Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Kościński: protesty przeciw składce są emocjonalne. Będzie wdrażana na raty

17
Podziel się:

PiS nie wycofuje się z pomysłu podniesienia składki zdrowotnej i nowych zasad jej opłacania. Ale mięknie, bo minister finansów zapowiada, że będzie ona wdrażana stopniowo, przez kilka lat, po mniej więcej 3 proc. rocznie.

Kościński: protesty przeciw składce są emocjonalne. Będzie wdrażana na raty
Minister Kościński mięknie w sprawie składki zdrowotnej (Ministerstwo Finansów)

– To nie będzie jednorazowy strzał – mówił minister Tadeusz Kościński w rozmowie z Interią. Na antenie radiowej jedynki tłumaczył zaś, że rozmowy cały czas trwają.

– Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc. to jeszcze nie wiadomo – mówił Kościński.

– Rząd rozmawia cały czas z naszymi partnerami z rynku. Chcemy wyjaśnić, czemu chcemy zrobić to, co chcemy zrobić, czyli składka zdrowotna zostaje taka sama, ale czy to można odliczyć od podatku. Myślę, że rozmawiamy, zaczynami się rozumieć i będzie odpowiednie rozwiązanie – tak opowiadał o toczącym się procesie.

Zobacz także: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców jednak niższa? Wiceminister: wykluczone nie jest

Dodał też, że rysuje się już kompromis, związany z kwestią wysokości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Kościński zastrzegł, że składka zdrowotna wynosi cały czas 9 proc. i że ewentualne zmiany będą dotyczyć tylko osób, płacących zryczałtowaną składkę zdrowotną, czyli przedsiębiorców.

– Nie zmieniamy wysokości składki, mówimy tutaj o ryczałcie, a nie dla wszystkich. Jak już zostało powiedziane, zgadzamy się, że to będzie stopniowo wdrażane, ale czy to będzie 3 proc., czy troszeczkę mniej, czy troszeczkę więcej, przez jakiś okres będzie to podnoszone, to jeszcze nie chciałbym mówić, bo nadal rozmawiamy – powiedział Tadeusz Kościński.

Przypomniał, że celem zmian podatkowych zaproponowanych w "Polskim Ładzie" jest wyrównanie obciążeń podatkowych.

– Celem jest, aby wszyscy płacili po równo, nie może być tak, żeby pracodawca płacił mniej niż pracownik – powiedział Kościński.

W rozmowie z Interią odniósł się też do negatywnych komentarzy Episkopatu czy środowiska lekarskiego dotyczących Polskiego Ładu. Szef resortu finansów ocenił, że to "wypowiedzi, które są dość emocjonalne". Przypomniał przy tym, że dla osób zarabiających do 12 tys. zł przewidziano ulgę dla klasy średniej

Dotąd przedsiębiorcy płacili niską, zryczałtowaną stawkę składki na ZUS. Dziś wynosi ona około kilkuset złotych i płaci ją w identycznej kwocie i przedsiębiorca zarabiający 3 tys. zł, co i ten mający 30 tys. zł dochodu. Polski Ład zabiera taką możliwość.

Polski Ład zakłada, że składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu. Nie będzie też minimalnej składki na ryczałcie. Niższą stawkę podatkową, a co za tym idzie i zdrowotną, mają płacić programiści, inżynierowie i zawody medyczne.

Dodatkowo nowe zasady mają dotyczyć osób rozliczających się na karcie podatkowej (głównie taksówkarzy i hotelarzy). Obowiązywać ich będzie stawka 9 proc. składki zdrowotnej liczonej od średniego wynagrodzenia. Jednocześnie karta podatkowa zostanie zamrożona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
siwa
rok temu
A emeryci i etatowcy nadal 9 %. Skandal! Niedługo na miskę ryżu nie wystarczy. Tak PiS o nas dba.
Ewa
rok temu
Dostal podwyżke z 5 tysiecy to dla niego i jego kolegów żaden problem , zważywszy ,ze ma kwote wolna od podaku 30 tysięcy, ,doczekacie sie ,ludzie wyjda na ulicę i nie bedzie spokojnie, złodzieje
Olo
rok temu
A nie lepiej obniżyć składkę i przestać ja odliczać A nie podwyższać koszty
Kolo
rok temu
Emocjonalne? Jak cię ktoś skroi na kilka tys zł to mam nie reagować emocjonalnie wielki panie z PiSu?
Polska Firma
rok temu
Panowe z PiS dajcie czas na splate leasingu I kredytow po splacie zwalniam 150 osob I niech Brylant prowadzi firme w kraju gdzie za 4 miesiace nie wiadomo jaki bede placil podatek