Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kwarantanna
22.10.2020 20:51

Koronawirus. ZUS idzie na rękę osobom na kwarantannie lub w izolacji domowej

Zostałeś skierowany na kwarantannę lub objęty jesteś izolacją domową? Nie musisz dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy - informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Koronawirus. Marlena Maląg informuje o udogodnieniach dla osób na kwarantannie lub w izolacji domowej. (Fot: Krystian Maj)

Marlena Maląg o udogodnieniach dla osób w samoizolacji poinformowała Polską Agencję Prasową.

- Wszyscy, którzy są w takiej sytuacji i ubiegają się o wypłatę zasiłku chorobowego lub opiekuńczego nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam pozyska te dane - powiedziała minister.

ZUS natomiast dane "niezbędne do wypłaty zasiłków" sam będzie "udostępniał płatnikom składek, pracodawcom i przedsiębiorcom". A osoby skierowane na kwarantanne mają prawo do świadczeń chorobowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wynagrodzenia za czas choroby (finansowane przez pracodawcę) lub o zasiłek chorobowy.

Zobacz: Koronawirus. Potrzebna kolejna tarcza? "Potrzebna jest rozmowa z rządem, a jej nie ma"

- Takie osoby nie muszą mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Przypomniała jednocześnie, że o skierowaniu na kwarantanne lub objęciu izolacją domową należy powiadomić pracodawcę. Można to zrobić np. telefonicznie lub za sprawą e-maila.

Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka) potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2020

u nas w katolibanieto jest świetnie ... normalnie cudo! ZUS odkrył możliwość samodzielnego uzupełniania dokumentów! Wow! Trzeba za mszę zamówić, poświęcić powtórnie … Czytaj całość

23-10-2020

klonTo oni mają komputer !!! Hurrra. I jeszcze nowego urzędnika , który umie go obsługiwać. Cuda sie zdarzaja.

23-10-2020

RM72Super tylko na decyzję sanepidu można się nie doczekać.

Rozwiń komentarze (33)