci elektrycznej, bo cały sprzęt, kardiomonitory, respiratory muszą być podłączone. Dlatego np. szkoły nie zawsze te wymogi spełniają. Wybór Stadionu Narodowego był trafiony, bo jego insfrastruktura jest do takich obciążeń przygotowana.

282
20.10.2020 15:20

OBOSTRZENIA
 / 
Grozi nam drugi lockdown? "Wszyscy musimy się z tym liczyć"

- Robimy wszystko, by drugiego lockdownu nie było. Po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń przyglądamy się sytuacji. Jeśli w kolejnym tygodniu zobaczymy, że przyrost nowych zakażeń jest nadal duży, na pewno będzie wprowadzać kolejne restrykcje – powiedział w programie "Newsroom” Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Nie wiemy jeszcze, jakiego rodzaju one będą. Zdrowie Polaków jest najważniejsze. Interesy ekonomiczne i gospodarcze są ważne, ale jest przewaga kryterium zdrowotnego. Jeśli chcemy się przed całkowitych zamknięciem uchronić, musimy stosować się do wymogów. Wszyscy musimy liczyć się z tym, że w przypadku rozwoju pandemii kolejne obostrzenia będą coraz poważniejsze.

127
20.10.2020 12:40

RESTRYKCJE
 / 
Będą kolejne restrykcje? "Przygotowujemy wariant najgorszy"

- Państwo polskie przygotowuje wariant najgorszy – przyznała w programie "Money. To się liczy” Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. – Postulowaliśmy wczoraj na spotkaniu z ministrem Jarosławem Gowinem, by zaraz po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej, otworzyć w pierwszej kolejności siłownie, kluby fitness. Z twardych danych wynika, że te miejsca nie są największym problemem w temacie rozprzestrzeniania się wirusa, ale strategia rządu jest taka, by ograniczać kontakt. Krzywa zakażeń, ten nagły przyrost zmusił nas do tego, by wprowadzić takie ograniczenia. Teraz wszystko zależy od naszej odpowiedzialności, to zdecyduje o rozwoju sytuacji. Jeśli jako społeczeństwo będziemy działać jak drużyna, zatroszczymy się o siebie i nasze środowiska, surowsze restrykcje nie będą koniecznie.

533
20.10.2020 11:43

OBOSTRZENIA
 / 
Mandat na 1 listopada? Cmentarze będą otwarte, ale policja czujna. Nowe obostrzenia są w grze

- Nowe obostrzenia mogą się pojawić w ciągu kilku dni - ostrzega premier Mateusz Morawiecki. Rząd sięgnie po kolejną porcję zmian, jeśli sytuacja epidemiczna wciąż będzie przyśpieszać. Jak wynika z informacji money.pl, jest już kilka scenariuszy działań.

136
20.10.2020 9:16

GOSPODARKA
 / 
Zakaz handlu, godziny dla seniorów. Kulisy rozmów branży z Gowinem

Żadnych deklaracji, żadnej zapowiedzi zmian w niedzielach handlowych. Jak wynika z informacji money.pl, w poniedziałek wieczorem przedstawiciele branży handlowej prosili wicepremiera Jarosława Gowina o nowe przepisy. Usłyszeli jednak tylko zapowiedź kolejnych rozmów.