Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kościelny cmentarz za drogi. Miasto wybuduje konkurencyjny

220
Podziel się:

Zbyt wysokie ceny na archidiecezjalnym cmentarzu wywoływały protesty mieszkańców Brzezin, skutkowały skargą do UOKiK i pismami do biskupa. Nie pomogło. Miasto zdecydowało wybudować własny cmentarz.

Zbyt wysokie ceny na archidiecezjalnym cmentarzu wywoływały protesty mieszkańców Brzezin.
Zbyt wysokie ceny na archidiecezjalnym cmentarzu wywoływały protesty mieszkańców Brzezin. (Shutterstock.com)
bECtCElN

5 tys. zł za pogrzeb na cmentarzu w Brzezinach? Cennik kościelny zelektryzował mieszkańców 12-tysięcznego miasteczka - pisze "Gazeta Wyborcza". Po protestach, skargach do UOKiK i pismach do biskupa w końcu sprawę w swoje ręce wzięły władze świeckie.

- Przeprowadziliśmy spotkania z mieszkańcami i podjęliśmy decyzję, że wybudujemy w Brzezinach cmentarz komunalny - powiedział dziennikowi Jakub Piątkowski, zastępca burmistrza.

bECtCElP

Konkurencyjny dla archidiecezjalnego cmentarz ma powstać w 4 lata. Wstępny koszt to milion złotych. Jak zapewniają władze, ceny zapewne będą niższe niż na kościelnej nekropolii.

Zobacz także: Zobacz, jak stawiają Twój nagrobek. Kontrowersyjna usługa w stolicy

O kosztach pochówku w Brzezinach zrobiło się głośno, gdy jeden z mieszkańców opublikował w sieci rachunek od kierownika cmentarza. Pierwsza rata za miejsce na cmentarzu to koszt 2 tys. zł - całość ostatecznie będzie wynosić 10 tys. zł. - wylicza "Wyborcza". Kolejne 2 tys. zł to wynagrodzenie grabarza. Wynajęcie kaplicy - 380 zł, 400 zł - wpuszczenie trumny do grobu, 500 zł dla księdza za ceremonię i 120 zł za wjazd na teren cmentarza kamieniarza stawiającego pomnik.

bECtCElV

Mieszkańcy pytali, czy rzeczywiście człowiek musi wziąć kredyt, aby pochować bliską osobę? Protestowali z hasłami "Tańsza kawalerka niż cmentarna kwaterka". Co na to władze kościelne? Jak podaje Wyborcza, odpowiedź byłą jedna - ceny wzbudzają kontrowersji, a jeśli kogoś nie jest stać, powinien indywidualnie porozmawiać z kurią na temat kosztów pochówku.

- Te ceny wynikają z tego, że musimy utrzymać cmentarze. Ponosimy ogromne koszty wywozu śmieci. Płacimy za sprzątanie, ułożenie kostki w alejkach, wodę czy światło - tłumaczył Wirtualnej Polsce ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej.

Ten sam diecezjalny cennik obowiązuje na terenie siedmiu innych miejskich cmentarzy: Aleksandrowie Łódzkim, Bełchatowie, Konstantynowie Łódzkim, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zgierzu.

bECtCElW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bECtCEmq
KOMENTARZE
(220)
xxx
rok temu
A te poprzednie komentarze nie ranią nikogo ? Jeśli interes robi ktoś najlepiej z PO albo cudzoziemiec to dobrze jeśli kościół to źle dokąd zmierzasz Polsko albo kto pisze te komentarze?
witek
rok temu
skoro takie duze koszty sa jak kler mówi niech odda w administrowanie miasta i po problemie ale tu kas sie chyba liczy a nie straty blef jak zwykle jakby kasy nie było to oddali by sami
twbolek
rok temu
Brawo! tak powinno być w każdej gminie, mieście.
bECtCEmr
zdzich.
2 lata temu
A tak miasta i wsie lekką ręką oddają ziemie klerowi za bezcen , a kler się tuczy i tuczy bez żadnego zahamowania i to w imię niby miłosiernego boga. Twu, co za hipokryzja.
gosc
2 lata temu
Kasy fiskalne dla kleu i kosciolow w Polsce
...
Następna strona