Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Nowe obostrzenia. Powrót z Chorwacji oznacza kwarantannę? MZ zapowiada zmiany

279
Podziel się:

Od północy 24 czerwca zmieniły się obostrzenia dotyczące osób przybywających do Polski z państw niewłączonych do strefy Schengen. Od razu podniosły się głosy, że oznacza to kwarantannę po powrocie m.in. z Chorwacji. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania money.pl przyznaje, że nie takie były intencje rządzących.

Nowe obostrzenia. Powrót z Chorwacji oznacza kwarantannę? MZ zapowiada zmiany
Nowe obostrzenia od 24 czerwca. Podróżnych z Chorwacji nie czeka kwarantanna. (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Rządzącym sen z powiek spędza rozprzestrzeniający się wariant Delta koronawirusa, który jest przyczyną znacznych wzrostów zakażeń SARS-CoV-2, choćby w Wielkiej Brytanii. W czwartek na Wyspach odnotowano ponad 16 tys. przypadków - najwięcej od lutego. W reakcji na te zagrożenia rząd Borisa Johnsona opóźnił zniesienie lockdownu z 21 czerwca na 19 lipca. Na nowe ryzyko reaguje również polski rząd.

- W wielu krajach wskaźnik liczby zakażeń w ujęciu czternastodniowym jest wyższy niż w Polsce. Musimy reagować prewencyjnie, dlatego przywracamy kwarantannę dla osób przybywających do kraju spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - ogłosił w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kwarantanna po powrocie z Chorwacji?

W mediach od razu pojawiła się informacja, że po tej decyzji Polacy wybierający Chorwację na miejsce wakacji będą zmuszeni odbyć kwarantannę, która potrwa przynajmniej 7 dni. Szczególnie że przepis wprowadzający nowe obostrzenia... jest dosyć niejasny.

Zobacz także: Minister apeluje: koniec z obostrzeniami. "To obciążenie dla polskich rodzin"

Według obecnie brzmiącego rozporządzenia na kwarantannę wysyła się osobę, która "rozpoczęła podróż z terytorium państwa nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym".

Weźmy zatem przykład Chorwacji. Kraj ten przynależy do EOG, ale do strefy Schengen - nie. Jest na finiszu dopełnienia formalnych obowiązków i być może dołączy do strefy już od 2022 roku. Na ten moment jednak wciąż pozostaje poza nią. Dlatego dopytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia, czy Polacy rzeczywiście trafią na kwarantannę po powrocie wakacji w Chorwacji.

"Aby podróżny nie miał obowiązku odbycia kwarantanny, wystarczy, że wraca do kraju ze Strefy Schengen lub kraju EOG. Wystarczy jeden z tych warunków" - czytamy w odpowiedzi biura prasowego MZ.

"W związku z ew. wątpliwościami dot. członkostwa Chorwacji w EOG rozporządzenie zostanie zmodyfikowane w celu zapewnienia bezspornego brzmienia przepisów" - zapewnia money.pl MZ.

Kwarantanna dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii

W podobnej sytuacji jak Chorwacja jest też Bułgaria, Rumunia, Cypr i Irlandia. Jeżeli zatem spędzamy wakacje w tych krajach, to po powrocie nie będziemy musieli odbyć kwarantanny.

Odwrotny przypadek dostrzegamy w Szwajcarii. Państwo to w referendum zdecydowało o tym, że nie przyłączy się do EOG. Należy natomiast do strefy Schengen. Zgodnie z odpowiedzią MZ na nasze pytania, Polacy przybywający ze Szwajcarii nie trafią na kwarantannę.

Gorzej ma się sytuacja z osobami wracającymi z Wielkiej Brytanii, która nie współtworzy EOG, ani nie należy do strefy Schengen. Jeżeli podróżny wraca z tego kraju, to przed kwarantanną uchroni go wyłącznie pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19.

Polacy chętnie spędzają wakacje również w Turcji. Jednak od teraz muszą liczyć się z tym, że jeżeli nie będą zaszczepieni przeciwko SARS-CoV-2, to po powrocie do kraju czekać ich będzie kwarantanna.

Zgodnie z rozporządzeniem z 23 czerwca przed dziesięciodniową kwarantanną przybywającego nie ochroni nawet negatywny wynik testu, który wykonany został na 48 godzin przed datą przybycia. Test ewentualnie może skrócić kwarantannę o trzy dni, ale tylko w przypadku, gdy zostanie wykonany co najmniej po tygodniu od przybycia do Polski.

Natomiast przed obowiązkiem kwarantanny podróżnego uchroni pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19 preparatami zatwierdzonymi przez organy Unii Europejskiej. Chodzi zatem o szczepionki od koncernów: Pfizer i BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Kwarantanna nie będzie obowiązywała również dzieci do 12. roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych w pełni zaszczepionych.

Sprzeciw branży turystycznej

Z decyzją rządu nie zgadzają się przedstawiciele Polskiej Rady Turystyki. W piśmie skierowanym m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina, czy rzecznika MŚP Adama Abramowicza zwracają uwagę, że choć formalnie wszystkie kraje członkowskie w UE powinny przyłączyć się do strefy Schengen, to w praktyce formalności zajmują trochę czasu, dlatego też nie wszystkie jeszcze przyłączyły się do wspólnej strefy.

Przede wszystkim jednak zwracają uwagę na sytuację polskich rodzin, które decyzję o podróży wakacyjnej podejmują z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Szukają miejsca na urlop przede wszystkim na ich kieszeń, dlatego też chętnie wybierają takie kierunki jak: Egipt, Turcja, Tunezja czy też leżące w Europie: Bułgaria, Chorwacja i Albania.

"Wprowadzenie obowiązku testów na powrocie do kraju powoduje u takiej rodziny konieczność rezerwacji dodatkowej kwoty stanowiącej mniej więcej połowę minimalnego wynagrodzenia. Obowiązek alternatywnej kwarantanny w ogóle nie może być traktowany jako opcja z powodu ograniczonego urlopu i konieczności powrotu do pracy" - czytamy w liście.

Jakie rozwiązanie zatem proponują? W ich ocenie rząd "powinien pokryć koszty testów albo zdjąć ograniczenia związane z testami czy kwarantanną z pasażerów lotów czarterowych lub innych lotów kontraktowanych" zorganizowanych przez firmy turystyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(279)
zet
3 lata temu
Niedługo będzie lament gdy się okaże ,że zaszczepieni przenoszą wirusa , przecież fakt zaszczepienia nie powoduje staniu iż taka osoba nie może zarażać.
Gosia RFN
3 lata temu
Do RFN bez szczepienia nie wjedziesz
mądry Polak
3 lata temu
Spoko ten przepis. Jedziesz do Bułgarii lub Albanii pózniej przyjeżdzasz do kraju. Wpisujesz że będziesz przez 10 dni mieszkał na ogródkach działkowych i tam miło spędzasz czas a ZUS płaci Tobie za wypoczynek. Super wymyślili
obserwator
3 lata temu
Znowu sa równi i równiejsi.Czym różni się obywatel który spędza urlop w Chorwacji od obywatela który odbywa urlop w Czarnogórze 5 km dalej ? Ludzie nie widzicie że tu nie chodzi o zdrowie Polaków tylko o interes UE żeby tam wydawać kasę
akala ;)
3 lata temu
jak co 2 weekend będę jeździć do Wielkiej Brytanii, to trochę sobie posiedzę w domu na kwarantannie. Przepraszam pracodawcę - to nie mój wymysł
...
Następna strona