Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Jesienią wrócą obostrzenia? Tak wynika z rządowych dokumentów

752
Podziel się:

Jesienny atak "delty", czyli mutacji wirusa SARS-CoV2, jest więcej niż prawdopodobny – twierdzi wiceminister finansów Piotr Patkowski. Przyznał, iż po wakacjach możemy spodziewać się kolejnego lockdownu i powrotu obostrzeń.

Jesienią wrócą obostrzenia? Tak wynika z rządowych dokumentów
Piotr Patkowski przyznaje: jesienią mogą wrócić obostrzenia (PAP, PAP, Wojtek Jargiło)

To pierwszy oficjalny głos z kręgów rządowych, przyznający, iż jesienią mogą powrócić obostrzenia. Oczywiście za sprawą siejącej coraz większe spustoszenie "delty" – czyli mutacji koronawirusa. Wiceminister finansów, Piotr Patkowski, twierdzi, iż jesienne lockdowny są całkiem prawdopodobnym scenariuszem.

Wiemy o tym dzięki odpowiedzi Patkowskiego na senacki projekt ustawy dotyczący bonu turystycznego dla seniorów. Izba wyższa polskiego parlamentu przegłosowała ustawę zakładającą przyznanie Polskiego Bonu Turystycznego emerytom i rencistom. Mieliby oni korzystać ze świadczenia od 1 września br. do 31 marca 2022 r.

Wszystko miałoby działać tak samo, jak obecny bon dla dzieci – można go realizować m.in. w hotelach i pensjonatach a także na opłacenie zorganizowanych wycieczek. "Fakt" zauważa, że projekt trafił do Sejmu, ale rząd torpeduje senacką inicjatywę.

Zobacz także: Koronawirus. Wariant Delta to nie koniec. "Nie wiemy, ile jeszcze będzie mutacji"

Powodem są koszty całej operacji, szacowane na 1,5 mld zł. Ale w rządowej opinii na temat projektu pojawia się też zaskakujący argument – że seniorzy nie zdołają wykorzystać bonu.

"Wątpliwości budzi zasadność rozszerzenia zakresu beneficjentów Polskiego Bonu Turystycznego o grupę emerytów i rencistów, w sytuacji gdy niepewne jest zainteresowanie świadczeniem przez tę grupę w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r., gdyż zainteresowanie to będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, która w okresie jesienno-zimowym może ulec zmianie" – pisze wiceminister Piotr Patkowski w opinii do senackiej inicjatywy.

Dodaje, że "skorzystanie z Polskiego Bonu Turystycznego przez grupę emerytów i rencistów może być niemożliwe, z uwagi na istniejące ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne".

Opinia Patkowskiego jest pierwszym oficjalnym dokumentem, który zakłada a nawet przewiduje wprowadzenie ponownych covidowych obostrzeń jesienią tego roku.

Wariant delta rozprzestrzenia się po świecie. We Francji odnotowano dwa pierwsze zgony z powodu zakażenia koronawirusem typu Delta. O przypadkach poinformowało francuskie Ministerstwo Zdrowia. Zmarły osoby w wieku 42 i 60 lat. Nie były zaszczepione przeciw COVID-19.

Delta ma już nawet następcę. CBS News podało informację, że wariant Delta plus wykryty został już także poza Indiami. Z informacji stacji wynika, że przypadki nowej mutacji potwierdzono w Wielkiej Brytanii, Chinach, USA, Japonii, Rosji, Portugalii, Szwajcarii, a także w Polsce. Tej informacji nie potwierdza jednak rząd. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział jedynie, że sytuacja jest bacznie monitorowana, choć przyznał że informacje o nowych wariantach "nie są optymistyczne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(752)
błędne koło
3 lata temu
od tych obostrzeń na wiosnę jestem chory i nie mogę się zaszczepić
Tomas
3 lata temu
W lecie chodzi więcej ludzi ,bo jest cieplo.Ludzie upychają się jeden przy drugim,a ten najgorszy w historii i nie logiczny rzad znosi obostrzenia.Na jesien robi się chłodniej,ludzie mniej wychodzą i nie siedza jeden przy drugim na zewnątrz bo najzwyczajniej jest chłodno,ten pisowski rzad wprowadza z powrotem obostrzenia. Bo w lecie, siedząc bez masek jeden obok drugiego mozna było się zarażać.To wybrał naród.....
MyNaród
3 lata temu
Powrót obostrzeń? Ryzykujecie majdanem, a pińcet plus, które dostajecie na tego chłopca już wam nie pomoże. Sorry, ale taka prawda - ludzie poczują się oszukani i ogromnie rozgniewani, Ukraina już to przerobiła w 2014.
jhk
3 lata temu
Emeryt i rencista że względu na swoje lata czy choroby nie będzie jeździł nigdzie turystycznie. Może te pieniądze wydać na leki. U nas emeryci i renciści ciężko pracowali całe życie fizycznie to w większości np robotnicy hut, fabryk, kopalń. Raczej marzy im się spokój i bycie zdrowym. A Emeryt, który pracował umysłowo był dyr itd nie potrzebuje bonu bo stać go ma wysoką emerytkę.
Dziadkowie
3 lata temu
Emerytom i rencistom potrzebne są 500 plus na leki i żywność, a nie jakieś pp...... bony turystyczne, nie chcemy, chcemy pieniądze na leki aby nie odchodzić od kas aptek nie kupując wszystkich bo zwyczajnie nam nie wystarcza na życie...... Nie mamy takich rent i emerytur jak politycy
...
Następna strona