Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Potrzebne są fartuchy laboratoryjne

"Brakuje nam jednorazowych fartuchów laboratoryjnych. Prosimy o wsparcie" - z takim apelem zwraca się Warsaw Genomics wykonujący testy na koronawirusa. Dziennie robią ich nawet tysiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zdjęcie ilustracyjne. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu (Fot: LUKASZ GDAK/Polska Press/East News)

- Zabezpieczyliśmy tyle fartuchów jednorazowych, ile było dostępnych na rynku. Dzisiaj szukamy we wszystkich możliwych instytucjach prywatnych i państwowych - powiedziała nam Barbara Wasyl, rzeczniczka Warsaw Genomics.

- Pracujemy nad zwiększeniem liczby testów realizowanych w ciągu doby, więc potrzeby będą rosły. A fartuchy jednorazowe są dziś deficytowym towarem na świecie - dodała Barbara Wasyl.

Apel ws.fartuchów laboratoryjnych znalazł się na Twitterze. Podany jest również kontakt do osoby, które zbiera na ten temat pomocne informacje.

Spółka Warsaw Genomics została powołana przez Uniwersytet Warszawski do upowszechniania testów genetycznych. W obliczu pandemii koronawirusa zespół skoncentrował się na wykonywaniu testów w kierunku SARS-CoV-2. Dziennie przeprowadza do 1000 testów. Cała rutynowa dla Warsaw Genomics działalność diagnostyczna została wstrzymana i nie są wykonywane inne testy niż w kierunku koronawirusa.

Obejrzyj także: Ile kosztuje wykonanie jednego testu na koronawirusa? Ekspert ujawnia koszty

Testów nie można zrobić "z ulicy". Na ten moment Warsaw Genomics realizuje testy na potrzeby szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych, będących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Ile kosztuje wykonanie jednego testu na osobę? O to zapytaliśmy prof. dra hab. med. Krystiana Jażdżewskiego z Warsaw Genomics w programie specjalnym Money.pl i Wirtualnej Polski.

- NFZ wycenia to na 450 zł, taki koszt został wyceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Ja oceniam na 400 zł, tyle kosztuje test w naszym laboratorium. Nie można go kupić, testy wykonujemy bezpłatnie na zlecenie szpitali i sanepidu. Koszty tego testu pokrywa koalicja firm na rzecz walki z koronawirusem - mówił Krystian Jażdżewski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

Witt PittRząd poczeka aż Jurek Owsiak kupi fartuchy laboratoryjne . Oni mają 2 miliardy na tubę propagandową TVPis i ewentualnie na radio i telewizję Maślaka

25-03-2020

iwoa gdzie rzad pisza ze niczego nie brakuje wszystko pod kontrola a czy Jaro tez pod kontrola Jaro na piersza linie jako bohater narodowy zbawco gdzie … Czytaj całość

25-03-2020

toloa gdzie w tym wszystkim rząd i bystrzy ministrowie. maseczki , fartuchy to nie rakiety. Wystarczy dobry szablon i tkanina a tysiące takich dziennie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)