Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kościelny cmentarz za drogi. Miasto wybuduje konkurencyjny

220
Podziel się

Zbyt wysokie ceny na archidiecezjalnym cmentarzu wywoływały protesty mieszkańców Brzezin, skutkowały skargą do UOKiK i pismami do biskupa. Nie pomogło. Miasto zdecydowało wybudować własny cmentarz.

Zbyt wysokie ceny na archidiecezjalnym cmentarzu wywoływały protesty mieszkańców Brzezin.
Zbyt wysokie ceny na archidiecezjalnym cmentarzu wywoływały protesty mieszkańców Brzezin. (Shutterstock.com)
bDSezbJx

5 tys. zł za pogrzeb na cmentarzu w Brzezinach? Cennik kościelny zelektryzował mieszkańców 12-tysięcznego miasteczka - pisze "Gazeta Wyborcza". Po protestach, skargach do UOKiK i pismach do biskupa w końcu sprawę w swoje ręce wzięły władze świeckie.

- Przeprowadziliśmy spotkania z mieszkańcami i podjęliśmy decyzję, że wybudujemy w Brzezinach cmentarz komunalny - powiedział dziennikowi Jakub Piątkowski, zastępca burmistrza.

bDSezbJz

Konkurencyjny dla archidiecezjalnego cmentarz ma powstać w 4 lata. Wstępny koszt to milion złotych. Jak zapewniają władze, ceny zapewne będą niższe niż na kościelnej nekropolii.

Zobacz także: Zobacz, jak stawiają Twój nagrobek. Kontrowersyjna usługa w stolicy

O kosztach pochówku w Brzezinach zrobiło się głośno, gdy jeden z mieszkańców opublikował w sieci rachunek od kierownika cmentarza. Pierwsza rata za miejsce na cmentarzu to koszt 2 tys. zł - całość ostatecznie będzie wynosić 10 tys. zł. - wylicza "Wyborcza". Kolejne 2 tys. zł to wynagrodzenie grabarza. Wynajęcie kaplicy - 380 zł, 400 zł - wpuszczenie trumny do grobu, 500 zł dla księdza za ceremonię i 120 zł za wjazd na teren cmentarza kamieniarza stawiającego pomnik.

bDSezbJF

Mieszkańcy pytali, czy rzeczywiście człowiek musi wziąć kredyt, aby pochować bliską osobę? Protestowali z hasłami "Tańsza kawalerka niż cmentarna kwaterka". Co na to władze kościelne? Jak podaje Wyborcza, odpowiedź byłą jedna - ceny wzbudzają kontrowersji, a jeśli kogoś nie jest stać, powinien indywidualnie porozmawiać z kurią na temat kosztów pochówku.

- Te ceny wynikają z tego, że musimy utrzymać cmentarze. Ponosimy ogromne koszty wywozu śmieci. Płacimy za sprzątanie, ułożenie kostki w alejkach, wodę czy światło - tłumaczył Wirtualnej Polsce ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej.

Ten sam diecezjalny cennik obowiązuje na terenie siedmiu innych miejskich cmentarzy: Aleksandrowie Łódzkim, Bełchatowie, Konstantynowie Łódzkim, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zgierzu.

bDSezbJG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bDSezbKa
KOMENTARZE
(220)
PITi
rok temu
pogonić tę mafie sukienkową. Dlaczego oni nie płacą podatków???? Czy to nie oni sami uczą że należy być miłosiernym, skromnym i nie żyć w bogactwie???? Czemu mi każą tak żyć a sami mają kochanki, są pedofilami, są zwolnieni z płacenia podatków, nawet ziemie im łatwiej kupić niż mi :((((((
CO ŁASKA !!!!
rok temu
Kler do złodziej w sutannie bez granic przyzwoitości ....kiedyś Polacy dojrzeją do prawdy i rzeczywistości
j23
rok temu
A kto przekazał ten cmentarz czarnej zarazie?. Przecież oni sami go nie zbudowali. Nie oddali na cmentarz własnej ziemi, bo nie mieli. Trzeba to sprawdzić, i dać odpowiedź ludziom czy jest to cmentarz wyznaniowy czy komunalny. Bo innych ustawa o cmentarzach nie przewiduje. Nie bać się i gonić łotrów.
bDSezbKb
ktośSuperŁoś
rok temu
dno, tego akurat Jezus nie nauczał ale pazerność niektórych księży jest porażająca
antykk
rok temu
Brawo władze miasta! Jak najdalej od kościoła.
...
Następna strona