Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
28.02.2020 11:01

Koronawirus. ZUS radzi, co przysługuje w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły

Koronawirus. ZUS na swojej stronie informuje, co należy zrobić w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. Osoby z dziećmi w wieku do 8 lat mogą jednocześnie skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Koronawirus. ZUS radzi, co przysługuje w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły

Koronawirus. ZUS radzi, co przysługuje w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły

ZUS w reakcji na ryzyko pojawienia się koronawirusa podkreśla, że sam zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasiłek przysługuje, gdy nie można wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad tym dzieckiem oraz jeśli:

  • zamknięcie placówki było nieprzewidziane - poinformowano o tym w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki,
  • nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku,
  • nie został wykorzystany limit 60 dni zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym.

"Maksymalny okres pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki i niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego" - czytamy na stronie Zakładu, który postanowił zareagować na wątpliwości i pytania, jakie koronawirus wywołał od czasu pojawienia się w Europie.

Oglądaj: Koronawirus. Specjalne posiedzenie Sejmu. Radosław Fogiel komentuje

Szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił w rozmowie z RMF FM, że na razie nie ma powodów do paniki. Może być jednak tak, że gdy pojawi się koronawirus, dojdzie do zamknięcia szkoły. - Dyrektor szkoły, jeżeli zobaczy, że był uczeń zarażony i choroba mogłaby się rozprzestrzenić, ma prawo zawiesić zajęcia w porozumieniu z organem prowadzącym - burmistrzem lub wójtem - powiedział.

Przypomnijmy na ten moment, że oficjalnie koronawirus nie wystąpił na terenie Polski. Istnieje jednak kilka osób podejrzanych o zarażenie.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

Inka0203A co z osobami pracującymi w takich placówkach? O nas nikt nie myśli? Co nam zrobić jeśli nie przysługuje mi zasiłek opiekuńczy? Sama pójść na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)