Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Producenci środków do dezynfekcji chcą zniesienia akcyzy na etanol

Pojawiają problemy ze zdobyciem etanolu do produkcji środków do dezynfekcji. Producenci środków apelują o zwolnienie tego alkoholu z akcyzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Producenci środków apelują o zwolnienie tego alkoholu etylowego z akcyzy. (Fot: WP)

Kończą się zapasy alkoholu etylowego potrzebnego do produkcji środków wirusobójczych i dezynfekujących. Komercyjne firmy, które w pierwszej kolejności swoje produkty kierują do szpitali oraz służb, mają problem, aby ściągnąć surowiec zza granicy, bowiem dostawcy - chroniąc swój rynek - wstrzymali dostawy - pisze Polska Agencja Prasowa.

"Stoimy w obliczu katastrofy" - pisze w liście otwartym do polskiego rządu firma Medisept z Lublina, która zaopatruje wiele polskich szpitali w profesjonalne środki dezynfekujące.

Zbigniew Inglot, Prezesa Zarządu INGLOT, Członek Rady Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Deloitte Family Business Advisory Board.
Koronawirus zmienia nasz świat. Inglot: "Za dwa, trzy miesiące obudzimy się w innej rzeczywistości"

"Przy możliwościach produkcyjnych na poziomie ponad 7 mln litrów miesięcznie, za kilka dni produkcja najważniejszych środków ustanie" - alarmuje koncern i prosi o wsparcie.

(Medisept)
(Fot: Medisept)

Firma zwraca się do resortu finansów z apelem, aby rząd zabezpieczył dostęp do alkoholu etylowego, który jest jeszcze dostępny na rynku, oraz zwolnił z akcyzy alkohol etylowy nieskażony, który będzie wykorzystany przy produkcji środków odkażających.

To niejedyna firma, która alarmuje zmiany w prawie i zwolnienia podatkowe. Jak wskazuje PAP, list do wojewody dolnośląskiego wysłała również niemiecka firma Dr. Schumacher, produkująca w Lubaniu środki higieniczne. Bazuje ona na niemieckim etanolu, a już pisaliśmy jest trudno dostępny. Firma zwraca się o rozważenie wprowadzania ułatwień dla jego firmy, w tym o zwolnienie z akcyzy na etanol.

Zobacz również: Koronawirus godzi w biznesy. Miliony w zamian za udziały?

Jak informuje PAP, w poniedziałek zaczęło obowiązywać rozporządzenie MF znoszące do 27 marca akcyzę na alkohol etylowy, ale jedynie nieprzeznaczony do spożycia, a wykorzystywany do produkcji środków do dezynfekcji. W rozporządzeniu podkreślono, że akcyzę zniesiono w związku z epidemią koronawirusa.

Zgodnie z rozporządzeniem zwolnienie dotyczy tylko produktów, które są przeznaczone na potrzeby rezerw rządowych, a nie na rynek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

wsxzamykanie polskich fabryk teraz się mści , skoro Polacy wracają do domu, to może trzeba z powrotem odbudować własny przemysł a nie liczyć na eksport ? … Czytaj całość

26-03-2020

NiceNo czego jak czego ale spirytusu nie ma w Polsce?

26-03-2020

pis=poJak PIS na tym nie zarobi to nie ma szans na zwolnienie z akcyzy.

Rozwiń komentarze (22)