Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Morawiecki w rozmowie z amerykańskim "Newsweekem". "Mamy najniższe bezrobocie w UE"

57
Podziel się:

Polska ma jedne z najniższych strat gospodarczych spowodowanych przez pandemię. Naszemu rządowi udało się obronić miejsca pracy i zachować najniższą stopę bezrobocia w UE - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka".

Morawiecki w rozmowie z amerykańskim "Newsweekem". "Mamy najniższe bezrobocie w UE"
Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla amerykańskiego "Newsweeka". Mówi o najniższych stratach polskiej gospodarki w całej UE. (PAP, PAP/Marcin Obara)

W rozmowie premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że polska gospodarka przeszła łagodniej przez kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. A to za sprawą tzw. tarcz antykryzysowych.

- Ochroniliśmy miejsca pracy. Mamy obecnie najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej. Pomogliśmy także firmom przejść przez najtrudniejszy okres w 2020 roku. Dzięki temu, że zachowały one swój udział w rynku, a także zdolność do ekspansji i zdolności eksportowe, widzimy teraz bardzo silne ożywienie - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Następnie rozmowa przeszła do pomysłów na wyjście z kryzysu. Premier przywołał projekt zmian gospodarczych nazywanych Polskim Ładem. Morawiecki stwierdził, że polski pomysł wzoruje się na Nowym Ładzie Franklina D. Roosevelta.

Zobacz także: Polski Ład do zmiany. "Inaczej część gospodarki zapłaci za społeczne darowizny"

- Ale koncentrujemy się teraz na trzeciej dekadzie XXI wieku i na tym, żeby dogonić Europę Zachodnią, jeśli chodzi o standardy życia - a w wielu przypadkach także je przeskoczyć. Moją aspiracją jest dokonanie tego zwłaszcza w obszarze najnowszych technologii, gdzie wyścig jest jakby na równi ze starszymi i bardziej dojrzałymi gałęziami przemysłu - zapowiedział polityk.

Jednym ze środków służących do realizacji tego celu mają być nowe rynki eksportowe dla polskich firm. W najbliższych latach trzeba dla nich znaleźć nowe przestrzenie do rozwoju, gdyż, jak stwierdził szef polskiego rządu, wiele polskich firm jest dziś "zbyt dużych, by prowadzić działalność tylko w Polsce", ale jednocześnie wciąż zbyt małych, by rzucić wyzwanie największym.

Pytany o sprawę dekomunizacji, Morawiecki przyznał, że nie dokonała się ona w stopniu, jaki by chciał. Dodał też, że reforma sądów nie zaszła wystarczająco daleko.

- Oczekiwałem znacznie więcej. Istnieje opór, któremu towarzyszy niezrozumienie naszych prawdziwych intencji ze strony Brukseli, co stworzyło nieodpowiednie środowisko dla przeprowadzenia w pełni tej niezbędnej reformy sądownictwa - twierdzi szef rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
POL10000
3 lata temu
Czytam komentarze i normalnie nie mogę uwierzyć. SAME POZYTYWNE . Z psychologicznego punktu widzenia jest to NIEMOŻLIWE. Wszelkiego rodzaju badania potwierdzają fakt że jeden niezadowolony narobi tyle szumu że 10 innych będzie o tym wiedzieć, a zadowolony stwierdzi w duchu że jest OK i nie powie nic. jeżeli mamy teraz tyle pozytywnych wpisów (dużo więcej niż negatywnych) to może oznaczać tylko jedno, znów władza gdzieś opłaciła/zorganizowała grupę ludzi/firmę robiącą wpisy na forach. Zrozumiałbym jeszcze gdyby te pozytywne wpisy były w odpowiedzi na jakieś negatywy, ale jeżeli one istnieją samodzielnie i dosłownie zalewają forum to myślę że mam rację. Znów będzie afera hejterska, ale to wypłynie jak się rozliczy wydatki tych państwa.
Jola
3 lata temu
Najnowsze technologie...😂😂😂😂😂😂..akurat...nawet Polski grafen potrafili zmarnować mając wszystkie kartyw ręku...te tumanki pojęcia nie mają o niczym oprócz ględzenia o sukcesach...
xyz
3 lata temu
Murem za PIS, murem za premierem Morawieckim.
lego
3 lata temu
"Ochroniliśmy miejsca pracy. Mamy obecnie najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej." To prawda, rząd stanął na wysokości zadania.
dustin
3 lata temu
Tarcza antykryzysowa ochroniła miejsca pracy a Polski Ład wzmocni nasza gospodarkę i Polska będzie coraz bliżej Europy Zachodniej.
...
Następna strona