Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Rząd przywraca granice z państwami UE i zamyka je dla cudzoziemców

694
Podziel się:

Premier Morawiecki poinformował, że w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, rząd zdecydował się podjąć kolejne kroki zapobiegawcze. Od niedzieli zostaną wstrzymane wszystkie połączenia lotnicze w ruchu międzynarodowym. Wstrzymane zostaną również transgraniczne połączenia kolejowe.

- Wprowadzamy nową zasadę, jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nasza granica jest zamknięta - mówił na specjalnej konferencji minister Kamiński.
- Wprowadzamy nową zasadę, jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nasza granica jest zamknięta - mówił na specjalnej konferencji minister Kamiński. (PAP, Piotr Nowak)

- Jesteśmy zobowiązani do wykonania kroków, by bezpieczeństwo zdrowotne było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność i musimy zminimalizować skutki tej pandemii - mówił premier Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia.

Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

- Wprowadzamy pełne kontrole na granicach. Przywracamy tymczasowo granice z państwami UE. One zostaną odtworzone na 10 dni, a jeśli będzie potrzeba to może 20 kolejny, a potem możliwe, że na miesiąc - mówił premier.

Wracających do kraju rodaków czeka czasowa izolacja.

- Po przekroczeniu granicy obywatele Polscy będą skierowani na czternastodniową kwarantannę. Nie możemy sobie też teraz pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców - powiedział Morawiecki.

Oznacza to, że do Polski będą mogli wjechać jedynie obywatele naszego kraju. Nie wiadomo, jak długo taki zakaz ma obowiązywać. Zamknięcie granic dla obcokrajowców premier argumentował tym, że dotychczasowe doświadczenia pokazały, że koronawirus został, jak wyraził się premier, "zaimportowany".

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w najbliższych godzinach zostaną ogłoszone dwa rozporządzenia: pierwsze dotyczy przywrócenia kontroli na granicach, a drugie - obostrzeń dla cudzoziemców i kwarantanny. - To bardzo trudna decyzja, ale ona była konieczna.

Od niedzieli po północy zostaną zatem wprowadzone zdecydowane zmiany w zasadach przekraczania polskich granic.

- Z wielką przykrością komunikuję to. Musimy zamknąć granice przed koronawirusem. Wprowadzamy nową zasadę, jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nasza granica jest zamknięta - mówił Kamiński.

Minister zapowiedział, że będą odstępstwa dla legalnie pracujących i przebywających w Polsce.

- Jeśli te osoby będę chciały wrócić, to wrócą do Polski, ale warunek jest jeden. 14 dni kwarantanny, ale to tylko dla tych powtarzam, którzy są związani z naszym społeczeństwem. W rozporządzeniach będzie też wykaz przejść graniczących, przez które będzie się odbywał ruch graniczny - mówił Kamiński.

Wszędzie na granicach będą funkcjonariusze straży granicznej wspomagani przez wojsko.

Jak ma wyglądać ta kwarantanna? Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił że tak, jak każda 14-dniowa kwarantanna domowa. - Wracający do kraju będzie wypełniała kartę pobytu i tym samym będzie deklarowała miejsce spędzenia kwarantanny. Jeśli nie ma takiego miejsca, to wojewodowie będą mieli lokale na kwarantanne - mówił Szumowski.

Premier dodał również, że od niedzieli wstrzymane zostaną wszystkie połączenia lotnicze w ruchu międzynarodowym. Dotyczy to również pociągów przekraczających granice. Wewnątrz kraju połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zachowane.

Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

Jak już pisaliśmy w WP, w piątek wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 68. 1 osoba zmarła.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(694)
xxx
3 lata temu
Premier zapomniał jeszcze powiedzieć że Ukraińcy mogą podróżować bez kontroli do wszystkich państw UE
gosc
3 lata temu
Co dzieje się na granicy polsko litewskiej w Budziskach. Samochody stoją w prawie 40 km korku do granicy od strony litewskiej ?! Co to ma być? To nie są kontrole tylko całkowita blokada !!!!!
gosc
3 lata temu
transport drogowy przewożący żywność stoi w ogromnych kolejkach. trzeba usprawnić kontrole na granicach, że towary żywnościowe mogły płynnie przejeżdżać.
Czerwona Małp...
3 lata temu
Ot, jak stabilny jest ustrój styropianowy. Jeden z krzywą mordą może wszystko zmienić...
Skreślam tego...
3 lata temu
Rząd walczy z koronawirusem a prezydent pod pretekstem wizyt gospodarskich i nadzorem nad walką z tą epidemią , jezdzi po kraku i organizuje spotkania pseudowyborcze. A już ten szwidel w Garwolinie z niby pracownikami SOR a tak naprawdę z dyrektorem szpitala i członkiem PiS był jedną wielką żenadą i oszustwem Polaków. Czy ten człowiek nie ma poczucia przyzwoitości ? Czy dla niego tak zdobyta władza jest ponad wszystko? Oto standardy ludzi PiS. Wstyd i żenada.
...
Następna strona