Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład. Rząd ugnie się w sprawie składki zdrowotnej? "Znajdziemy rozwiązanie"

140
Podziel się:

Wygląda na to, że rząd wycofa się ze swojego pomysłu zmian związanych ze składką zdrowotną. Od nowego roku zamiast 9 proc. miałaby ona wynosić 3 proc. - pisze "Rzeczpospolita". Doniesienia dziennika potwierdził w radiowej Jedynce minister finansów Tadeusz Kościński.

Polski Ład. Rząd ugnie się w sprawie składki zdrowotnej? "Znajdziemy rozwiązanie"
Polski Ład. Rząd łagodzi pierwotne stanowisko w sprawie składki zdrowotnej. Na zdjęciu minister finansów Tadeusz Kościński (KRPM/Fllickr, KPRM)

"Rzeczpospolita" w czwartkowym wydaniu napisała, że rząd przestraszył się negatywnego odbioru Polskiego Ładu. Dziennik przypomina, że sprzeciw przede wszystkim budzi pomysł objęcia większej niż do tej pory grupy podatników obowiązkiem zapłaty 9-procentowej składki na ubezpieczenie zdrowotne wraz z brakiem możliwości odliczenia go od podatku.

Na stole zatem pojawiła się nowa propozycja. Składka w przyszłym roku miałaby wynosić 3 proc., zamiast planowanych 9 proc.

Niższa składka zdrowotna dla ryczałtowców

- Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie w przyszłym roku 3-procentowej składki dla przedsiębiorców, a następnie jej stopniowe podnoszenie do poziomu 9 proc. w kolejnych latach - powiedział w radiu TOK FM Łukasz Czernicki, główny ekonomista MF. Jego słowa cytuje "Rz".

Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2022. Ile konkretnie? Inflacja zje podwyżki? Ekspert wylicza

O te słowa zapytany został w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński. Czy rzeczywiście przedsiębiorcy zapłacą 3-procentową składkę zdrowotną, która będzie rosła stopniowo?

- Jest prawdą, że rozmawiamy, jesteśmy w zaawansowanych rozmowach. Ten kierunek, który wskazuje pan, jest właściwy i będziemy podwyższać składkę dla przedsiębiorców stopniowo - potwierdził szef MF w "Sygnałach Dnia". - Myślę, że znajdziemy jakieś odpowiednie rozwiązanie - dodał.

Zastrzegł jednocześnie, że nikt nie mówi o obniżeniu składki zdrowotnej dla wszystkich. - Składka jest cały czas 9-procentowa, tego nie zmieniamy. My negocjujemy wyłącznie stawki dla ryczałtowców - przyznał Tadeusz Kościński. - Kierunek jest taki, jak pan redaktor wskazał, że będziemy stopniowo podwyższać stawkę - przypomniał.

Szef resortu finansów zapewnił, że cały czas trwają rozmowy z partnerami społecznymi dotyczące składki zdrowotnej. Stwierdził też, że rząd "chce zrozumieć drugą stronę". Tadeusz Kościński usłyszał też pytanie, czy są to trudne rozmowy.

- Nie, myślę, że poza nagłówkami gazet, jak już siadamy przy stole i rozmawiamy, to są bardzo spokojne i merytoryczne rozmowy - zapewnił szef MF w PR1. - Cel jest taki, żeby wszyscy płacili po równo - dodał i podkreślił, że celem władzy jest stworzenie "sprawiedliwości społecznej".

Zaciskanie pasa w 2023 roku?

Nie zabrakło też pytań o przyszłoroczny budżet. Prowadzący "Sygnały Dnia" przywołał słowa ministra finansów z wtorku, gdy ten, ogłosiwszy założenia do projektu ustawy budżetowej, stwierdził, że "na zaciskanie pasa jest jeszcze za wcześnie".

- Nie używałbym zwrotu "zaciskanie pasa". Obecnie jesteśmy po recesji i to nie jest czas, żeby teraz konsolidować fundusze fiskalne. Ja bym powiedział, że w tym roku i w przyszłym będziemy wydawać pieniądze, by stymulować gospodarkę. A w 2023 roku nie powiedziałbym, że nastąpi zaciskanie pasa, ile po prostu zniknie powód do wydawania pieniędzy - wyjaśnił Tadeusz Kościński w rozgłośni.

Zgodnie z rządowymi założeniami przyszłoroczny deficyt ma wynieść 30 mld złotych. Minister podkreślił, że budżet "ma charakter proinwestycyjny" i stąd bierze się jego dziura.

Ministra finansów nie martwi inflacja

Nie zabrakło również pytania o waloryzację 500+. Prowadzący "Sygnały Dnia" przypomniał, że ceny w Polsce rosną najszybciej od dekady, dlatego pojawiły się głosy, że sztandarowy program rządu PiS powinien zmienić się w 600+ lub nawet 700+.

- Nie ma takiej dyskusji, ale też niczego nie można wykluczyć. Nie ma decyzji ani w jedną, ani w drugą stronę. Ale też nie przesadzajmy. Inflacja na poziomie około 5 proc. to nie jest jeszcze tragedia - stwierdził Tadeusz Kościński.

Wyjaśnił też, że według szacunków rządu przyszłoroczna inflacja ma zamknąć się na poziomie 3,3 proc., a zatem "tendencja jest spadkowa". Nie martwi go też fakt, że według danych Eurostatu, Polska jest na drugim miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o podwyżki cen.

- Pamiętamy też, że my sami podkręcamy tę inflację poprzez podwyższanie minimalnych wynagrodzeń powyżej stopy inflacyjnej - zwrócił uwagę minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(140)
Ghjkl
3 lata temu
Za te 9 % chcę mieć dostęp z dnia na dzień do.każdego lekarza. Nie ma dla mnie miejsca na NFZ, idę prywatnie. Biorę rachunek i NFZ zwraca mi kasę, bądź stworzyć system , który będzie bezpośrednio załatwiłał sprawy finansowe z daną placówką. Są kraje gdzie pacjent wybiera gdzie chce być leczony .Moze to być prywatna placówka , a może być państwowa. Pieniądz idzie za pacjentem ,a lekarze i placówki wyznaczają w ramach pozyskania pacjenta najwyższe standardy leczenia. Konkurencja powstaje. I to nie pacjent się prosi o przyjęcie tylko placówka zabiega o pacjenta. Czy my się doczekamy kiedykolwiek takiej normalności?
Grrr
3 lata temu
Rozdawnictwo będzie przed wyborami
Witek Michala...
3 lata temu
Ugiął się pod presją kleru ,kolejnej kasty która rabuje ten kraj ,syndykat mafijny rzadzi tym biednym krajem.
olopatolo
3 lata temu
Czy ktoś jeszcze pamięta : - Wolność czuje i rozumiem, wolności oddać nie umiem' - hej czy wy wiecie , nie macie władzy na świecie" -jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie .... ITD
xxxxx
3 lata temu
Składki zdrowotne dla ryczałtowców tzn.dla kleru?
...
Następna strona