Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Polska cofnęła się o dekadę. Jeden z największych spadków w UE

470
Podziel się

Pandemia koronawirusa zebrała swoje żniwo. Średnia oczekiwana długość życia w Polsce spadła w 2020 roku z 78 lat do 76,6 lat. Pod tym względem cofnęliśmy się o dekadę. Co więcej, to jeden z największych spadków w Unii Europejskiej.

Polska cofnęła się o dekadę. Jeden z największych spadków w UE
Pandemia koronawirusa zbiera żniwo. Średnia oczekiwana długość życia w Polsce mocno spadła w ubiegłym roku. (Adobe Stock)
bDTbKOzp

W 2020 roku oczekiwana długość życia spadła w Polsce o 1,4 roku. W tym niechlubnym rankingu wyprzedza nas jedynie Hiszpania z wynikiem 1,6 oraz Bułgaria z wynikiem 1,5 roku. Taki sam spadek jak Polska odnotowały Rumunia i Litwa, szacuje Eurostat.

To skutek ogromnej liczby zgonów w wyniku pandemii COVID-19. Jednak są też kraje, w których oczekiwana długość życia minimalnie wzrosła w ubiegłym roku: to Dania, Finlandia i Norwegia.

Oczekiwana długość życia w Polsce wynosi 76,6 lat i na tle Unii Europejskiej nie jest to imponujący wynik. Wyprzedzamy tylko pięć krajów UE: Bułgarię, Rumunię, Litwę, Łotwę oraz Węgry.

bDTbKOzr
Zobacz także: "Polska" szczepionka na COVID-19 jeszcze latem? Szef PFR zdradził szczegóły

Daleko nam do Szwecji, Włoch czy Hiszpanii, gdzie wskaźnik ten wynosi ponad 82 lata. Dla porównania, w Norwegii, Szwajcarii czy na Islandii, to aż 83 lata (Eurostat podaje też statystki dla państw spoza UE).  

Mimo że w Polsce oczekiwana długość życia rosła w ostatnich latach, pandemia koronawirusa cofnęła nas o dekadę – do 2010 roku.

bDTbKOzx

Warto podkreślić, że chodzi o oczekiwaną długość życia w momencie urodzenia. Średnia przewidywana długość życia może być bowiem prognozowana dla każdego wieku, np. 60 czy 70 lat. Ten wskaźnik jest wykorzystywany np. do obliczania wysokości emerytur.

Jak zauważa Eurostat, w ubiegłym roku średnia oczekiwana długość życia w większości krajów UE, w tym również w Polsce, spadła nieco bardziej wśród mężczyzn niż kobiet. Największy spadek wśród mężczyzn odnotowano w Bułgarii (o 1,7 roku), na Łotwie i w Polsce (o 1,5 roku).

Wynik 76,6 lat to bowiem średnia dla całej populacji Polski. Dla mężczyzn wynosi on 72,6 lat, a dla kobiet 80,8 lat.

bDTbKOzy

Pandemia koronawirusa zebrała swoje żniwo, co widać w statystykach Eurostatu. Wynik Polski nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pod względem nadliczbowych zgonów znajdujemy się w niechlubnej czołówce UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTbKOzS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(470)
szok
1 tyg. temu
Ludzie zabija brak dostępu do lekarzy. Już nie ma grypy i innych chorób ludzie umierają bo nikt ich nie leczy tylko teleporady idiotyczne.
inek
1 tyg. temu
Polska za pis to się cofnęła, ale nie o 10 a o 100 lat!
stroną jesteś
1 tyg. temu
No to dobra wiadomość dla ZUS. Jak to mówiła posłanka PiS do lekarzy, gdy mówili że wyjadą do lepszych krajów? "Niech jadą"... no to jadą, a wraz z tym jedzie w dół średnia długość życia. I będzie nadal lecieć w dół, bo niediagnozowane nowotwory, nadciśnienia i inne problemy, które dziś poświęcono na rzecz "walki z COVID" przyniosą opóźnione ofiary. Ale jak to w Polsce, co państwowe - to jak najdalej, nie działa, chaos, dobrze mają tylko rodziny polityków obsadzone na stołkach. Polaku - lecz się sam, albo wyjedź do kraju gdzie masz większą szansę na przeżycie
bDTbKOzT
jabadaba
1 tyg. temu
to raczej wynik powszechnej irytacji rządami nieudolnych populistów rozpowszechniających socjalizm
ZK590
1 tyg. temu
emerytura w wieku Szwedów, Włochów, Norwegów. Podatek taki jak w Szwecji, Włoszech, Norwegii ale kwota wolna od podatku w wys. 400 euro na rok.
...
Następna strona