Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będzie kolejny lockdown? Borys: firmy muszą wypracować protokoły z resortem zdrowia

11
Podziel się:

Jeżeli na jesieni rząd znów wprowadzi lockdown, to czy firmy mogą liczyć na kolejną edycję tzw. tarczy finansowej PFR? Prezes Funduszu Paweł Borys uważa, że dziś potrzebne są przede wszystkim protokoły sanitarne, które umożliwią działalność branżom potencjalnie dotkniętym restrykcjami.

Będzie kolejny lockdown? Borys: firmy muszą wypracować protokoły z resortem zdrowia
Koronawirus. Zdaniem prezesa PFR Pawła Borysa (na zdjęciu) celem władz powinno być uniknięcie lockdownu. (PAP, Tytus Żmijewski)

Paweł Borys w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" przedstawił dane dotyczące umorzeń pomocy z tzw. tarczy finansowej. Jak zapewnił, proces umorzeń "przebiega sprawnie i zgodnie z planem".

- Mamy w tej chwili ponad 150 tys. wniosków o umorzenie subwencji złożonych przez firmy. Około 90 proc. jest rozpatrywanych pozytywnie, a reszta wymaga jeszcze dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentacji ze strony przedsiębiorców - wyjaśnił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

O jakie wyjaśnienia chodzi? Przede wszystkim o braki pełnomocnictw, czy też o różnice między danymi, jakie posiada PFR, a tymi, które raportuje firma.

Zobacz także: Ta choroba powoduje powolną śmierć. Ale jest sposób. "Badania kliniczne w przyszłym roku"

- Do tego mamy ponad 3 tys. firm, w przypadku których wspólnie ze służbami specjalnymi w ramach tarczy antykorupcyjnej zidentyfikowaliśmy ryzyka nieprawidłowości - przekazał Paweł Borys.

Zamiast lockdownu protokoły sanitarne

"DGP" zapytał również, czy w przypadku czwartej fali pandemii i związanego z nią ewentualnego lockdownu przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejną edycję tarczy finansowej. Paweł Borys wskazał, że dziś rząd i branże potencjalnie dotknięte restrykcjami powinny wypracować inne mechanizmy.

- Moim zdaniem priorytetem powinno być, aby branże, które mogą zostać potencjalnie dotknięte restrykcjami, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wypracowały takie protokoły sanitarne, które pozwolą im prowadzić działalność - podkreślił prezes PFR.

Jego zdaniem głównym celem dla wszystkich powinno być uniemożliwienie kolejnego zamykania działalności gospodarczych. Wskazał, że w tym celu w Unii Europejskiej jej mieszkańcy posługują się tzw. paszportami covidowymi.

- Wiadomo, że wirus jest z nami i pozostanie, ale warto się przygotować do w miarę normalnego życia z nim. Szczególnie poprzez szczepienia. Wszystko po to, abyśmy jesienią nie mieli kolejnych lockdownów - podkreślił prezes PFR.

Kolejna tarcza będzie, jeżeli będzie taka konieczność

Zdaniem Pawła Borysa czwarta fala będzie łagodniejsza: tak pod względem gospodarczym, jak i zdrowotnym. Kilkukrotnie jednak podkreślił, że wszystko zależy od sukcesu akcji szczepień, "szczególnie wśród grup podwyższonego ryzyka". Zachęcił wszystkich do tego, aby przyjęli preparaty chroniące przed COVID-19.

Wskazał na sytuację Wielkiej Brytanii, gdzie akcja szczepień posuwa się w imponującym tempie. Chociaż na Wyspach nastąpił w ostatnich dniach skok zachorowań, to jednak nie wiąże się to ze wzrostem hospitalizacji i śmiertelności, dlatego też rząd Borisa Johnsona może zdejmować z gospodarki kolejne restrykcje.

Gdyby jednak w Polsce rząd zdecydował się na wprowadzenie lockdownu, to PFR jest gotowy uruchomić nową tarczę finansową. - Jeżeli będzie taka konieczność i decyzja rządu, to oczywiście jesteśmy gotowi działać - zapewnił Paweł Borys w rozmowie z "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
grill
3 lata temu
31 milionów zaszczepionych - tak podają oficjalnie. Mówili, że pandemia się skończy jak się wszyscy zaszczepią. No to macie płaskoziemcy swój koniec. Siedźcie sobie na jesień w domach w maseczkach.
sorry, rynek
3 lata temu
prosta rada - nie słuchać nierządu i działać normalnie. państwo musi mieć skądś pieniądze a to przedsiębiorcy je zapewniają
Gość
3 lata temu
Wirus jest tylko wtedy aktywny kiedy się to tym na górze podoba... Wydaje mi się że pewnie z połowa Polaków nawet nieświadomie już przeszła covid i się uodporniła. Ludzie w większości myślą i kasa przestała płynąć to największej mafii na świecie jaka są koncerny farmaceutyczne.
sklepikarz.
3 lata temu
Panie Borys, jaka tarcza dla kogo i kto coś dostał . Ja słyszałem tylko o Golcach. Zwykli ludzie nic nie dostali i nie dostaną.
cóż
3 lata temu
Opinia tego Pana na temat tego co kto powinien zarządzić, wypracować czy też przygotować nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Równie dobrze można przeprowadzić analogiczny wywiad z przygodnie spotkanym Panem Mietkiem. Pan Mietek także w ujęciu subiektywnym czuje się polimatem czemu chętnie da upust wypowiadając się w sposób niczym nieskrępowany w dowolnej dziedzinie na jakikolwiek temat.