Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Rosji. "Nowa faza pandemii"

109
Podziel się

Rosja „stanie w obliczu nowej i wyczerpującej fazy pandemii”, powiedział Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu telewizyjnym i zapowiedział, że Rosja przedłuży obostrzenia do 11 maja.

Władimir Putin zapowiedział przedłużenie obostrzeń.
Władimir Putin zapowiedział przedłużenie obostrzeń. (PAP)
bErnqsER

Jak poinformował rosyjski prezydent, przyrost zakażeń koronawirusem się ustabilizował, ale to nie oznacza, że sytuacja jest opanowana.

"Szczyt jest jeszcze przed nami. Mamy przed sobą nową, wyczerpującą fazę pandemii" - powiedział Władimir Putin. "Koronawirus nadal stanowi śmiertelne zagrożenie".

Putin ogłosił, że Rosja przedłuży obowiązywanie zasad dotyczących społecznej izolacji do 11 maja. Do 5 maja rząd ma przygotować plan stopniowego wychodzenia z kwarantanny.

bErnqsET
Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

Rosyjski prezydent zaznaczył jednak, że plan nie może zakładać natychmiastowego zniesienia obostrzeń.

"Musimy przygotować się na trudną drogę" - powiedział Putin. "Musimy wziąć pod uwagę ryzyko, aby nie stracić tego, co do tej pory osiągnęliśmy".

bErnqsEZ

Putin potwierdził też, że w kraju może występować "deficyt niektórych towarów, w tym sprzętu medycznego" i nakazał rządowi zwiększenie produkcji.

Jak pisze "Financial Times", pozycja Władimira Putina słabnie przez kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Spadające ceny ropy sprawiają, że Rosja boryka się z dużymi problemami gospodarczymi.

"Jego decyzja o rozpoczęciu w zeszłym miesiącu wojny cenowej z Arabią Saudyjską na rynku ropy była katastrofalnie opóźniona w czasie. Nastąpiło to kilka dni przed tym, jak pandemia koronawirusa zaczęła zmuszać gospodarki na całym świecie do zamykania się, ograniczając popyt na ropę naftową" - czytamy w komentarzu Financial Times.

Epidemia koronawirusa zmusiła rosyjskie władze do odwołania referendum w sprawie zmian w konstytucji, które miały dać Putinowi możliwość rządzenia przez dwie kolejne kadencje.

bErnqsFa

Nie odbyła się też, ważna wizerunkowo, parada w Dzień Zwycięstwa. Spada też społeczna aprobata dla działań prezydenta.

"Kilka lat spadku realnych dochodów, a następnie próby podniesienia wieku emerytalnego w 2018 roku już wcześniej osłabiły poziom aprobaty dla jego działań. Pandemia obnaża chroniczne niedofinansowanie systemu opieki zdrowotnej. Prezydent planował wyjść naprzeciw żądaniom Rosjan domagających się lepszego standardu życia, szkół i opieki zdrowotnej poprzez kosztowne "narodowe projekty", ale recesja sprawi, że nie będzie można na nie sobie pozwolić" - pisze brytyjski dziennik.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErnqsFb
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErnqsFu
KOMENTARZE
(109)
Beata
rok temu
Znajoma lekarka z Moskwy mówiła mi ze pozwalają im wpisać do statystyk tylko co trzecie zachorowanie na koronawirusa
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja UKRYWA PRAWDZIWA ILOSC ZAKAZONYCH I ZMARLYCH OD KORONAWIRUSA
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja UKRYWA PRAWDZIWA ILOSC ZAKAZONYCH I ZMARLYCH OD KORONAWIRUSA
bErnqsFv
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja UKRADLA KRYM DONIECK I DONBAS
MH17
rok temu
ROPA BRENT 26 USD 😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁💥😁
...
Następna strona