Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.03.2020 20:32

Koronawirus w Polsce. Rząd przywraca granice z państwami UE i zamyka je dla cudzoziemców

Premier Morawiecki poinformował, że w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, rząd zdecydował się podjąć kolejne kroki zapobiegawcze. Od niedzieli zostaną wstrzymane wszystkie połączenia lotnicze w ruchu międzynarodowym. Wstrzymane zostaną również transgraniczne połączenia kolejowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
- Wprowadzamy nową zasadę, jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nasza granica jest zamknięta - mówił na specjalnej konferencji minister Kamiński. (Fot: Piotr Nowak)

- Jesteśmy zobowiązani do wykonania kroków, by bezpieczeństwo zdrowotne było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność i musimy zminimalizować skutki tej pandemii - mówił premier Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia.

Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

- Wprowadzamy pełne kontrole na granicach. Przywracamy tymczasowo granice z państwami UE. One zostaną odtworzone na 10 dni, a jeśli będzie potrzeba to może 20 kolejny, a potem możliwe, że na miesiąc - mówił premier.

Wracających do kraju rodaków czeka czasowa izolacja.

- Po przekroczeniu granicy obywatele Polscy będą skierowani na czternastodniową kwarantannę. Nie możemy sobie też teraz pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców - powiedział Morawiecki.

Oznacza to, że do Polski będą mogli wjechać jedynie obywatele naszego kraju. Nie wiadomo, jak długo taki zakaz ma obowiązywać. Zamknięcie granic dla obcokrajowców premier argumentował tym, że dotychczasowe doświadczenia pokazały, że koronawirus został, jak wyraził się premier, "zaimportowany".

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w najbliższych godzinach zostaną ogłoszone dwa rozporządzenia: pierwsze dotyczy przywrócenia kontroli na granicach, a drugie - obostrzeń dla cudzoziemców i kwarantanny. - To bardzo trudna decyzja, ale ona była konieczna.

Od niedzieli po północy zostaną zatem wprowadzone zdecydowane zmiany w zasadach przekraczania polskich granic.

- Z wielką przykrością komunikuję to. Musimy zamknąć granice przed koronawirusem. Wprowadzamy nową zasadę, jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nasza granica jest zamknięta - mówił Kamiński.

Minister zapowiedział, że będą odstępstwa dla legalnie pracujących i przebywających w Polsce.

- Jeśli te osoby będę chciały wrócić, to wrócą do Polski, ale warunek jest jeden. 14 dni kwarantanny, ale to tylko dla tych powtarzam, którzy są związani z naszym społeczeństwem. W rozporządzeniach będzie też wykaz przejść graniczących, przez które będzie się odbywał ruch graniczny - mówił Kamiński.

Wszędzie na granicach będą funkcjonariusze straży granicznej wspomagani przez wojsko.

Jak ma wyglądać ta kwarantanna? Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił że tak, jak każda 14-dniowa kwarantanna domowa. - Wracający do kraju będzie wypełniała kartę pobytu i tym samym będzie deklarowała miejsce spędzenia kwarantanny. Jeśli nie ma takiego miejsca, to wojewodowie będą mieli lokale na kwarantanne - mówił Szumowski.

Premier dodał również, że od niedzieli wstrzymane zostaną wszystkie połączenia lotnicze w ruchu międzynarodowym. Dotyczy to również pociągów przekraczających granice. Wewnątrz kraju połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zachowane.

Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

Jak już pisaliśmy w WP, w piątek wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 68. 1 osoba zmarła.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, lotnictwo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

HalaZamknąć jeszcze Kościoły!!!

13-03-2020

RafBardzo dobrze

13-03-2020

Bilonik2012Dobra decyzja. Miejmy nadzieje ze to pomoze.

Rozwiń komentarze (694)